top of page
חיפוש

שתים עשרה סיבות להשקיע בטסלה

עודכן: 20 ביוני 2021


טסלה השיקה ביום שישי את הדגם המשודרג של מודל S: מודל S פלייד (Plade). המכונית שמיוצרת בייצור המוני הטובה בעולם. המכונית מציעה נתונים טכניים יוצאי דופן.

הנתונים של מודל S פלייד מאתר החברה:המכונית מראה ביצועים טובים יותר מרכבי ספורט כמו בוגטי שעלותו 2.5-3 מליון דולר, והחזיק בשיאי מהירות ותאוצה או פררי. מחיר מודל S פלייד הוא 129,990 דולר.


לדברי מאסק, היה חשוב לייצר מכונית זו כדי להראות שרכב חשמלי עולה על רכבי מנוע בעירה פנימית בכל תחום.


רבים לא האמינו שטסלה תוכל לייצר את מודל ה- S פלייד עם הביצועים יוצאי הדופן הנ"ל כי טסלה דחתה את השקת הרכב כמה פעמים. בסופו של דבר, השיקה החברה את הרכב לפני כמה ימים וניתן להזמין את הרכב באזורים נבחרים בעולם.

תוכלו לראות את המצגת המלאה של השקת המכונית כאן:
רבים מהמנויים לבלוג זה שאלו "מה קורה עם המניה של טסלה"? הסיבה לשאלה היא העובדה שהמניה מדשדשת בין 600-700 דולר בששת החודשים האחרונים.


כמו שציינו פעמים רבות, מה שחשוב בטווח הארוך הוא מה קורה עם החברה עצמה ותוצאותיה ופחות מהן תנודות המניה בטווח הקצר. בטווח הארוך המניה תתיישר עם ביצועי החברה וטסלה ממשיכה להתקדם ברוב התחומים במהירות ומתרחקת מהמתחרים.


ניראה שעיקר התחרות לטסלה תגיע מכיוון סין והחברות הסיניות שגם הן גדלות במהירות. חברות כמו אקספנג, NIO ובמיוחד BYD, שבה השקיע גם וורן באפט, מייצרת סוללות, כמעט את כל סוגי הרכב החשמלי ומוצרים נוספים.


הסיבות לירידות


סיבה ראשונה לירידה במניית החברה ודישדוש בחודשים האחרונים הוא התיקון שפגע בכל חברות הצמיחה הטכנולוגיות וטסלה ניכללת בסקטור זה. רבות ממניות הטכנולוגיה והצמיחה חוו את אותה ירידה ותנודתיות.

הסיבה השנייה שבגללה המניה מדשדשת היא מיעוט בחדשות חיוביות מרעישות ודיווח על "חדשות שליליות" ע"י אתרי המדיה שמייצרות "קליקים" רבים לדפים נוספים באתר – טסלה היא תמיד מקור לחדשות ורצוי שליליות כי זהו האינטרס של ה"שורטיסטים" הרבים וחברות הרכב והדלק הגדולות שהן הנפגעות העיקריות מפעילותה של טסלה. לאחרונה היו שמועות ובעיקבותיהן חדשות שליליות רבות הקשורות לטסלה בסין. חדשות אלו התבררו כמוטעות ומטעות.


בנוסף, גם האיחור בהשקת דגם ה- S פלייד (שהושק לפני כמה ימים לבסוף) והאיחור בהפצה הרחבה של תוכנת הנהיגה האוטונומית המלאה (FSD), גרסת הבטא המלאה 9.0, משפיעים על הירידות. לאחר כמה דחיות מאסק הבטיח שהחודש גרסת הבטא תושק, אך לאור ניסיון העבר, נצטרך להמתין ולראות.


למרות השקט היחסי בחדשות על טסלה והעובדה שייקח זמן עד שניראה השקה מלאה של תוכנת הנהיגה האוטונומית, אני מאמין שטסלה היא השקעה מצוינת במחירה היום. היא גם ההשקעה הגדולה ביותר בתיק הפרימיום. ראו 12 סיבות מדוע כדאי להשקיע בטסלה כל עוד המחיר נמוך יחסית.


12 סיבות להשקעה בטסלה


1) סיבה ראשונה היא הקהילה של טסלה ותרבות ה-cult סביב החברה. טסלה לא מפרסמת את עצמה אך עשרות אלפי אוהדים שמזדהים עם מוצריה, מטרותיה ומעשיה וכן לקוחות מרוצים, מקדמים אותה ואת מוצריה ביוטיוב, טוויטר, רשתות חברתיות אחרות ובכל דרך אפשרית אחרת.


לקוחות שקנו את מוצריה כה מתלהבים מהמוצר, שהם עצמם מתחילים לייצר בלוגים בהתנדבות ולספר בהתלהבות על המוצרים. אין דרך אוטנטית ואמינה יותר לפרסם מוצר או שירות.


