top of page
חיפוש

שוקי ההון בסוף 2023 ובשנים הבאות

עודכן: 19 בדצמ׳ 2023

התפתחויות עולמיות

שוק ההון חתם שבוע נוסף של עליות על רקע ירידת האינפלציה ודבריו של יו"ר הפד על סיום העלאות הריבית ואף צפי לשלוש הורדת ריבית ב- 2024.


במאמרים הבאים נתחיל לסקור לעומק כמה מהחברות בהן אנו משקיעים כשבראשן טסלה שהייתה השקעתנו הגדולה ביותר בפער בעבר.  לשנה הקרובה הקטנו את השקעתנו בטסלה כדי להשקיע בחברות נוספות שיובילו ואף ירוויחו משמעותית ממהפכת ה-AI.


העתיד לא ידוע ולכן השקעותינו מבוססות על העובדות הידועות לנו היום וכן על פרמטרים אחרים כמו יעדיי החברה וסיכויי החברה להשיג את יעדים אלו בסביבה התחרותית שלה.


הערכנו בעבר את מחירה של טסלה בטריליוני דולר ב- 2025 ועשרות טריליוני דולר ב- 2030 בתרחיש שבו תצליח החברה להשלים את תוכנת הנהיגה האוטונומית (FSD – Full Self Driving) ב- 2024.


מאז הערכותינו בתחילת 2022, החלה החברה לפתח גם רובוט אנושי שלמעשה יפעל עם תוכנה דומה לתוכנת ה- FSD הפועלת ברכבי החברה. טסלה רואה ברכביה רובוטים על גלגלים ולכן רובוט אנושי יהיה מכונה הדומה לרכב רק עם יכולות פיזיות שונות.


כדי להבין שהערכות הנ"ל אינן דימיוניות צריך להבין את גודל השווקים העומדים בפני טסלה. בעיקר השווקים לרכב האוטונומי ולרובוט האנושי. שווקים אלו הם עצומים.


לדוגמה, לפי מדענים רבים כמו גם העתידן, פרופסור דוד פסיג מבר-אילן, לקראת החצי השני של המאה ה- 21 אוכלוסיית העולם תתחיל להתכווץ ורובוט אנושי יכול לחלץ את האנושות ממשברים רבים וממחסור חמור בידיים עובדות.


בהנחה שחצי מאוכלוסית העולם, כ- 4 מיליארד אנשים בערך, ירכשו רובוט אנושי אחד בממוצע שעלותו כ- 20,000 $ (לפי טסלה), הרי שטסלה רואה מולה שוק של 80 טריליון דולר. מדובר על גודל השוק הכולל כאשר הערכות הן לביקוש של 100 מיליון רובוטים לשנה בממוצע בחצי השני של המאה ה- 21. בארצות המערב יתכנו שני רובוטים לאדם (למשל עוזר ובן זוג). הרובוט האנושי יוכל לשמש כעובד במפעל, במשרד, כלוחם בצבא, כעוזר בבית, או אף כבן זוג. כמובן שאלו הנחות בלבד ויהיו מתחרים אך כרגע המתחרים אינם ניראים באופק וטסלה מובילה בפער את התחום.


טסלה שיחררה סירטון זה המדגים את דור 2 של הרובוט האנושי שלה שפיתוחו מתקדם במהירות.


 

ראו כאן הרצאתו המעניינת של העתידן פרופסור דוד פסיג בנושא מגמות בהתפתחות אוכלוסיית העולם. מה קרה בשבוע הקודם בשווקים? 

  • ביום שלישי פורסם בארה"ב נתון מדד המחירים לצרכן (CPI) השנתי לנובמבר. הנתון שפורסם הראה כי האינפלציה בארה"ב ירדה ל-3.1%, בהתאם לצפי. 

  • ביום רביעי פורסם בארה"ב נתון מדד המחירים ליצרן השנתי לנובמבר. הנתון שפורסם הראה על ירידה באינפלציה בארה"ב כאשר המדד ירד ל-0.9% בשנה, מתחת לצפי של 1%. אינפלציית הליבה של מדד המחירים ליצרן ירדה גם היא מ-2.3% ל- 2%, גם מתחת לצפי.

  • ביום רביעי פורסמה בארה"ב החלטת הריבית של הפדרל ריזרב (הפד) שהותיר את הריבית בארה״ב ללא שינוי על 5.50% בהתאם לצפי. מדובר בפעם הרביעית ברצף בה הפד מותיר את הריבית ללא שינוי. ההחלטה מצד הפד מגיעה לאחר שהאינפלציה נמצאת במגמת ירידה מתמשכת בארה״ב, ולאחרונה הגיעה לשפל של – 3.1%.

 

מה קורה השבוע? 

  • ביום רביעי יתפרסם בארה"ב נתון מדד אמון הצרכן של CB לדצמבר המבטא את אמון הצרכנים במצב הכלכלי במדינה.

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב נתון התמ"ג הרבעוני לרבעון השלישי הקובע את השווי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו והיוו את הפעילות הכלכלית במדינה. הצפי הוא לגידול של 5.2%.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית אוריקל (ORCL) ענקית מחשוב הענן הנסחרת לפי שווי של 291.6 מיליארד דולר, ירדה ב- 9.2% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את תוצאותיה שאכזבו. ההכנסות היו 12.9 מיליארד דולר, מתחת לתחזית של 13.05 מיליארד דולר, הרווח היה 1.34 דולר למניה, מעט מעל התחזית שהייתה 1.33 דולר למניה. החברה ציינה גידול של 25% בהכנסות מענן, אך עם צמיחה נמוכה מהרבעון הקודם. 

  • ריביאן (RIVN) יצרנית הרכבים החשמליים הנסחרת לפי שווי של 21.7 מיליארד דולר, עלתה ב-19.6%  בשבוע החולף לאחר שענקית הטלקום איי טי אנד טי (AT&T: T) חתמה איתה על עסקה לרכישת רכבים חשמליים במסגרת תוכנית פיילוט. המטרה: לחתוך בעלויות, להפחית את פליטת הפחמן ולשפר את הבטיחות. העסקה היא ראשונה לריביאן לאחר פירוק הסכם הבלעדיות עם אמזון (AMZN) המשקיעה הגדולה בחברה, ואולי פותחת דלת ללקוחות נוספים. איי טי אנד טי צפויה להוסיף לצי הרכבים שלה רכבי ואן חשמליים ומכוניות פיקאפ (טנדרים) של ריביאן החל מ-2024. המהלך מחזק את מחויבות AT&T לקיימות, עם יעד להפחתת פליטות ועתיד נקי יותר. ריביאן, שמדווחת על "ביקוש רב" לרכביה מעבר לאמזון, מחויבת גם לספק 100,000 ואנים לאמזון עד 2030.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.

 

לסיכום

האינפלציה במגמת ירידה וכצפוי הפד לא שינה את הריבית בשבוע שעבר, אך חשוב יותר היה מה שאמר יו"ר הפד בנאומו לאחר פירסום הריבית. ג'רום פאוול, יו"ר הפד, אמר למעשה שהעלאות הריבית הסתיימו והוא רואה שלוש הורדות ריבית ב- 2024, דברים שגרמו לזינוק בשווקים. האם ניראה עליות בשוקי המניות לקראת סוף השנה או מה שניקרא סנטה קלאוס ראלי? כל הסימנים מראים שכן.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page