top of page
חיפוש

השקעה בחברות צמיחה מהירה

באיזה סוג חברות כדאי לנו להשקיע כדי למקסם תשואה? בחברות גדולות ויציבות כמו אמזון, מיקרוסופט, גוגל ואחרות, שהן חברות מעולות וימשיכו לגדול בשנים הקרובות? או במניות קטנות יותר, תנודתיות ומסוכנות יותר, שאין בטחון גמור שיהפכו לגדולות או אף בינוניות?

מחקרים מראים שבפרספקטיבה של 5, 10 ו 20 שנה, עדיף להשקיע בחברות הקטנות (בשווי של עד עשרות מליארדי דולר בודדים), מאשר בחברות בעלות שווי של מאות מליארדי דולרים או אף מעל טריליון דולר.

התבוננו בתוצאות המחקר הממצה הזה של הכלכלנים הידועים מאוניברסיטת שיקגו, קנת צרפתי ויוג'ין פאמה.


כפי שאפשר לראות בבירור, 1,000 דולר שהושקעו בחברות גדולות בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת היו הופכים היום ל 4 מיליון דולר.


נשמע טוב? כן, אבל עכשיו ראו מה היה קורה עם אותם 1,000 דולר שבמקום ההשקעה בחברות הגדולות, השקעתם אותם במניות קטנות באותה תקופה בדיוק. כעת היה בידכם סכום של 26 מיליון דולר.


עשו את החשבון ותגלו שהביצועים טובים ביותר מפי 6.5!

כשחושבים על זה כמשקיעים זה הגיוני. אנחנו מחפשים חברות שיש להם מקום לגדול ויכולות להכפיל את ערכן כמה שיותר פעמים. חשוב שהתשואות שלנו יכפילו את עצמן, ללא קשר לגודל החברה.

לחברות קטנות יש הרבה יותר מקום לצמוח מאשר לחברות ענק. אחרי הכל יש כמות מוגבלת של כסף ועושר בעולם בכל נקודת זמן.

רק חישבו כמה כסף יידרש כדי להכפיל את מכירות אפל שיכפיל את השווי של החברה, בעלת שווי שוק של כשני טריליון הדולר. מה אפל יכולים לעשות כדי להצדיק עליה כזו במכירות? ליצור משהו חשוב יותר מהאייפון, שהוא כנראה אחת מחמש היצירות המשפיעות ביותר בהיסטוריה המודרנית?

או כמה כסף צריך לזרום למניות אמזון כדי שאמזון תעלה ב 100% לשווי 3.2 טריליון דולר וכמה צריך כדי שחברה בשווי מיליארד דולר "בלבד" תעלה ב 100%.

לכן, אם אתם מחפשים חברות עם פוטנציאל עליה של פי 50 או אפילו 20 הסיכוי הטוב ביותר שלכם הוא להתמקד בחברות קטנות.


מצד אחד, זה נכון שהן יותר מסוכנות והסיכוי לטעות גדול יותר אך, מצד שני, אם נשקיע ביותר מעשרים חברות אותן בדקנו היטב, הסיכוי שלנו לתשואה גבוהה גדול מכיוון שעל כל חברה אנו יכולים להפסיד תאורטית רק 100% מהשקעתנו, אך חברה טובה אחת כמו אמזון, נטפליקס או טסלה, יכולה לספק תשואה של מאות ואף אלפי אחוזים.

לדוגמא, אם השקענו 5% בעשרים חברות ועל עשר מהן הפסדנו 50% מהשקעתנו, הרי שהפסדנו 25% מהתיק. מספיק שחברה אחת בתיקנו תעלה פי 10 (1000%) כדי שנייצר תשואה של 25%.

ז"א, מספיק שכמה חברות בתיק יצליחו מאוד כדי שתשואתנו תהיה של מאות אחוזים.

מחקר שנעשה במונטלי פול (Motley Fool) מראה שככל שההמלצות שלהם היו על מניות של חברות קטנות יותר, כך המשקיעים הרוויחו יותר!


