top of page
חיפוש

מה קורה עם טסלה?


היום ננסה לנתח מה קורה בטסלה כאשר ברקע המשך הסאגה של אילון מאסק בטוויטר והדאגה מהביקושים לרכבי החברה בסין.


מדוע יורדת המנייה?

כשמנסים להבין את הירידות האחרונות במניית החברה, ניראה שהגורמים העיקריים לכך הם:

1) המכירות המסיביות של של מניות טסלה ע"י אילון מאסק, והחשש שיעשה זאת שוב.

2) הציוצים השנויים במחלוקת והחשיפות של מאסק בטוויטר.

3) אי הוודאות בקשר לביקושים לרכבי החברה בסין.


נדון מייד בשלושת הגורמים הנ"ל, אך בניתוח עומק של החברה, ניראה שמצב החברה טוב ויציב מתמיד. יחד עם זאת, יש כמה סיכונים הקשורים בהאטה הכלכלית בעולם ובפעולות של אילון מאסק עצמו.


אז מה המצב בטסלה?

4) בסוף הרבעון הזה, Q4/22, החברה כמעט ללא חובות ובקופתה כ- 24 מיליארד דולר. כרגע החברה מייצרת תזרים מזומנים של 3-5 מיליארד דולר לרבעון.

5) לאחרונה יש ירידה בביקוש לרכבים בעולם, אך צריך לזכור שטסלה העלתה מחירים כמה פעמים השנה בשל הביקוש הגבוה לרכביה, ושולי הרווח התפעולי שלה הם כ- 20%. עם הכניסה למיתון אפשרי בשנה הבאה, טסלה יכולה להוריד מחירים להגדלת הביקוש.

6) מה- 1 לינואר 2023, ינתנו סובסידיות לרכבים חשמליים (7,500 דולר לרכב), לסוללת חשמליות ולייצרניי תחנות טעינה המייצרים בארה"ב, וטסלה תהיה המרוויחה הגדולה מתקנות אלו ((Inflation Reduction Act - IRA.

7) טסלה כניראה תכריז על מפעל חדש במקסיקו בשבוע הקרוב.

8) טסלה החלה בייצור המשאית החשמלית שלה החודש ותחל בייצור הסייבר טראק (הטנדר החשמלי מפלדת אל חלד) בשנה הבאה.

9) טסלה תצמח ב- 40-50% השנה והיא חברת הרכב החשמלי הריווחית היחידה (ללא סובסידות) שבזמן מיתון תוכול להוריד מחירים להגדלת הביקוש. BYD גם היא ריווחית אך רק לאחר הסובסידיות הניתנות בסין.

10) לטסלה שורה של מוצרים בצנרת כמו ה- FSD (נהיגה אוטונומית), רכב זול (30,000 דולר) ומוצרים בתחום האנרגיה שיתכן ותכריז עליהם או אף תחל בשיווקם ב- 2023.


לסיכום, המצב כרגע בטסלה ניראה יציב ביותר והפוטנציאל גדול מתמיד.

מכפילי הרווח והמכירות נמוכים מאוד ברמה היסטורית (המשמעות, מחיר המנייה נמוך) כשמכפיל הרווח העתידי הוא 27. לחברה שצומחת בקצב המהיר של טסלה זהו מכפיל נמוך מאוד.

מכפיל הרווח המתחשב בצמיחה PEG (PEG = P/E/ Growth ) הגיע לרמה נמוכה של 0.77, כאשר כל מכפיל נמוך מ- 1 נחשב נמוך מאוד ומחיר המניה לפי מדד זה אטרקטיבי.


אז מדוע מחיר המניה צונח?

כאמור, נוכל רק להעריך מהם הגורמים לירידות:

1) מכירת המניות המסיבית של מנכ"ל החברה, אילון מאסק, שרק בשבוע שעבר מכר עוד מניות בשווי של כמעט 4 מליארד דולר. המשקיעים חוששים שיעשה זאת שוב.

