top of page
חיפוש

שוק הקריפטו רותח

עודכן: 13 במרץ

הביטקוין

כמו שכתבנו לפני כשבוע למנויי תיק הפרימיום, הביטקוין וכל שוק הקריפטו, רותחים.

הסיבה: הביטקוין, שייצורו מוגבל ל- 21 מיליון מטבעות דיגיטליים (יחידות), כבר מתקרב לתקרת הייצור, והביקוש לו רק הולך וגדל מאחר ואושר המסחר בו בתעודות סל ייעודיות ע"י הרשות לניירות ערך האמריקאית (FCC). דבר זה גרם לעליה תלולה בביקושים למטבע הדיגיטלי, וזאת עוד לפני כניסתם של מנהלי הכספים הגדולים לתחום.

 

ראו את עליית הביטקוין בשנה האחרונה עם חציית שיא חדש של שבעים אלף הדולר אתמול:


 

ההיצע והביקוש לביטקוין

היצע הביטקוין מוגבל מראש, ונקבע על ידי קוד המקור של רשת הביטקוין. כמות מטבעות הביטקוין המקסימלית שתיוצר אי פעם היא 21 מיליון מטבעות דיגיטליים, וכרגע (נכון ל-5 במרץ 2024), נכרו כבר כ-19.3 מיליון מטבעות ביטקוין כך שלא נישארו עוד הרבה לכרייה. קצב יצירת מטבעות הביטקוין החדשים מואט באופן קבוע דרך תהליך הנקרא "חציון" המתרחש בערך כל 4 שנים. ההאטה הבאה אמורה להתרחש באפריל הקרוב, והשאלה מה יקרה אז? בשלושת הפעמים הקודמות שהיו ב- 2012, 2016 ו- 2020 שינוי אלגוריתם הכרייה הביא לעליות חדות במטבע הביטקוין.


הביקוש לביטקוין מושפע ממגוון גורמים, ביניהם:

  • רגולציה: כאמור תעודות סל ייעודיות לביטקוין אושרו לאחרונה ע"י הרשות לניירות ערך האמריקאית דבר שהוביל לעלייה בביקושים ע"י קרנות סל אלו וכרגע הביקוש פשוט עולה משמעותית על ההיצע.

  • אינפלציה: הביטקוין נתפס על ידי רבים כנכס אנטי אינפלציוני (בגלל שלא ניתן להדפיסו), מה שיכול להוביל לעלייה בביקוש בזמנים של אינפלציה גבוהה וחוסר יציבות כלכלית.

  • פסיכולוגיה: ספקולציות ותאוות בצע, יכולים להשפיע באופן משמעותי על הביקוש לביטקוין בטווח הקצר. הדבר קורה במידה רבה בימים אלו עם קביעת שיאים חדשים מידי יום.


עודף ביקוש זה על ההיצע יביא את מטבע הביטקוין לשיאים חדשים לדעתי. חשוב לציין ששוק הביטקוין עדיין קטן יחסית , ולכן הוא נתון לתנודות גדולות יותר בהשוואה לשווקים פיננסיים אחרים. כתוצאה מכך, קשה מאוד לחזות את מחיר הביטקוין בטווח הקצר.


מי שרוצה להשקיע בביטקוין אך אינו רוצה להחזיק במטבע הדיגיטלי עצמו, יכול לקנות את מניות חברת קוינבייס (COIN) או מיקרו סטרטג'י (MSTR) כחלופות.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

  • ביום שישי פורסם בארה"ב נתון דו"ח התעסוקה לפברואר, אחד המדדים החשובים ביותר למדידת המצב הכלכלי בארה"ב, אשר הראה על זינוק של 275 אלף במספר המועסקים, הרבה מעבר לצפי לתוספת של 190 אלף משרות בחודש פברואר. הדו"ח כולל גם את נתון שיעור האבטלה שהפתיע והיה 3.9%, גבוה מהצפי ל-3.7%. המשמעות של הזינוק במספר המועסקים יכולה להיות סימן לצמיחה כלכלית חזקה, מכיוון שתעסוקה גבוהה תורמת להוצאה צרכנית ולפעילות כלכלית. מאידך, שיעור האבטלה הגבוה יותר מהצפי מצביע על כך שיש עוד מי שמחפשים עבודה ולא מצאו, דבר שיכול להצביע על כך שהשוק לא התאושש לחלוטין עדיין. שינויים אלו יכולים כמובן להשפיע על החלטות הריבית של הבנק המרכזי (הפדרל ריזרב).

