top of page
חיפוש

סולאראדג' ועדכון תיק הפרימיום


דבר ראשון נסביר מדוע אנחנו מעדכנים את תיק הפרימיום.

דבר שני נתאר מהו העדכון בתיק.


מה קורה עם סולאראדג'?


הכנסות סולאראדג' (סימול: SEDG) ירדו משמעותית בשני הרבעונים האחרונים וכך גם שולי הרווח. ראו את תוצאות הרבעונים האחרונים:
גם הרווח הנקי ירד והעליה היחסית ברבעון האחרון נובעת מרווח פיננסי חד פעמי.
הטענה היא שהירידות נובעות ממגפת הקורונה והירידה בהתקנת ממירים פיזיים בבתים פרטיים. הערכנו שהקורונה תחלוף תוך כמה רבעונים בעזרת החיסונים וסולאראדג' תחזור לתפוקה מלאה ולהמשך הגדילה. היום ברור כבר שהסגרים לא יסתיימו כל כך מהר, במיוחד לא בארה"ב ובאירופה. הקורונה תישאר עמנו בצורה זו או אחרת תקופה ארוכה.


שימו לב לצניחה בצמיחת המכירות של סולאראדג'. ירידה למעשה משנה שעברה (הקו הכחול):
בנוסף, טסלה שהייתה לקוחה לא גדולה של סולאראדג', נכנסת גם היא לתחום ייצור והתקנה של ממירים סולאריים. התוכניות של טסלה בתחום ההמרה, שילוב הקולטים והגגות הסולריים שלהם עם רשת החשמל, הסוללות שלהם לבתים (פאוורפאק) והבית החכם בכלל גדולות מאוד, כך שהם עשויים להוות תחרות רצינית לסולאראדג' בעתיד.


ממירים סולאריים


כמה מילים על תחום הממירים אותם מייצרת סולאראדג' ועל הסיטואציה של החברה מול התחרות. הממירים הם קריטיים לאנרגיה סולארית.


הממירים מתחברים לפאנלים סולאריים, הופכים זרם ישר לזרם חילופין ומאפשרים חיבורים לרשת החשמל הכללית. זה נשמע אמנם פשוט, אך ניתן להטעין את הממירים בטכנולוגיה מתוחכמת. מניות חברות שמייצרות ממירים זינקו: Enphase Energy עלתה ב -577% בשנת 2020, סולאראדג' עלתה ב 236%.


ואז הגיעה טסלה. יצרנית המכוניות החשמליות נכנסה לעסקי הממירים לפני שבועיים בהכרזה של אילון מאסק והפילה ב 9% את מניות Enphase למחרת וב 16% את סולאראדג'. העסק העיקרי של טסלה הוא רכבי חשמל, אך היא מייצרת ומתקינה מערכות סולאריות על גגות סולאריים.


אפקט טסלה


אנליסטים לא משוכנעים שטסלה תערער את תעשיית הממירים. שכן, הממירים שלה נועדו להתחבר למערכת הגגות שלה ולקולטי השמש על הגג של טסלה בלבד, וכן להתחבר לסוללות ה Powerwall שלה. בעבר טסלה השתמשה בממירים של סולאראדג' וספקים אחרים, וכנראה שהפסקת השימוש בממירים של סולאראדג' שזו הסיבה שסולאראדג' נפלה יותר מ Enphase. בגדול, אנליסטים לא חושבים שטסלה תשפיע על מחיר המניות. האנליסט מארק סטרוז מג'יי.פי מורגן מעריך כי המכירות של סולאראדג' לטסלה מייצרות פחות מ 2% מההכנסות של סולאראדג'. כרגע נראה גם שהממיר של טסלה יעיל פחות מזה של המתחרים.


יחד עם זאת, כמשקיעים וותיקים בטסלה והיכרותנו עם קצב הפיתוח שלהם, לא הייתי בונה על זה. אם טסלה נכנסת לנושא זה, היא כנראה מצאה שהממירים בשוק אינם מספיק טובים או יקרים מדיי והיא מעדיפה לייצרם בעצמה. טסלה תהפוך למובילה בתחום התקנת גגות וקולטים סולאריים ויחד איתם למובילה בתחום הממירים.


בנוסף לכל זה, לסולאראדג' סיכונים נוספים. סולאראדג' רכשה בשנים האחרונות יצרנית איטלקית בתחום ההנעה לרכבים חשמליים, שהייתה מושבתת לכמה חודשים ב 2020 בשל מגפת הקורונה. סולאראדג' רכשה גם יצרנית קוריאנית לא גדולה בתחום הסוללות.

תחומים אלו אמנם חמים היום אך הם חדשים לסולאראדג' ומשנים/מפזרים את מיקוד החברה, התחרות בהם חזקה מאוד ולנו לא ברור עד כמה השקעות אלו יהיו מוצלחות עבור סולאראדג'.


לאור הערכות אלו לא ניראה לי שסולאראדג' תחזור לתנופה ולעליות במכירות שהיו לה לפני מגפת הקורונה. למעשה סולאראדג' ניזוקה ותינזק בהמשך מהמגפה המתמשכת והתחרות החזקה ולהערכתי הרבעונים הקרובים לא ייראו טוב עבורה.


לסיכום


לאור האמור למעלה אנחנו מוותרים על סולאראדג' בתיק הפרימיום ומתכננים למכור את מניות החברה תוך המשך מעקב אחרי ביצועיה. אין מה למהר ולהערכתי ניתן יהיה למכור אותן בתחום שבין 310 – 380 $ בימים הבאים. סולאראדג' תדווח את תוצאות הרבעון הרביעי ל 2020 ב 16 לפברואר ואם הערכותינו נכונות, החולשה במכירות וברווחים תיחשף שוב בדוחות הרבעון הרביעי, כך שרצוי שעד אז מי שמעוניין לצאת מסולאראדג' ימכור את מניותיו גם אם המחיר לא יגיע לטווח המחירים שציינו למעלה.


עם הכסף שיכנס מהמכירה תוכלו לעשות אחד משלושה דברים:

1) להגדיל את יתרות המזומן בתיק. השוק מאוד תנודתי ובדרך כלל אלו סימנים ראשונים לתיקון.

2) להגדיל את ההחזקה בטסלה אם משקלה בתיק נמוך משמעותית מ 50%.

3) להכין כסף להשקעות בתיק הצמיחה המהירה.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה והערכותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


השקעות מוצלחות לכולם!

138 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page