top of page
חיפוש

מה קורה עם טסלה?

עודכן: 20 בדצמ׳ 2019

מה קורה עם טסלה (NASDAQ: TSLA) בזמן האחרון? אתמול (יום שני) היא טיפסה ב 6.45% ובשבועיים האחרונים עלתה מעל 15%.

הקפיצה אתמול (יום שני 15/12/19) נובעת מדו"ח לפיו דמוקרטים מבית הנבחרים שוקלים הצעת חוק שתחדש את זיכוי המס הפדרלי לרוכשי כלי רכב חשמליים.


טסלה דגם S, דגם 3 ודגם X


אז מה?

הטיוטה החדשה של חבילת המס שקידם חבר הקונגרס מייק תומפסון, דמוקרט מקליפורניה, תשדרג את הטבת המס הפדרלי לרכב חשמלי (EV).

זיכוי המס הפדרלי הנוכחי מסתיים בהדרגה כאשר יצרנית מוכרת 200,000 רכבים חשמליים בארה"ב - יעד שג'נרל מוטורס (NYSE: GM) וגם טסלה הצליחו להשיג. האשראי המעודכן בחוק החדש יחל לרדת בהדרגה עבור יצרן רק לאחר כמות של 600,000 רכבים (ולא 200,000), והאשראי המלא לרוכש רכב חשמלי יופחת מ -7,500 דולר ל- 7,000 $.

זה כמובן יחזיר רוכשים פוטנציאליים שכבר לא זכאים לסובסידיה, לשקול רכב חשמלי של טסלה וג'נרל מוטורס כדי להנות מזיכוי של 7000$.


הסייברטראק

לפני כשלושה שבועות טסלה השיקה את הסייברטראק, הטנדר החשמלי שלה השנוי במחלוקת. צורתו של הטנדר יוצאת הדופן, גרמה לצופים רבים, ובכלל זה אוהדי טסלה מושבעים, להגיב בצורה שלילית בהשקה.

שילדת הרכב החיצונית, שהיא גם גוף הרכב, עשויה מפלדת על חלד החזקה פי עשר מפלדה רגילה, דבר שהכתיב את הצורה הזוויתית של הרכב שכן, לא ניתן לעגל פלדה כזו. חומר זה גם משמש את ספייסאקס לבניית החלליות שאמורות לטוס לירח ולמאדים.
אך ככל שהזמן חולף מההשקה, אנשים מתרגלים לצורה הייחודית של הרכב והתגובות משתנות. ההזמנות המוקדמות לרכב עברו את 250,000 הרכבים תוך פחות משבוע.

בנוסף, נתוני הרכב הטכניים וטווח הנסיעה שלו לטעינה אחת, יחד עם מחירו הנמוך, מצביעים על כך שטסלה פיתחה טכנולוגית סוללות חדשה.

הרחבה נוספת על הסייברטראק וטכנולוגית הסוללות החדשה של טסלה בקרוב.


הגיגהפקטורי 3 – המפעל החדש בסין

הסיבה השלישית לעליות היא העובדה שטסלה התחילה למכור רכבים בסין דרך מפעלה החדש בשנחאי, הגיגהפקטורי 3, שקיבל את כל האישורים הנדרשים למכירת רכב בסין. עכשיו תוכל טסלה למכור בסין רכבים שעלות ייצורם נמוכה בהרבה מאלו המיוצרים בארה"ב, ללא עלויות הובלה גבוהות, ללא מכסים ועם סובסידיות דומות לרכבי חשמל אחרים המיוצרים בסין.


מגרש החניה של מפעל טסלה בסין, הגיגהפקטורי 3, עמוס ברכבי טסלה לפני מסירתם ללקוחות


כמו כן, ניצפו כבר מאות רכבי טסלה מודל 3 בחניית המפעל בשנחאי הממתינות למסירה. יש אומרים שתפוקת המפעל מתקרבת ל 1000 רכבים בשבוע, קצב גבוה בהרבה מהתיכנון המוקדם לשלב זה.


פורשה המתחרה אינה עומדת בציפיות

סיבה רביעית ואחרונה, אך לא פחות חשובה, לעלית המניה היא שאחת המתחרות הרציניות של טסלה, פורשה טייקן, איכזבה.

הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) פרסמה סוף סוף את אומדן הטווח שלה למכונית החשמלית הראשונה של פורשה והיא נמוכה בהרבה מההצהרות של פורשה עצמה ומכפי שרוב האנשים ציפו. מה EPA נמסר כי הטייקאן טורבו - גרסת המנוע הכפול שמחירו 180,900 דולר עם 616 כוחות סוס - יצליח לנסוע רק 201 מייל עם סוללה מלאה (בין טעינות). הרכב המתחרה, של טסלה, מודל S, שמחירו פחות מ 100,000 דולר, מגיע ל 350 מייל עם סוללה מלאה.Porsche Taycan and the Tesla Model Sנתונים אלו שוב ממחישים עד כמה המתחרים רחוקים מטסלה ולא מוכנים עדיין לעידן הרכבים החשמליים.

בתמונה למטה מודל S לעומת פורשה טייקן. נתוני טווח הנסיעה של פורשה בתמונה כאמור, לא מדויקים ופחותים מהמוצהר ע"י החברה. פורשה השיקה את הרכב לפני כשלושה חודשים וכמובן שבמחיר זה רק מעטים יוכלו לרכוש אותו.
בקיצור, טסלה רק התחילה לחמם מנועים. היא הכריזה על בניית מפעל חדש באירופה ליד ברלין, הגיגה פקטורי 4, ומגדילה במהירות את יכולת יצור המכוניות בארצות הברית ובסין. היא גם משפרת את צי רכבי הלקוחות בשטח ע"י עידכוני תוכנה שותפים "דרך האויר", יכולת שאין לאף יצרן מכוניות אחר היום בשוק.

טסלה גם מגדילה במהירות את עסקי הסוללות לבתים פרטיים ולחברות חשמל (המגה-פאק), כמו גם את התקנת גגות הרעפים קולטי השמש כדי לאפשר לבתים הספקת חשמל עצמאית ואי תלות ברשת החשמל.

כמו כן, טסלה מקווה לאפשר נהיגה אוטונומית עד סוף שנה זו (השלמת הטכנולוגיה), ולהתחיל את רשת הרובוטאקסי, שיהיה שירות דומה להובר וליפט, בקרוב.

כל מנועי הצמיחה האלו יביאו את טסלה למעמד של חברה מובילה גם בשווי השוק וקשה כרגע לראות מתחרים שיעצרו אותה.


טסלה ניכללת בין מניות תוכנית הפרימיום ואנחנו מחזיקים במניות טסלה.


73 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page