top of page
חיפוש

מה קורה עם טסלה?

עודכן: 23 במאי 2022


השוק


בעקבות האינפלציה הגבוהה, הפסקת הזרמות הכספים לשוק, העלאות הריבית ע"י הפד והפחד מהאטה כלכלית, השווקים יורדים בחדות מתחילת השנה.


אלו הירידות במדדים האמריקאים מתחילת השנה:


ה- S&P 500 ירד משיאו בנובמבר בכ- 20% ונכנסנו למעשה לשוק דובי ביום שישי האחרון.


אז מה יקרה בחודשים הקרובים? קשה לדעת, כרגע הפחד בשווקים גדול ורוב הכלכלנים בדעה שהירידות ימשכו. יחד עם זאת חברות יציבות רבות נמצאות כבר במחירים אטרקטיביים שלטווח ארוך הן מהוות הזדמנות.

בדרך כלל בשוק דובי הפחד גורם למכירות וירידות מוגזמות. את זה צריך לנצל וזאת נעשה. נעדכן בהתאם את תיק הפרימיום ותיק הצמיחה למקסימום צמיחה בטווח הארוך.

גם אם ניראה המשך שוק דובי עד יולי, לאור הירידות התלולות של השבועות האחרונים יתכן וניראה עליות תלולות בשבועות הקרובים.


אז מה קורה עם טסלה?


אנחנו נוהגים לנתח כאן בבלוג את חברת טסלה כחברה ייחודית בהיבט ההיסטורי וכהשקעתנו העיקרית. טסלה החזיקה יפה מאוד עד אמצע אפריל ורק בשבועות האחרונים עם תחילת הסאגה של רכישת טוויטר, התחזקו בה הירידות.


הסיבות העיקריות לירידות האחרונות הן:

 • החשש מהסגר בסין וסגירת מפעל טסלה שם במשך שלושה שבועות באפריל. עד היום הייצור לא חזר לתפוקתו המלאה שם ויש חשש של אנאליסטים שזה ישפיע על תוצאות הרבעון השני. כמובן שזה ישפיע והשאלה רק כמה?

 • חשש המשקיעים מהסתבכויות כספיות של אילון מאסק עם רכישת טוויטר ב- 44 מיליארד דולר, וחוסר המיקוד הניהולי שלו בטסלה. הוא אמר שהוא גם ימנכ"ל את טוויטר בשלב ראשון אך זה ייקח לא יותר מ- 5% מזמנו. כרגע ניראה שהוא מעוניין לשפר את מחיר הקניה או לרדת מזה לאור כמות חשבונות הדמה בטוויטר.

 • הוצאת טסלה ממדד ה- S&P 500 ESG. המדד עוקב אחרי החברות שעומדות בתנאי דרישות לאחריות חברתית, סביבתית ותאגידית במדד S&P 500. גריעת טסלה, חברת הרכבים החשמליים הגדולה בעולם, הרימה גבות כאשר למעשה אחת החברות הגדולות במדד היא אקסון מוביל (XOM), חברת הנפט השניה בגודלה בעולם. המשמעות היא תדמיתית ופחות כספית.

 • לכל זה יש להוסיף הסתבכויות של מאסק ברמה הפוליטית, ביקורת ישירה על האגף השמאלי הקיצוני במפלגה הדמוקרטית, על כך שהם פועלים ישירות נגד טסלה ונגדו, כולל הוצאת טסלה ממדד ה- S&P 500 ESG. ביקורות אלו והודעתו שיצביע עבור הרפובליקנים יצרו התקפות נגד חוזרות כולל האשמות אישיות נגד מאסק על התנהגות מינית לא הולמת.

 • מאסק הפגוע החליט בסידרת ציוצים בטוויטר שטסלה תקים מחלקה משפטית מובחרת שתילחם ישירות בכל הכתבות המושחתות והשיקריות. יחידה זו תדווח לו ישירות. טקטיקה כזו פעלה בהצלחה רבה בסין לאחר האשמות שווא רבות ש"הוזמנו" כניראה ע"י מתחרים. טסלה תבעה את מקורות הידיעות וזכתה בפיצויים והתנצלויות.

 • ראו הודעותיו של מאסק:

אילון מאסק ציין את העקרונות לפיהן מחלקה זו תפעל:

"נוותר ונתפשר אם הטענה נגדנו צודקת גם אם אנחנו חושבים שנזכה בתביעה,

לעולם לא נוותר או נתפשר, גם אם נחשוב שנפסיד בתביעה."


בכל אופן, כל אלו לא עזרו למחיר המניה בשבועות האחרונים. במיוחד ביום שישי האחרון הייתה התקפה מתוזמנת על טסלה ועל אילון מאסק עצמו. שמנו לב שיום לפני הידיעה על מאסק בשישי, נירכשו אופציות פוט בסכום עצום על מנית טסלה ב- 650 דולר. המשמעות היא שרק אם המניה יורדת מהמחיר בו הייתה, 709, למחיר 650 דולר או פחות, פוזיציה זו מרוויחה. מניפולציות קיצרות טווח של לוויתניי וול-סטריט צריכות להיחקר, בעולם מתוקן, ע"י הרשות לניירות ערך.


טסלה תמשיך לצמוח


יחד עם כל זאת החברה עצמה גדלה ומתפתחת במהירות בכל הרמות. החברה ממוצבת במצב מצוין גם במיקרה של מיתון:

 • טסלה ריווחית מאוד, ללא חוב ועם יותר מ- 17 מיליארד דולר מזומן בקופה.