ראו את התרשים שלהלן, הבוחן את התשואה הממוצעת מכל המלצה רשמית שעשתה מוטלי פול אי פעם.


* מחקר מ 4/21/2020. מחושב מתוך 2,254 המלצות בשירות בתשלום של מוטלי פול.


המספרים לא משקרים. מבין כל ההמלצות שעשתה מוטלי פול, חברות עם שווי שוק של מעל חמישה מיליארד דולר, נתנו תשואה של 69% בממוצע להמלצה.


אך ככל ששווי השוק של החברות עליהם המליצו קטן, התשואות הממוצעות של החברות האלה גדלות.


לדוגמה אפשר להביא את שופיפיי (SHOP) אחת ממניות הפרימיום בה אנחנו משקיעים ב 5 השנים האחרונות. החברה צמחה משווי 2 מיליארד דולר לפני חמש שנים, ל 142 מיליארד היום.או במלים אחרות, מניית שופיפיי עלתה מכ 20 דולר בינואר 2016 ל 1169 היום. פי 58 (5816%) בחמש שנים.


שימו לב שבתחילת המשבר הנוכחי היא גם ירדה בכ 40%, אך לאחר מכן זינקה לגבהים חדשים. מי שחקר, בדק ומכיר את החברות בהן הוא משקיע, יכול להיות רגוע בטווח הארוך.

אז למה לא כולם משקיעים במניות הקטנות ומרוויחים המון?

אם הנתונים של וול סטריט עצמה מראים שההשקעה בחברות קטנות היא כל כך רווחית..., מדוע הם לא מנצלים את זה בעצמם?


זו שאלה נהדרת, והתשובה היא שהשקעה במניות של חברות קטנות עובדת טוב עבורנו כמשקיעים קטנים, אך אינה רלוונטית לקרנות ומשקיעים גדולים.

היתרון הגדול שלנו בהשקעות כמשקיעים קטנים, מול בנקים בוול סטריט למשל, חברות השקעה ומנהלי קרנות גידור שמנהלות מיליארדים, הוא שלהם לא שווה להתעסק עם השקעות כה קטנות ולכן רק אנליסטים בודדים, אם בכלל, מסקרים חברות אלו.

בשביל וורן באפט להשקיע בחברה בשווי מליארד דולר או פחות, זהו בזבוז זמן ומשאבים עצום, כי גם אם תעלה ב 20% (200 מיליון דולר), הסכום אינו משמעותי מאוד עבורו.

כדי להבין מדוע השקעה בחברות קטנות נותנת לכם יתרון כה חזק, צריך רק ללמוד את ההיסטוריה של וורן באפט – הוא עצמו אמר שהיה שמח לקבל שוב את היתרונות שיש לנו כמשקיעים בחברות קטנות.


למעשה, הוא התרברב שאם יתמקד רק בהשקעה במניות קטנות, הוא יכול להבטיח תשואה של 50% בשנה! ובאמת, בשנות השבעים והשמונים, כאשר ברקשייר הת'אווי של באפט הייתה חברה קטנה שהצליחה לאתר מניות קטנות, התשואות שלו עלו על תשואות השוק בכ 50%!עם זאת, ניתן לראות שביצועיו הדרדרו בשנים האחרונות. אפשר לראות שבשנים עברו ביצועי חברת ההשקעות שלו היו טובים ממדד המניות. אך עם השנים ביצועיו ירדו ובשנים האחרונות חברתו אף נותנת תשואה נמוכה ממדד 500 החברות הגדולות בארה"ב (S&P500 בטורקיז בגרף למטה) ובוודאי שפחות ממדד הנאסד"ק (בצהוב). אפשר לראות זאת בבירור בגרף הבא.הגרף מתאר את ביצועיי ברקשייר (בכחול) מ 2016 עד 2021.


הסיבה העיקרית לכך היא ההימנעות שלו מהשקעה בחברות טכנולוגיות (חוץ מאפל), שצמחו מחברות קטנות והפכו להיות היום החברות הגדולות ביותר בעולם במונחי שווי שוק, כמו מיקרוסופט, אמזון, גוגל, פייסבוק, עליבבה ועוד.

