top of page
חיפוש

תיק הבינה המלאכותית מתפוצץ – האם זו בועה?

עודכן: 7 בפבר׳

שוק ההון חתם שבוע של עליות בעקבות נתוני התעסוקה הטובים וחברות הטכנולוגיה הגדולות שהציגו דו"חות חזקים. מניות הטכנולוגיה הגדולות שוב הובילו את המדדים בוול סטריט לעליות שערים על רקע דו״חות כספיים טובים. המנצחת הגדולה של השבוע הייתה מטא (פייסבוק), שהיא חלק מתיק הפרימיום ותיק ה- AI, שרשמה ביום שישי עלייה של כ-20% והוסיפה לשווי השוק שלה כ-200 מיליארד דולר ביום אחד(!), תוספת הערך היומית הגדולה ביותר בהיסטוריה של וולסטריט.


חברה אחרת מתיק ה- AI עלתה בחודש האחרון ב- 120% ובשנה האחרונה ב- 600%.


כללית, תיק ה- AI עלה בלמעלה מ- 32% מתחילת השנה ומהפכת ה- AI רק בתחילתה. בחודשים הבאים נצטרך לעקוב ולבדוק שחלק מחברות הטכנולוגיה שעולות בצורה כה תלולה, לא נכנסות לטריטוריה בועתית.


תיק ה- AI ביחס למדדים:

 

הבנקים האזוריים לעומת חברות ה- AI, רשמו את הביצועים הגרועים ביותר שלהם מאז המפולת במאי 2023, עם ירידה שבועית של 7.2%, לאחר שהבנק האזורי מניו יורק (NYCB) צנח בשבוע האחרון בכ-42% בעקבות דיווח על הפסד רבעוני.

 

צריך לשם לב מהן החברות שגורמות למדדים לעלות בשנה האחרונה. 7 המופלאות (אפל, אלפאבית, אמזון, מיקרוסופט, אנבידיה, מטא וטסלה) עלו בכ-68% בעוד מדד ה-S&P500 ללא 7 המופלאות עלה בכ-9% בלבד. שווי השוק המצרפי שלהן גדול יותר מהתמ"ג של כל מדינות העולם מלבד ארה"ב וסין.

 

בשוק איגרות החוב הממשלתיות בארה"ב, היפוך עקום התשואות התחזק. ז"א, במהלך השבוע החולף התשואות של אג"ח לזמן הבינוני-ארוך של העקום רשמו ירידה בעוד שבחלק של האג"ח הקצרות נרשמה עלייה בתשואות. בדרך כלל המצב הפוך. צריך לשם לב שהיפוך בעקום התשואות התרחש רק לפני משברים כלכליים משמעותיים ב- 25 השנה האחרונות. זה קרה לפני משבר הדוט-קום ב- 2000 ולפני משבר הלוואות הסאבפריים ב- 2006-2007.  • למעלה אנו רואים את עקומת מדד ה- S&P500 עם הירידות בעת משבר הדוט-קום והסאבפריים.

  • האיזורים הצבועים בתכלת הן התקופות בהן עקום התשואות התהפך (Inverted Yield Curve) כולל התקופה הנוכחית.

  • הקו האדום למטה מתאר את גובה הריבית.


מכאן, שלפחות לפי ההיסטוריה של השנים האחרונות, לאחר היפוך בעקום התשואות ועם תחילת הורדות ריבית חדות, נחווה משבר כלכלי אם ירידה חדה במדד המניות המרכזי.

מסיבה זו ומסיבות נוספות, רבים מעריכים שבשנה הקרובה נחווה משבר כלכלי. נייחד מאמר מיוחד לנושא זה בשבועות הקרובים.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

  • ביום רביעי פורסמה בארה"ב החלטת הריבית של הבנק הפדרלי, שהחליט לשמור על שיעור הריבית ברמה של 5.50% בהתאם לצפי.

  • ביום שישי התפרסם בארה"ב נתון התעסוקה לינואר המודד את השינוי במספר המועסקים במהלך החודש הקודם. הנתון שפורסם הראה שנוספו 353 אלף משרות, כמעט פי שנים מעל הצפי של 187 אלף משרות. פרסום נתוני התעסוקה החיוביים מראה שהשוק האמריקאי עדיין נמצא במצב טוב ואולי אין צורך להוריד ריבית.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מנית מטא (META), ענקית הרשתות החברתיות הנסחרת בשווי של 1.2 טריליון דולר, זינקה בכ- 22% בשבוע שעבר, לאחר שהחברה היכתה את התחזיות לרבעון. הרווח הנקי של חברת האם של פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם, שולש ברבעון הרביעי לעומת אותו רבעון אשתקד והסתכם ב-14 מיליארד דולר. ההכנסות ברבעון גדלו ב- 25% ל- 40.11 מיליארד דולר. מספר המשתמשים היומיים והחודשיים היה גבוה מהתחזיות. במטא הודיעו על חלוקת דיבידנד של 50 סנט למניה. החברה הודיעה שתחלק לראשונה דיבידנדים בגובה של 50 סנט למניה וכי היא מקצה 50 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניותיה.