 • הביקוש למוצרי החברה עצום וזמן ההמתנה מגיע לשנה ואף לשנתיים. זה כולל רכבים, סוללות ומוצרי אנרגיה כמו גגות סולריים.

 • טסלה חוזרת לייצור מלא בסין ומעלה במהירות את רמות הייצור במפעליה החדשים בברלין וטקסס. בטקסס טסלה החלה במכירת מודל Y הכולל את הסוללות החדשות כאשר הן חלק ממרכב הרכב.

 • טסלה הכריזה על יום הבינה המלאכותית 2 ב- 19 לאוגוסט, שם היא גם מתכוונת לחשוף דגם של הרובוט האנושי שלה לפי ציוץ של מאסק.

 • הרכבים של טסלה הם הנמכרים ביותר בקליפורניה ברבעון הראשון וזה כולל רכבי בנזין וסולר. • 4 דיגמי טסלה הם הרכבים החשמליים הנימכרים ביותר בארה"ב ברבעון הראשון בפער גדול. גם מודל S ו- X היקרים (מעל 100 אלף דולר) נמצאים במקום השלישי ורביעי לפני המוסטאנג מאך E של פורד. • הצמיחה המהירה של טסלה היא חסרת תקדים ונחשבת לצמיחה המהירה ביותר בהיסטוריה של חברות תעשייתיות המייצרות מוצר פיזי.

 • המוצרים הקיימים של טסלה מבטיחים לה המשך צמיחה מהירה בחמש השנים הבאות. המוצרים עליהם היא עומלת היום כמו הנהיגה האוטונומית והרובוט האנושי, מבטיחים לה צמיחה מהירה בשנים הבאות לאחר מכן. יתכן וניראה רובוטים אנושיים עובדים במפעלי טסלה כבר בסוף 2023.

השוואה עם מניית אפל של משבר 2008


חברת אפל ב- 2008 לאחר השקת האייפון ובזמן משבר משכנתאות הסאבפריים, מזכירה מאוד את טסלה היום: שתיהן חברות עם מוצרים פורצי דרך שהלקוחות מאוד אוהבים, עם ביקושים גבוהים וצמיחה חזקה במכירות וברווחים.


למרות שהמשבר ב- 2008 היה חריף מהמשבר היום, מעניין לראות תוך כמה חודשים חזרה מניית אפל מהתחתית אליה הגיע בתחילת 2009, לשיאים של 2008 ולמעלה מהם.אפל חזרה לשיאה תוך 6-9 חודשים. אם כך לפי מדידה זו , טסלה תחזור לשיא המחיר של כ- 1200 דולר תוך כ- 7.5 חודשים. זאת בהנחה שמניית טסלה קרובה לתחתית. אני מאמין שקבועי הזמן יהיו אף קצרים יותר במקרה של טסלה.


מזומן


נזכיר שוב, המצב הכלכלי עדיין סבוך וכלל לא פשוט לניהול. אינפלציה גבוהה וחובות גבוהים בכל הרמות, ממשלתית, תאגידית ופרטית. השוק יהיה תנודתי וכדי לעמוד בתנודות השוק, בתקופות של ירידות ואף לנצל תקופות אלו, חשוב להחזיק מזומן כחלק משמעותי מתיק המניות. גודל מרכיב המזומן בתיק יכול להשתנות לפי העדפותיכם, גודל התיק והתקופה, אך מרכיב זה צריך להיות מספיק גדול כדי שאתם כמשקיעים תהיו רגועים ומסוגלים לפעול בשוק לפחות שנתיים עד שלוש מבלי שתאלצו למכור מניות.


לסיכום


כדי להבין את הירידות בטסלה צריך להבין את המצב המקרו כלכלי, השוק העולמי, שוק הטכנולוגיה בכללותו ובמיוחד את מדד הנאסדק.


מי חשב לפני כמה חודשים שישליטו שוב סגרים מוחלטים בערים שלמות בסין ושהבעיות בשרשרת ההספקה ימשכו כל כך הרבה זמן, או שתיפתח מלחמה באירופה? כל אלו העצימו את האינפלציה, את הבעיות הכלכליות הכלל עולמיות ואת מצב השווקים הפיננסים.


טסלה העלתה מחירים, פתחה שני מפעלי ענק ונמצאת במצב מצויין לעתיד. מנייתה החזיקה יפה גם היא יחסית למדד הנסדק או תעשיית הרכב החשמלי. אך החלה לרדת רק לאחר סגירת המפעל בסין רוב חודש אפריל ועם פרסום עסקת טוויטר והציוצים הרבים של מאסק בעקבותיה.


טסלה היא חברה ייחודית ברמה ההיסטורית וצמיחתה חסרת תקדים. למרות הצמיחה המרשימה של טסלה, יהיו מהמורות בלתי צפויות לאורך הדרך כמו מלחמות, מגפות, "יציאות" בלתי צפויות של מאסק ועוד.


את העתיד לא ניתן לצפות בוודאות אך בהסתברות גבוהה הוא ניראה מבטיח מאוד עבור טסלה. נמשיך לעקוב אחרי חברה מרשימה זו.

השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זיכרו, המנוי לתיק הפרימיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. תוכלו גם לשלוח הודעת ווטסאפ עם "בקשה להפסקת מנוי פרימיום או צמיחה" אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ.

117 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page