האמת היא שכשמשקיעים בחברות קטנות יותר לא צריך להצליח בכל ההשקעות. מספיק שחלק קטן מהן יצליח כדי שחלק זה יכסה על כל הכישלונות, כי אנחנו יכולים להפסיד רק את מה שהשקענו או 100% מהשקעתנו, אך להרוויח אנחנו יכולים גם פי 10 או 1000%.

ראו את אמזון. אמזון שהייתה חברה קטנה לאחר משבר שנות ה 2000 וירדה ל 6 דולר המניה, צמחה פי 150 ב 20 השנה האחרונות. 15,000% תשואה עד 2020 ו 20,000% עד 2021.


חברות מבטיחות שנמצאות בתחילת דרכן, עם מוצר מעולה, מנכ"ל והנהלה מצויינת ובעלות ערך נמוך היום, הן החברות שיביאו לתשואה הגבוהה ביותר בשנים הבאות. אותן אנחנו מחפשים.

דוגמאות לחברות שיכולות להיות כאלו ולהכפיל את שוויין הן:

· Up-Work (UPWK)

· Wix (WIX) הישראלית

· Fiverr (FVRR) הישראלית

· Peleton (PTON)

· LivePerson (LPSN)

ועוד.

כדי לנצל עובדה זו, אנחנו מתחילים בימים אלו בשירות חדש בנושא זה – תיק "חברות הצמיחה המהירה", שיאפשר להשקיע לפחות חלק מהשקעותיכם במניות עם פוטנציאל צמיחה מקסימאלי.


שירות הצמיחה המהירה מציע כ 20 חברות שיפורסמו בקבוצות של ארבע חברות כל כמה שבועות מהשקת השירות (שהיה אתמול), ויוצרות תיק השקעה המכוון למקסימום צמיחה. המטרה היא להשקיע בחברות שיעלו פי 10 או יותר בחמש עד עשר השנים הבאות.

לסיכום

העולם נמצא היום במשבר כלכלי ושינויים מבניים מהירים בעקבות המגפה והתפתחויות טכנולוגיות מהירות. זמנים כאלו מייצרים הזדמנויות גדולות.

הבנת עובדה זו, יחד עם העובדה הסטטיסטית שחברות קטנות צומחות הרבה יותר ומהר יותר מחברות גדולות, גורמת לנו לחפש את החברות הקטנות והבינוניות שינצלו את ההזדמנויות שנוצרו בשוק ויכולות להקפיץ את התשואות אותן נשיג מהשקעותינו.

שירות הפרימיום כולל גם חברות ענק כמו מיקרוסופט ואמזון והסיבה לכך היא שאנחנו מעריכים שהמנויים לשירות הפרימיום יעדיפו להשקיע את כספם בתיק מאוזן עם חברות יציבות הגדלות עם פחות תנודתיות, יחד עם חברות בעלות פוטנציאל צמיחה גבוהה אך תנודתיות יותר. יחד הן יוצרות תיק יציב ועמיד לזעזועים ומשברים בלתי צפויים.


יחד עם זאת תיק "הצמיחה המהירה" מכוון למקסימום צמיחה תוך נכונות לספוג תנודתיות גבוהה. גם אם אינכם אוהבי סיכון, חלק משמעותי מהשקעותיכם, בהתאם לאהבת הסיכון שלכם, יכול להיות מושקע בתיק הצמיחה המהירה.
​ לחצו כאן כדי לרכוש את שירות הצמיחה המהירה שעלותו 1,440 ₪ לשנה. למנויי הפרימיום המחיר 960 ש"ח בלבד (תשלום בכרטיסי אשראי).


תוכלו לקרוא עוד על שירות הצמיחה המהירה כאן.


השקעות מוצלחות לכולם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


אנא שתפו מאמר זה אם אתם חושבים ש"שירות הצמיחה המהירה" או "שירות הפרימיום" עשוי לעניין אחרים. תודה!


157 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page