2) הסיבה השניה היא מחקר ופיתוח (מו"פ). המו"פ שנעשה בטסלה והחדשנות בתחומים רבים הם יוצאי דופן בכל קנה מידה. טסלה מממנת ומשתפת פעולה עם החוקרים המתקדמים ביותר בתחום הסוללות ובתחומים אחרים. כמו כן, היא משתפת פעולה עם רוב החברות הגדולות בתחום הסוללות כגון פנסוניק, LG-CAM ו- CATL הסינית שהיא חברת הסוללות הגדולה בעולם. בנוסף, רכשה טסלה חברות עם טכנולוגיות משלימות בתחום. המנועים החשמליים של טסלה הם היעילים והקלים ביותר וטסלה משפרת אותם כל הזמן כפי שציין והדגים אילון מאסק בהשקת הרכב האחרונה.


טסלה גם פיתחה סגסוגות אלומיניום וחומרים אחרים שמאפשרים לה לייצר את המוצרים שהיא רוצה לפתח. היא פיתחה מזגן יעיל ביותר לרכב שגם מסנן את האויר שניכנס לרכב, ועוד. כלל לא נתפלא אם טסלה תייצר בקרוב מזגן ביתי חדשני ויעיל שגם יטהר את האויר שאנו נושמים בבית, כמוצר משלים לסוללות (פאוורפאק) ולגגות הסולאריים שפיתחה לבתי מגורים. נוסיף כאן גם היתכנות ליצירת "מכרה מטבעות קריפטוגרפיים" שיכרו מטבעות בשיירי חשמל שייווצרו מהגגות הסולאריים ויאפשרו ללקוחות טסלה מקור הכנסה נוסף.


טסלה גם מכניסה אוטומציה, רובוטיקה ומפתחת מכונות שמייצרות את המוצרים הסופיים שלה. טסלה רואה בזה את יתרונה התחרותי המשמעותי ביותר שלה.3) למוצרי טסלה יש ביקוש גדול וכנראה שבשנים הקרובות מגבלת הצמיחה המהירה תהיה בייצור הרכבים ושאר המוצרים ולא בביקוש להם. ההזמנות המוקדמות לסייברטראק שייוצר בטקסס, היו מעל 1.2 מיליון יחידות. אילון מאסק אמר בשיחת המשקיעים של הרבעון הראשון שמודל Y יהיה כניראה הרכב הנימכר ביותר בעולם מבין כל הרכבים וזה כניראה מבוסס על הביקושים שהחברה רואה לרכב.


אם הממשל הנוכחי יתן סובסידיות לרכבים חשמליים שמיוצרים בארה"ב לפי החוק המוצע בימים אלו, הביקוש יהיה גבוה הרבה יותר כי מחיר רכבי החשמל ירד ויהיה נמוך מרכבי מנוע בעירה פנימית.


השנה טסלה מסיימת להקים שני המפעלי ענק בברלין ובטקסס וכמות הרכבים שהיא תייצר תוכפל ואף יותר. מהירות הייצור, איכותו ויעילותו יעלו בהרבה.4) טסלה תהיה בשנים הקרובות החברה הגדולה בעולם כנראה, כי היא נכנסת ומשתלטת על שלושת הסקטורים הגדולים ביותר בעולם: תחום האנרגיה במקום הראשון, תחום התובלה/תחבורה במקום השני, עם הנהיגה האוטונומית והמשאיות האוטונומיות, ותחום הרכב שהוא הסקטור השלישי בגודלו בעולם.