מטא דיווחה גם על תוצאות שנת 2023 כולה שבה הציגה עלייה של 16% בהכנסות ל-135 מיליארד דולר, לעומת 2022. הכנסות מפרסום הסתכמו ב-131.9 מיליארד דולר, זאת לעומת 113.6 מיליארד דולר ב-2022. במהלך הרבעון הרביעי של 2023 רשמה מטא הכנסות מפרסום של 38.7 מיליארד דולר, זאת לעומת 31.3 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2022.

 

  • מניית מיקרוסופט (MSFT) ענקית התוכנה הנסחרת בשווי של 3 טריליון דולר, עלתה השבוע ב- 1.24% לאחר שהחברה היכתה את התחזיות לרבעון. הרווח היה 2.93 דולר למניה, מעל הצפי ל-2.78 דולר למניה, ההכנסות היו 62 מיליארד דולר, מעל הצפי ל-61.1 מיליארד דולר. הכנסות החברה מעסקי הענן, שהגיעו ל-33.7 מיליארד דולר היו מעל התחזיות של 32.2 מיליארד דולר. מנכ"ל מיקרוסופט, סטיה נדלה, אמר בהצהרה: "עברנו מדיבורים על בינה מלאכותית ליישומה בקנה מידה גדול". הוא הדגיש את השימוש בבינה מלאכותית בכל שכבה של מוצרי החברה, מה שמקנה לה יתרון בשוק ועוזר ללקוחות להשיג תועלות ופרודוקטיביות חדשות בכל תחום.

 

  • מניית אלפבית (GOOGL) חברת האם של גוגל הנסחרת לפי שווי של 1.78 טריליון דולר ירדה ב-6.37%  בשבוע החולף לאחר שהחברה פרסמה את תוצאותיה לרבעון האחרון של 2023. ההכנסות היו 86.31 מיליארד דולר, מעל הצפי ל-85.23 מיליארד דולר, הרווח היה 1.64 דולר למניה, מעל הצפי ל-1.59 דולר למניה. יחד עם זאת, תשומת לב המשקיעים התמקדה בנפילה בהכנסות הפרסום שהגיעו ברבעון הרביעי ל-65.5 מיליארד דולר, מתחת לצפי של המשקיעים שהיה 65.8 מיליארד דולר. נתון זה משקף פער של 0.3 מיליארד דולר מתחת לתחזיות המשקיעים, וזה מה שהביא לתשומת לב ודאגה בקרב המשקיעים. המעבר של המשתמשים לשימוש בפלטפורמות הבינה המלאכותית של גוגל ואחרות כדי למצוא מידע, יקטין את ההכנסות מפרסום של גוגל בעתיד הניראה לעין וזו הדאגה של המשקיעים.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.


 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 5/2/2024)


ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 2,903,610 $

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 9.79%

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $158,679 (עלה מ- $136,850. לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 32.67%

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק זה כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

לסיכום

מהפכת ה- AI רק בתחילתה, ולדעתי תימשך שנים. גם על פי אנליסטים רבים, מגמת עליית מניות הבינה המלאכותית צפויה להימשך בחודשים ובשנים הקרובות אך יתכן שההתלהבות הגדולה תביא אותנו לטריטוריה בועתית במניות מסויימות וניראה גם מימושים. במיקרה של משבר כלכלי כמובן שניראה מימושים גם בחברות החזקות המרכיבות את תיק הפרימיום ותיק ה- AI.

 

משקיעים המעוניינים להשקיע במניות בינה מלאכותית צריכים לבדוק ולבחור חברות עם מאזן חזק בעלות פוטנציאל צמיחה גבוה. זה בדיוק מה שאנחנו עושים בתיק הבינה המלאכותית (להרשמה וצפיה בחברות התיק לחצו כאן).

 

ברמת המקרו, האינפלציה במגמת ירידה בינתיים אך לפי הנתונים הכלכלה חזקה ושוק העבודה ממשיך להפתיע כלפי מעלה. הירידה באינפלציה יחד עם שוק עבודה חזק תגרום לפד להמתין עם הורדות הריבית במרץ והורדת הריבית תחל במאי או יוני. מהלך זה גם מתאים לתמרוץ הכלכלה לקראת הבחירות בארה"ב, שיהיו בנובמבר השנה.


יחד עם זאת, סימנים רבים כמו חובות גבוהים בבנקים האיזוריים, בחברות ממונפות ומצב הנדל"ן, גורמים לחשש ממשבר כלכלי. ואולי אנחנו כבר במשבר כלכלי כי ללא שבעת חברות הטכנולוגיה הגדולות היינו רואים ירידות חדות בשווקים בשנתיים האחרונות.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

72 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page