2) הציוצים השנויים במחלוקת והחשיפות של מאסק בטוויטר: אילון מאסק בחר לצדד בצד הרפובליקני של המפה הפוליטית וציוציו היו עם גוון פוליטי, מה שגרם להרחקת הלקוחות והמשקיעים הדמוקרטיים. מאסק מבין שהוא גורם נזק לאור תגובות הגולשים, ושלשום ערך משאל בוא שאל אם עליו לוותר על ניהול טוויטר. לאור תוצאות המשאל הוא הודיע שיפרוש מניהול טוויטר כשיימצא מחליף. ראו למטה.


אלון מאסק צייץ הלילה בחשבון הפרטי כי יפרוש מתפקידו כמנכ"ל טוויטר לאחר שיימצא מחליף. "אתפטר מתפקיד המנכ"ל ברגע שאמצא מישהו מספיק טיפש שייקח על עצמו את התפקיד. לאחר מכן, אני רק אפעיל את צוותי התוכנה והשרתים", צייץ מאסק.3) ייתכן שגורם נוסף לירידות הוא אי הוודאות בקשר לביקוש לרכבי החברה בסין. בהסתמך על נתוני הביטוח בסין, אלו המכירות של טסלה בשוק המקומי שם בשבועות האחרונים:אפשר לראות ירידה במכירות בשלושת השבועות הראשונים של דצמבר. ניתן לטעון שזו ירידה במכירות כתוצאה ממצב הכלכלה בסין או מהעלייה התלולה בתחלואה והסגרים המחודשים, אך תמונת המכירות של חברת הרכב BYD שונה. ז"א, רואים עליה במכירות BYD בשבועות האחרונים:יחד עם זאת צריך לזכור שרכבי BYD זולים בהרבה מרכבי טסלה והם כוללים רכבי בנזין ורכבים היברידיים, כך שאולי ההשוואה אינה במקומה.


בסך הכל, אם טסלה תמכור עוד 13 אלף רכבים בסין בשבועיים האחרונים של השנה הנוכחית, יהיה זה רבעון שיא של החברה, וניראה שכך אמנם יהיה. אלו המכירות של טסלה בסין ברבעונים האחרונים, כולל הרבעון הזה, הרביעי של 2022, שעדיין לא הושלם.
סיבה נוספת לירידות אתמול במניית טסלה יכולה להיות הורדת התחזית של שני בתי השקעות אתמול:לאור ניסיוננו, רוב בתי ההשקעות מעלים תחזית באיחור כשהמניה עולה ומורידים תחזית כשהמניה יורדת כך שלא הייתי נותן לכך משקל רב בקביעת מחיר המנייה.


דוחות רבעוניים השבוע

אלו החברות המדווחות השבוע. שמו לב שמעתה נפרסם באתר (כאן) כל תחילת שבוע את טבלת כל החברות המדווחות תוצאות רבעוניים באותו שבוע.לסיכום

רוב הירידות האחרונות במניית טסלה ובמיוחד מאז רכישת טוויטר מוסברות ע"י:

1) מכירות של 7.5 מליארד דולר שווי מניות טסלה ע"י אילון מאסק (כ- 41 מיליון מניות).

2) השפעה שלילית על מניית טסלה כתוצאה מציוציו השנויים במחלוקת של מאסק בטוויטר.

3) דאגה מהירידה בביקושים לרכבי החברה בסין.


ראו את הירידה במניית טסלה (לבן) מתחילת אוקטובר לעומת מדד הנאסד"ק (תכלת) בתקופה זו. ההבדל ברור. זה לא המיתון או טענה אחרת של מאסק.יחד עם זאת, דעתי היא שאלו רעשי רקע וסיכונים קצרי טווח. טסלה מובילה בתחום הרכבים החשמליים, האנרגיה, הסוללות והתוכנה לרכבים, היא במצב פיננסי מצוין והכניסה למיתון וריבית גבוהה רק תרחיב את הפער מחברות מתחרות כמו פולסוואגן, טויוטה, פורד ו- GM שמצבת החובות שלהן עצומה, לא מרוויחים על רכבים חשמליים או שכלל לא מייצרים רכבים כאלו.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


עקבו אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עידכונים קצרים על בסיס יומי.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה. זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

101 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page