top of page
חיפוש

צמיחה כלכלית גבוהה עם אינפלציה יורדת


שוק ההון חתם שבוע חיובי נוסף על רקע הגידול בכלכלת (בתוצר) ארה"ב בפער גדול מהתחזיות והמשך הירידה באינפלציה.


מה קרה בשבוע שעבר?

  • הריבית בארה"ב עלתה ברבע אחוז ל-5.50%, בהתאם לצפי. הפד החליט על עוד העלאת ריבית למרות שהאינפלציה בארה"ב כבר ירדה ל-3% בלבד וכל הנתונים המאקרו כלכליים מעידים על המשך ירידת האינפלציה, הן לצרכן והן ליצרן. כל זאת, כאשר כלכלת ארה"ב ממשיכה לצמוח בקצב מהיר, מה שמפחית את החשש ממיתון.

  • התוצר בארה"ב גדל ב-2.4% ברבעון השני, משמעותית מעל צפי גידול של 1.8%. על אף העלאות הריבית, כלכלת ארה"ב ממשיכה לגדול בקצב מהיר מאוד על רקע שוק עבודה הדוק ועלייה סבירה בשכר הממוצע. ההערכות בוול סטריט למיתון בשנה הקרובה ירדו מאוד כתוצאה מעוצמת הכלכלה האמריקאית שלא מאטה על אף העלאות הריבית.

  • מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית עלה ב-4.1% בשנה האחרונה, מתחת לצפי של 4.2% וירידה מהותית מהדיווח בחודש הקודם שעמד על אינפלציה של 4.6%. נתון זה נחשב לאחד הנתונים החשובים ביותר לפד כי הוא מהווה את מדד עליית המחירים בפועל לצרכן. מדד זה ממשיך ליפול, בדומה לנפילות באינפלציית הצרכן ובאינפלציית היצרן, וכעת ישנו פער שלילי של 0.9% בינו לבין שיעור הריבית. ז"א, הריבית גבוהה יותר משיעור האינפלציה.

מה קורה השבוע?

  • ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה לחודש יולי. במסגרת הדו"ח, שיעור האבטלה צפוי להישאר על 3.6%, השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי צפוי לגדול ב-184 אלף והשכר הממוצע לשעת עבודה צפוי לגדול ב-0.3%. הן כלכלת ארה"ב והן שוק התעסוקה ממשיכים לצמוח בקצב גבוה וזאת על אף העלאות הריבית האגרסיביות. הצפי לחודש יולי הינו המשך מגמה זאת.

  • ביום שלישי יתפרסם סקר מחזור משרות פתוחות ותעסוקה לחודש יוני כאשר הצפי הוא ל- 9.62 מיליון משרות פתוחות הממתינות לאיוש, ירידה מדיווח חודש קודם שעמד על 9.82 מיליון משרות פתוחות. המדד מעיד על ירידה קלה אך הדרגתית, בכמות המשרות הפתוחות, כאשר ההערכה שאם זה ימשך, יהיה שחרור הדרגתי של הלחץ בשוק העבודה ושל הלחצים האינפלציוניים משוק זה ומעבר ללחצים דפלציוניים נוספים על האינפלציה.


חברות חשובות בכותרות


  • טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי שוק של 835 מיליארד דולר, עלתה ב- 4.2% בשבוע החולף לאחר דיווחים שהחברה מתכננת להקים מפעל ענק לייצור רכבים חשמליים וסוללות בהודו. לפי ההערכות, בעזרת האוטומציה במפעל ועלות כ"א זולה מאוד בהודו, מתכננת טסלה להשיק דגם חשמלי בעלות של 24 אלף דולר בלבד.

  • מטא (META) ענקית הסושיאל הנסחרת בשווי שוק של 834 מיליארד דולר, עלתה ב-10% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את דוחותיה לרבעון השני שבו היכתה את התחזיות ואף העלתה תחזיות הלאה. החברה דיווחה על הכנסות של 32 מיליארד דולר, מעל לצפי של 31.08 מיליארד דולר; הרווח היה 2.98 דולר למניה, מעל לצפי של 2.91 דולר למניה. גם התחזית לרבעון השלישי הייתה להכנסות של 32-34.5 מיליארד דולר, מעל הצפי שעמד על 31-31.4 מיליארד דולר. החברה היכתה גם בתחזיות משתמשים כאשר סך המשתמשים היומיים בפלטפורמות עלה ל-2.06 מיליארד.

  • אלפאביית (GOOGL) ענקית אינטרנט הנסחרת בשווי של 1.7 טריליון דולר, עלתה ב-9% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את הדו"ח לרבעון השני שהיה טוב מהצפוי. החברה דיווחה על הכנסה של 74.6 מיליארד דולר, מעל הערכות של 72.8 מיליארד דולר ורווח למניה של 1.44 דולר, מעל צפי לרווח למניה של 1.34 דולר. כמו כן, חטיבת הענן של החברה (GCP) דיווחה על רבעון רווחי שני ברציפות עם גידול של 28% בהכנסות בשנה האחרונה ביחס לרבעון מקביל אשתקד.


  • גם מיקרוסופט (MSFT) הנסחרת בשווי 2.52 טריליון דולר, פרסמה דוחות טובים לרבעון השני שהכו את התחזיות גם במכירות וגם ברווח אך אכזבו בשיעור הצמיחה של מחשוב הענן שלה. דבר זה הספיק כדי לגרום לירידה של כמעט 4% במחיר המניה של החברה אשר מובילה בתחומי תוכנה רבים כמו גם בתחום הבינה המלאכותית.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. אפל ואמזון מדווחות ביום חמישי לאחר תום המיסחר ודוחותיהן ללא ספק ישפיעו על מצב הרוח בשוק.
לסיכום

השבוע נמשיך ונראה עד כמה ריווחי חברות הטק הגדולות גבוהים לאחר שאפל ואמזון יפרסמו דוחות ביום חמישי. הדוחות ישפיעו על השוק. כזכור מיקרוסופט, אלפביית ומטא כבר פירסמו דוחותיהן בשבוע שעבר והפתיעו לטובה.


בנוסף, קיבלנו אינדיקציה נוספת בשבוע שעבר שהאינפלציה יורדת אך הפד המשיך והעלה את הריבית ב- 0.25% ביום רביעי, כצפוי.


את תוצאות עליית הריבית המהירה, נראה בעוד כמה חודשים אך בטווח הקרוב ניראה עליות בשוקי המניות. יותר ויותר משקיעים יורדים מהגדר ונכנסים לשוק המניות לאחר שהחמיצו את העליות של ששת החודשים הראשונים השנה. לכן נראה שבטווח הקצר והבינוני השוק הטכנולוגי ימשיך לעלות בהינתן שריווחי החברות לא יאכזבו.


אנחנו, שהשקנו כזכור את תיק ה- AI המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית, פירסמנו בשבוע שעבר (ראו כאן את הפירסום וקישורים לרכישת התיק) עוד שתי חברות לתיק ה- AI.


תיק ה- AI טיפס כבר ב- 11.45% מאז פרסומו לפני כשלושה שבועות. בתיק זה השקענו כ- 100 אלף דולר (סימולציה) ונירכשו 7 חברות לתיק. בקרוב נפרסם את החברה השמינית והאחרונה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

61 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page