https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Tuv6Doo67fFOQEhjWbXs_YTq_cpfmh4B-jXLErm1GKc/edit?usp=sharing
top of page
חיפוש

מה קורה בשווקים הפיננסיים?

שוק ההון חתם שבוע מעורב על רקע אפשרות השבתת הממשל בארה"ב, אפשרות שנמנעה בשבת ברגע האחרון. סוף השבוע האחרון היה גם סוף הרבעון השלישי. חודש ספטמבר היה חודש שלילי במסלולי המניות שהציגו תשואה שלילית גבוהה של כ־2% בממוצע. באשר למסלולים שעוקבים אחרי מדד ה־S&P 500 האמריקאי, אשר הפכו למבוקשים בחודשים האחרונים לנוכח התשואה העודפת משמעותית שהניבו עד תחילת אוגוסט, הללו רשמו ירידות שעשויות להגיע לכ־4%.

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים?

  • מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית ירד ב-0.4% ל- 3.9%, בהתאם לצפי. המדד נחשב המדד המועדף על הפד מכיוון שהוא מחשב את האינפלציה הקשורה לצרכנים בלבד. בחצי השנה האחרונה המדד ירד מ-4.6% ל- 3.9%, מה שמייצג ירידה משמעותית ומתמשכת באינפלציית הבסיס, ונותן איתות לפד שהמדיניות המוניטרית המצמצמת גורמת לתוצאות חיוביות.


  • שיעור האינפלציה השנתי הנגזר מהתמ"ג לרבעון השני נפל ב-2.4% ל- 1.7%, מתחת לצפי של 2%. נפילת בשיעור האינפלציה הריאלית מ-4.1% אל 1.7% ברבעון נותן איתות שקצב העלייה ביוקר המחיה מאט דרסטית על רקע העלאות הריבית האגרסיביות של הפד, שכבר הגיעו ל-5.5%. עליה זו ביוקר המחיה השפיעה על צריכת מוצרים כמו ביגוד, סמארטפונים ואף לירידה ברכישות נדל"ן.

מה קורה השבוע?

  • ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר. בין הנתונים החשובים ביותר בדו"ח הינם שיעור האבטלה (צפי: ירידה ב-0.1% ל- 3.7%), השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי (צפי: תוספת של 163 אלף מועסקים) והשכר הממוצע לשעת עבודה (צפי: תוספת חודשית של 0.3%). דו"ח התעסוקה נחשב לאחד הדיווחים הכלכליים החשובים ביותר.

  • ביום שני יתפרסם דו"ח מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור לחודש ספטמבר עם צפי של 47.8. ציון מעל 50 מצביע על גידול בהיקף הרכש, ולהיפך. הדו"ח צפוי להצביע שענף הייצור ממשיך לקטון וימשיך לקטון בחודשים הקרובים. ענף הייצור נמצא במיתון עקב הזמנות הולכות וקטנות במשך 9 חודשים רצופים עקב משבר בקרב הצרכנים על רקע העלאות הריבית האגרסיביות.

  • ביום שלישי יפורסם סקר מחזור משרות פתוחות הממתינות לאיוש כ"א לחודש אוגוסט כאשר הצפי עומד על 8.83 מיליון משרות פתוחות הממתינות לאיוש. בשנה האחרונה ישנה ירידה מתמשכת בכמות המשרות הפתוחות הממתינות לאיוש כ"א, נפילה מ-11.2 מיליון משרות פתוחות אל 8.8 מיליון משרות פתוחות, וזאת עקב העלאות הריבית האגרסיביות שהובילו להאטה דרסטית בהשקעות חברות לצד פשיטות רגל רבות של חברות קטנות.

חברות חשובות בכותרות


  • אדוואנסד מיקרו דבייסז (AMD) חברת שבבים הנסחרת בשווי של 166.1 מיליארד דולר, עלתה ב-7.1% בשבוע החולף לאחר שמנכ"לית החברה, ליסה סו, וסמנכ"ל הטכנולוגיה התראיינו וטענו ששבבי AI החדשים של AMD מדגם MI300x צפויים להוביל לעלייה חדה בהכנסות החברה על רקע הביקוש הרב לבינה מלאכותית ג'נרטיבית.

  • פלנטיר (PLTR) חברת דאטא הנסחרת בשווי של 34.4 מיליארד דולר, עלתה ב-14% בשבוע החולף לאחר שהודיעה על זכייה בחוזה בינה מלאכותית בסך 250 מיליון דולר עם משרד ההגנה של ארה"ב.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.הרבעון הסתיים, ועונת הדוחות החשובים מתחילה בעוד שבועיים.


לסיכום

הפד לא העלה ריבית בישיבתו האחרונה בספטמבר ורק הצהיר שישאיר את הריבית גבוהה לתקופה ארוכה. למעשה, הדברים תלויים בתוצאות המקרו כלכליות בשטח והפד יגיב בהתאם. כרגע ניראה שהפד לא ימשיך ויעלה את הריבית גם בפגישתו הבאה בנובמבר אך יש עדיין סיכויים שיעשה זאת. זהו החשש בשוקי ההון לטווח הקצר ולכן השווקים תנודתיים. עד סוף השנה יתכן וניראה עליות משמעותיות בשוקי המניות. בטווח הארוך יותר, רבים מהאנליסטים חוששים שההידוק המוניטורי של הפד אגרסיבי מידיי ויביא למיתון כבר בשנה הקרובה.


בתחום הטכנולוגי של הבינה המלאכותית ההתפתחויות משמעותיות ומהירות. אנחנו חוזרים על הערכותינו שמגזר זה יציג תשואות עודפות יחסית למדדי המניות המובילים. אנחנו עוקבים ומדווחים על כך כאן אך בעיקר בתיק ה- AI אותו אפשר לרכוש כאן ובתיק הפרימיום אותו אפשר לרכוש כאן (קראו עוד על תיק הפרימיום כאן).


תיק ה- AI הוא תיק המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית. מטרתנו היא לנצל בהשקעותינו את אחת מההתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות ביותר בדורנו.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

66 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page