top of page
חיפוש

האינפלציה הדביקה תדחה את הורדות הריבית

האינפלציה והריבית

שוק ההון חתם שבוע מעורב בעקבות פרסום נתוני האינפלציה, שהיו גבוהים מהצפוי. האינפלציה שהייתה במגמת ירידה, שינתה כיוון ואינה ממשיכה לרדת בשלב זה ואולי אף עולה. בקיצור, האינפלציה יותר דביקה מהצפוי בשלב זה, דבר שיקשה על הפד להתחיל בהורדת הריבית. ראו את נתוני האינפלציה החודשית בשנים האחרונות (מימין פברואר האחרון).


העלייה במדד המחירים לצרכן בהשוואה שנתית (החודש השנה לעומת אותו חודש בשנה קודמת) הייתה גבוהה בפברואר ב-0.1 אחוז מבינואר, בעוד שאינפלציית הליבה (ללא אנרגיה ומזון) הייתה נמוכה בעשירית הנקודה. ראו גרף האינפלציה כל חודש מול אותו חודש בשנה קודמת.


 

הדחיה בהורדת הריבית, בשל אי ירידת האינפלציה, תקשה על משקיעים בשוק ההון, על חברות עמוסות חובות (ממונפות), או כאלו שמוכרות מוצרים הנרכשים ע"י הלוואות, כמו נדל"ן או רכבים. לחילופין, במקרה של הורדת ריבית או רמז להורדת ריבית קרובה בנאומו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול,  מחר, אנחנו עשויים לראות עליות בחברות הנ"ל.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

  • ביום שלישי פורסמו בארה"ב נתוני מדד המחירים לצרכן (CPI) לפברואר. זהו אחד האינדיקטורים המרכזיים למדידת האינפלציה. הנתונים שפורסמו הצביעו על התגברות הלחץ האינפלציוני, עם עלייה חודשית של 0.4% בהתאם לצפי ועליה שנתית של 3.2% מעל לצפי שעמד על 3.1%. ליבת המדד עלתה ל-3.8% ברמה השנתית, מעבר לצפי של 3.7%. הנתונים שפורסמו עשויים להוביל, כאמור, להחלטת מדיניות מוניטרית נוקשה יותר, כולל אי הורדת ריבית בזמן הקרוב, שיכולות להשפיע על מגזרי השוק הרגישים לגובה הריבית ולצמצם את כוח הקנייה של הצרכנים. 

  • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון מדד המחירים ליצרן לחודש פברואר, המשקף את השינוי במחירי הסחורות והשירותים שתהליך ייצורם הושלם ושנמכרו על ידי היצרנים. הנתון שפורסם חשף עליה חודשית של 0.6%, מעבר לצפי שעמד על 0.3%, ועליה שנתית של 1.6%, מעבר לצפי שעמד על 1.1%. נתונים אלו מעידים על לחצים אינפלציוניים ברמת היצרן, העלולים להוביל לעליות מחירים ברמת הצרכן בהמשך.

  

אירועים חשובים השבוע?

  • ביום רביעי תתפרסם בארה"ב החלטת הריבית של הפד, המשמשת כלי מרכזי במדיניות המוניטרית שלו. שינוי בשיעור הריבית יכול להשפיע על התנודתיות בשווקים, על השקעות, חיסכון, הלוואות וצריכה. הצפי הוא שהבנק המרכזי יותיר את הריבית ללא שינוי על 5.5%. כאשר הריבית גבוהה, המטרה היא לקרר את הכלכלה ולהאט את האינפלציה שעשויה להתפרץ שוב. לעומת זאת כאשר הריבית נמוכה היא מעודדת השקעה וצמיחה, אך גם עליות מחירים ואינפלציה.

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב נתון מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים, המשקף את התנאים הכלכליים במגזר, והוא נחשב לאינדיקטור מוביל לצמיחה כלכלית. נתון של מעל 50 נקודות מרמז על הרחבה וצמיחה במגזר, בעוד שנתון מתחת ל-50 מעיד על התכווצות. הצפי הוא למדד של 52.0 לעומת 52.3 בחודש הקודם. נתון כזה יצביע על התרחבות וצמיחה מתונה מבחודש שעבר אך יציבה, המאפשרת למשקיעים להעריך את מצב הכלכלה ולתכנן אסטרטגיות השקעה בהתאם.

