top of page
חיפוש

ריבית דריבית בהשקעות: הפלא השמיני של העולם


"ריבית דריבית היא הפלא השמיני של העולם", כך כינה אותה אלברט איינשטיין. היא יכולה להיות כוח אדיר לטובתכם, או לרעתכם, תלוי בדרך שבה אתם משתמשים בה.

 

ריבית דריבית היא אחד המושגים החשובים ביותר בהשקעות. היא מתארת את התהליך שבו התשואה על השקעה מושקעת שוב, מה שמגדיל מאוד (או מקטין במקרה של חוב) את הסכום הכולל שהשקעתם עם הזמן.

 

ריבית דריבית יכולה להוביל לתשואות משמעותיות מאוד לאורך זמן.

לדוגמה, אם אתם משקיעים 100,000 ש"ח במדד הנאסד"ק למשל, עם תשואה שנתית ממוצעת של 10%, לאחר 7 שנים כמעט ותכפילו את השקעתכם שתצמח ל- 194,871 ש"ח. אם תשואתכם השנתית הממוצעת היא 60% לשנה לדוגמה (בדומה לתיק הפרימיום שלנו), לאחר 7 שנים השקעתכם תצמח ל- 2,684,354 ש"ח. זוהי תשואה של 25,843%, שמזכירה את תשואת תיק הפרימיום ב- 7 השנים האחרונות.

 

אין ספק שיש יתרונות לתיק תיאורטי שלא משלם מיסים ולא צורך את הכסף לצרכים אישיים, אך עדיין סכומי הרווח, אם תגלו סבלנות, הם עצומים. כיצד פועלת ריבית דריבית? כתבנו על כך מאמר מקיף לפני 5 שנים אך נכתוב על כך שוב בקרוב לאור חשיבות העניין.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

שוק ההון חתם שבוע של עליות בהובלת סקטור הטכנולוגיה שהושפע מהכרזות שונות בתערוכת הטכנולוגיה CES 2024 שהלהיבו את המשקיעים.

  • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון מדד המחירים לצרכן (CPI) השנתי לדצמבר שהיה גבוה מהצפוי. המדד היה 3.4% והיה גבוה מהצפי שעמד על 3.2%. המדד מודד את השינוי במחירי הסחורות והשירותים הנרכשים ע"י הצרכנים בארה"ב ומשמש כמדד לאינפלציה בארה"ב. הדבר מדגיש שהמחירים עדיין עולים, ומוריד את הסיכוי להורדת ריבית הפד בזמן הקרוב. למרות זאת אינפלציית הליבה (ללא מזון ואנרגיה) ירדה ל-3.9% בדצמבר מ-4% בנובמבר, קיטון של 0.1% בחודש, מה שמרמז על ירידה במרכיבי האינפלציה המרכזיים שלא קשורים למזון ולאנרגיה.

 

  • ביום שישי פורסם בארה"ב נתון מדד המחירים ליצרן השנתי לדצמבר המודד את השינוי במחירי הסחורות שהסתיים ייצורם והשירותים שנמכרו ע"י היצרנים. הנתון שפורסם הראה על עליה של 1% בשנה והיה נמוך מהצפי לעליה של 1.3% בשנה. מדד המחירים ליצרן נמצא בירידה מאז התחיל הפד להעלות את הריבית, כאשר באפריל 2022 עמד על 11.5% והגיע לשפל של 0.2% ביולי האחרון, אך מאז התחזק ועלה. המשמעות של הנתון שפורסם היא החלשות באינפלציה אצל היצרנים, מה שאמור לחלחל לצרכן. המדד אמנם יותר גבוה מנובמבר, אז עמד על עלייה שנתית של 0.8%, אך עדיין נמצא ברמות נמוכות המצביעות על יציבות מחירים.

 

  • בשבוע שעבר נפתחה תערוכת הטכנולוגיה – CES 2024, בה חברות מובילות הציגו חידושים טכנולוגיים. בין היתר, אנבידיה ואינטל הציגו טכנולוגיות AI מתקדמות כאשר הודגמה אינטגרציה של AI במוצרים שונים.

 

מה קורה השבוע? 

  • ביום רביעי יפורסם בארה"ב נתון מדד המכירות הקמעונאיות לדצמבר המודד את השינוי בערך הכולל של המכירות הקמעונאיות.  זהו נתון חיוני המצביע על התנהגות הצרכנים באשר להוצאותיהם. הצפי הוא לגידול של 0.4%.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית אנבידיה (NVDA), ענקית השבבים הנסחרת בשווי של 1.3 טריליון דולר, עלתה ב-10.5% בשבוע החולף לאחר שחשפה חידושים טכנולוגיים ושיתופי פעולה חדשים בתערוכת CES 2024. הכרזות אלה כללו את סדרת GeForce RTX 40 Super Series, עם שיפור בביצועים למשחקים ויכולות AI ושיתופי פעולה בתחומי AI ומשחקי וידאו. כרטיסי המסך החדשים מיועדים לשימושים גיימינג וכן להפעלת אפליקציות AI. החברה חשפה גם שיתופי פעולה עם חברות מובילות בתחום המשחקים כמו NetEase, Tencent, ו-Ubisoft, בנוסף לשיתוף עם Getty Images בפיתוח שירות ה-AI החדש iStock by Getty Images, המאפשר יצירת תמונות K4 בעזרת כתיבת טקסט חופשי.

ראו כאן את חידושי אנבידיה בקצרה: 

 

  • מניית קוינבייס (COIN), בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב לה שווי של 31.3 מיליארד דולר, ירדה בשבוע החולף בכ-17%, לאחר שהרשות לניירות ערך האמריקאית אישרה את הקרנות הראשונות הנסחרות בבורסה בארה"ב ועוקבות אחר הביטקוין. מחיר הביטקויין צלל בכ-10% לאחר האישור וירד מתחת ל-42 אלף דולר. זאת, לאחר שטיפס כבר לשיא של 48 אלף דולר.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.


 


 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 14/1/2024)


ביצועי תיק הפרמיום:

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 2,672,765 $

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 0.66%

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית:

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $123,422.

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 6.88%

שווי התיק היום: $127,266.

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

לסיכום

האינפלציה עצרה את מגמת הירידה בינתיים. הנתונים לא חד משמעיים ושוק התעסוקה חזק. אי המשך הירידה באינפלציה עשוי להשפיע על הפד לא להוריד את הריבית בקרוב. האם ניראה המשך עליות בשוקי המניות השנה? תלוי מאוד בנתונים שיתפרסמו.


למרות זאת אנו משוכנעים ששוק הטכנולוגיה ימשיך להאיץ התפתחותו וחברות הטכנולוגיה בהן אנו משקיעים ימשיכו לצמוח משמעותית יותר ממוצע החברות האחרות במדדים.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

68 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page