 

  • ביום רביעי התפרסם בארה"ב נתון מדד התעסוקה של ADP המשקף את השינוי במספר המועסקים במגזר הפרטי בארה"ב, הנתון שפורסם הראה על גידול של 140 אלף והיה נמוך מהצפי ל-149 אלף משרות חדשות, לעומת 111 אלף בחודש הקודם. המשמעות של העלייה מהחודש הקודם מראה על חיזוק בתעסוקה, אך הפער מהצפי הוא אינדיקציה לכך שהשוק אולי מתקדם בקצב איטי מהרצוי.

  

אירועים חשובים השבוע בשווקים?

  • ביום שלישי יתפרסם בארה"ב נתון מדד המחירים לצרכן השנתי לפברואר שהוא אחד האינדיקטורים המרכזיים למדידת האינפלציה. המדד משקף את השינוי בעלות סל הצריכה של המשק הביתי הממוצע במהלך תקופה של שנה. הצפי הוא ל-3.1%, שאינו שונה מהערך שפורסם בפברואר. רמת האינפלציה השנתית משפיעה ישירות על כוח הקנייה של הצרכנים ועל החלטות מדיניות הריבית של הבנק המרכזי (הפד) בעתיד. ערך זה מהווה נתון חשוב עבור הפד בהערכת מגמות האינפלציה ובפעולות שעליו לבצע לשמירה על יציבות מחירים.

  

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב נתון מדד המחירים ליצרן (PPI) לחודש פברואר, המשקף את השינוי במחירי הסחורות והשירותים שהושלם תהליך ייצורם ושנמכרו על ידי היצרנים. כאשר היצרנים משלמים יותר עבור סחורות ושירותים לצורך ייצור צפויה עליית מחירים לצרכן עצמו בעתיד. הצפי למדד המחירים ליצרן החודשי הוא עלייה של 0.3%, ולמדד המחירים ליצרן השנתי הצפי הוא עלייה של 1.1%. 

  

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת לפי שווי של 558.4 מיליארד דולר, ירדה ב-11.4%  בשבוע החולף לאחר ששריפה שפרצה ליד מפעלה בברלין, שנגרמה כתוצאה מהצתה, גרמה לעצירת הייצור. הנזק שנגרם למפעל מוערך במאות מיליוני אירו ומסכן את התוכניות להרחבת הפעילות באירופה ואת העמידה ביעדי המסירות של החברה.

 

  • מניית פלנטיר (PLTR) חברת ה- AI וניתוח הנתונים הנסחרת לפי שווי של 57.6 מיליארד דולר, עלתה ב-6.7%  בשבוע החולף לאחר לאחר זכייתה בחוזה בשווי 178.4 מיליון דולר מצבא ארה"ב לפרויקט TITAN הכולל תחנות ניידות המופעלות בטכנולוגיית בינה מלאכותית ולמידת מכונה. העסקה כוללת פיתוח והקמת 10 תחנות של TITAN המיועדות לספק מידע על יעדי פעולה לכוחות המזוינים.

  

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.


 


ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 11/3/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 3,233,423 $ (עלה מ- 3,187,968 $ לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 20.33%

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $194,402 (מ- $178,806 לפני שבוע).

הרווח מיולי 2023 ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 62.75%.

ס"ה עלה תיק ה- AI ב- 94.11% תוך 8 חודשים מהשקתו.

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

תיק הצמיחה עדיין בהפסד קטן בגלל הריבית הגבוהה המקשה על חברות הצמיחה אך כבר עלה השנה בלמעלה מ- 24%. אפשר לראות זאת במדד הראסל (מדד החברות הקטנות) שהיה המדד היחיד שעלה בשבוע שעבר. נמשיך לעקוב ולדווח עם תחילת הורדות הריבית.

 

לסיכום

נתון האינפלציה שיתפרסם ביום שלישי (היום) יכתיב את כיוון האינפלציה ואת כיוון השווקים בימים הקרובים. גם אם מדד המחירים לצרכן יהיה גבוה במעט מהצפי, נתון שעלול לדחות את הורדות הריבית ע"י הפד, השוק ירד בטווח הקצר אך הדבר לא מאוד ישפיע לטווח הארוך. עליה חדה יותר במדד המסמן את כיוון האינפלציה, בהחלט תשפיע.

 

בהתחשב בכך שזו שנת בחירות, הממשל יעשה הכל כדי לרצות את המשקיעים, כולל לחץ על הפד להורדת ריבית. בהתחשב בניסיון ההיסטורי שהבאנו במאמרים קודמים, ניראה לי שהכיוון הכללי יהיה עליות ב- 2024 עם תיקונים לאורך השנה. כמובן שאירועים בלתי צפויים וגם מיתון, שכרגע לא ניראה קרוב, יכולים לקרות ולהפיל את השווקים ואנחנו נמשיך לעקוב ולדווח אם התמונה תשתנה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

53 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page