  

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית אורקל (ORCL) חברת התוכנה הענקית בתחום התוכנה לארגונים, הנסחרת לפי שווי של 345 מיליארד דולר, עלתה ב- 12.5% בשבוע החולף, לאחר שפרסמה תוצאות חיוביות שעלו על הציפיות. החברה גם הציגה תחזית אופטימית, בעיקר לעסקי הענן שלה. הכנסות החברה היו 13.3 מיליארד דולר, גידול של 7% ביחס לשנה הקודמת, ומעל התחזית ל-13.29 מיליארד דולר. הרווח היה 1.41 דולר למניה, מעל התחזיות של 1.38 דולר למניה. החברה חוותה צמיחה של 49% בעסקי תשתית הענן שלה, ל-1.8 מיליארד דולר. אורקל הדגישה כי הביקוש "עולה בהרבה על ההיצע", למרות פתיחת מרכזי נתונים חדשים בקצב מהיר. החברה צופה כי עסקי הענן שלה יישארו ב"שלב של צמיחה אינטנסיבית לטווח הנראה לעין".

  

  • מניית מיקרוסטרטג'י (MSTR) חברת האסטרטגיה העסקית שמחזיקה בכמאתיים אלף ביטקוין ונסחרת בשווי של 28.5 מיליארד דולר, עלתה בשבוע החולף ב-16.8% . העליה התלולה חלה בעקבות העליה במחיר הביטקוין, ששבר בשבוע שעבר את רף ה-73,000 דולר למטבע, וגם לאחר שהחברה הודיעה על ביצוע רכישה גדולה שנייה של ביטקוין, עם השקעה של 821.7 מיליון דולר ב-12,000 מטבעות. הרכישה הזו מעלה את סך החזקותיה בביטקוין לכ-205,000 מטבעות, בשווי של מעל 13.6 מיליארד דולר. העסקה, שבוצעה בין ה-26 בפברואר ל-10 במרץ, מומנה רובה ע"י מכירת אג"ח ניתנים להמרה במחיר ממוצע של  68,477 דולר למטבע, והמחיר הממוצע של כלל החזקותיה של מיקרוסטרטג'י בביטקויין עומד על  33,706 דולר למטבע.

  

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.

 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 18/3/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 3,280,589 $ (עלה מ- 3,233,423 $ לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 21.98%.

ס"ה עלה תיק הפרימיום ב- 3280% מאז השקתו.

 

כבר שבוע שביעי ברציפות שהתיק עולה בשוויו. תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $192,663 (מ- $194,402 לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק מתחילת השנה (בשנת 2024): 61.29%

ס"ה עלה תיק ה- AI ב- 92.36% תוך 8 חודשים מהשקתו.


תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מי הן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

לסיכום

נתוני האינפלציה שפורסמו בשבוע שעבר הראו שהאינפלציה דביקה יותר ממה שציפו ולא יורדת במהירות, מה שהשפיע בצורה שלילית על השווקים. מדד המחירים לצרכן שהיה גבוה במעט מהצפי, יגרום לדחיית הורדות הריבית ע"י הפד כנראה. הערכה זו גרמה לשוק לרדת אך הדבר לא ישפיע בטווח הארוך אם מגמת הירידה באינפלציה תתחדש.

 

בהתחשב בכך שזו שנת בחירות בארה"ב, הממשל יעשה הכל כדי לרצות את המשקיעים, כולל לחץ על הפד להורדת ריבית והזרמת כספים לשווקים מבלי לקרוא לזה כך. בהתחשב בניסיון ההיסטורי שהבאנו במאמרים קודמים, נראה שהכיוון הכללי הוא עדיין לעליות ב- 2024, עם תיקונים אפשריים לאורך השנה עד הבחירות בנובמבר 2024. כמובן שאירועים בלתי צפויים, או מיתון שכרגע לא צפוי, יכולים להתרחש ולהפיל את השווקים. אנחנו נמשיך לעקוב ולדווח על תיקי המניות שלנו ועל המצב המקרו כלכלי.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

 [RB1]בהשוואה למה?

50 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page