יש חילוקי דעות לגבי הנהיגה האוטונומית ולמשך הזמן שייקח להגיע ליישומו, אך אין ספק שטסלה מובילה בתחום בפער ניכר ובסופו של דבר תגיע ליעד.5) סיבה החמישית היא כאמור, היעילות והחדשנות בייצור. טסלה כל הזמן משפרת ומשכללת את ייצור הרכבים ומורידה עלויות. שילדת הרכב עכשיו תיוצר מיציקה אחת יחידה של החלק הקידמי, יציקה יחידה של החלק האחורי ומבנה הסוללה שיחבר בינהם. זאת תהיה שילדת רכב קלה וחזקה יותר מרכבים המיוצרים היום. כך גם יהיה הרכב קל יותר, מדויק ומושלם יותר ומאות תהליכים ורובוטים יחסכו בעלויות הייצור.6) סיבה שישית, טסלה היא חברת הרכב החדשנית ביותר. רואים זאת לפי ביצועי המכוניות וקצב השיפור לעומת המתחרים אך "המרכז לניהול רכב בארה"ב" (CAM) ניתח את החדשנות של 32 יצרני רכב שבחנו 291 חידושים בתחום התחבורה החשמלית. טסלה נותרה ללא ספק, החדשנית המובילה בתחום הטכנולוגיה, כשפולקסווגן בפער אחריה, היצרנית הסינית BYD במקום השלישי וקבוצת יונדאי במקום הרביעי.7) הסיבה השביעית, היכולת למשוך את המהנדסים והמדענים הטובים ביותר לעבוד עבור טסלה. בכל הסקרים שנעשו בשנים האחרונות בארה"ב למסיימי בתי הספר והאוניברסיטאות להנדסה, טסלה וספייסאקס היו בשני המקומות הראשונים.8) המותג של טסלה הוא אולי החזק ביותר היום. הוא בוודאי זה שמייצר הכי הרבה "קליקים" כשהכותרת עוסקת בו ובמיוחד כשהכותרת שלילית. זו אחת הסיבות שאנו רואים כל כך הרבה כותרות הקשורות בחברה. גם אם הכותרות שליליות הדבר מפרסם ומכניס לתודעה את שם החברה.9) סיבה תשיעית, טסלה אינה מפרסמת כלל. אין לה מחלקת PR ואין לה תקציב פרסום (מלבד בסין ששם יש PR ופרסום מזעריים). זהו יתרון וחיסכון עצום יחסית למתחרות שמוציאות על פרסום בסביבות $1700 לרכב (ממוצע בארה"ב). צריך לזכור שהוצאה זו יורדת משורת הרווח של רכב המתחרות ובמקרה של טסלה הוצאה זו נחסכת. זאת, בנוסף לכך שלטסלה שולי הרווח הגולמי הגבוהים ביותר בתעשיית הרכב.10) טסלה יחד עם שותפותיה מייצרת את כמות הסוללות הגדולה בעולם ופועלת במרץ לפתור את בעיית המחסור בסוללות בתעשיית הרכב החשמלי ובכלל. מלבד הסינים היא היחידה שעושה מאמצים כבירים לפתור בעיה זו כשהתוכנית שלה היא לייצר שלוש טרה-וואט לשעה (3 TW/h) ב- 2030 שזה 3000 גיגה וואט/שעה או פי 100 יותר ממה שהיא ייצרה בסוף 2020 (וטסלה יחד עם שותפיה מייצרת יותר מכל שאר העולם). זו צמיחה חסרת תקדים כי טסלה מבינה שזה מה שמעכב כרגע את תעשיית הרכב החשמלי. להשוואה, פולסוואגן מתכננת לייצר 200 גיגה וואט / שעה סוללות ב- 2030. פי 15 פחות מטסלה.


כל שאר ייצרני הרכב החשמלי (מלבד הסינים) יכולים לפתח רכבים משוכללים אך לא יהיה להם סוללות לייצרם בייצור המוני. נושא זה ברור ולכן התחרות של חברות כמו פולקסוואגן, פורד או ג'נרל מוטורס היא לא משמעותית. התחרות האמיתית תגיע מסין מחברות כמוBYD שמייצרת בעצמה סוללות זולות ורכב חשמלי, אקספנג ועוד.


המחסור בסוללות פוגע היום גם בטסלה ומונע את ייצור המשאית שלה בייצור המוני. השנה יוצרו רק כמה עשרות משאיות, בדיוק בגלל סיבה זו.


11) הנהלה "רזה" וחדשנית שמחליטה ופועלת מהר בראשותו של אילון מאסק שגם מחזיק בלמעלה מרבע ממניות החברה. כשאנו משווים זאת להנהלות של תעשיות הרכב המסורתיות אפשר להבין איזה יתרון גדול זה.12) היתרון האחרון הוא אילון מאסק עצמו. גדול התעשיינים והחדשנים של כל הזמנים, כנראה, כשעוד עתיד גדול לפניו. עם 35 מיליון עוקבים בטוויטר, בעל השפעה הגדולה ביותר על דור ה- Y, אילון מאסק הוא נכס לטסלה. היכולת הטכנית שלו, העיסקית והאסטרטגית, תוך הובלת מהלכים גדולים, איפשרה לו לבנות את שתי החברות המשמעותיות ביותר בעולם היום... ועוד כמה חברות שעשויות להיות משמעותיות מאוד לאנושות.


לסיכום


טסלה מתקדמת בקצב כה מהיר שקשה לעקוב אחרי כל הפעולות והחידושים שלה בכל העולם. למרות שמחיר המניה ירד מהשיא ומדשדש כמה חודשים, זהו רק עניין של זמן עד שמחיר המניה יתאים עצמו לביצועי החברה. צריך סבלנות וצריך לבדוק גם את נתוני המקרו. ברמת המקרו מתברר שרוב מניות הצמיחה הטכנולוגיות חוו מימושים ודישדוש בששת החודשים האחרונים.


מכפיל המכירות של טסלה הוא 16 וזה לא הרבה לחברה ריווחית שגדלה (בינתיים) בקצב של 73% במכירות. אין ספק שקצב העלייה במניה גם יהיה תלוי במוצרים חדשים שיושקו, השלמת הבנייה של המפעלים בברלין וטקסס ותחילת הייצור בהם, וכמובן ההתקדמות בנהיגה האוטונומית. נמשיך לעקוב.


השקעות מוצלחות לכולם/ן!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

184 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page