top of page
חיפוש

מה כיוון השוק מכאן?

תחילה, השתתפותנו הכנה בצערם של אלפי החולים בקורונה כרגע ומאות האלפים שאיבדו את מקור פרנסתם בינתיים. נראה שמוסדות הבריאות פועלים לאט מידיי כדי למקם ולבודד את מוקדי ההידבקות, אך אין בידינו את מלוא המידע ונקווה שהם אמנם פועלים נכון ובמהירות הדרושה.


תיקון השוק למעלה


הנשיא דונלד טראמפ הבטיח שתוך שבוע - שבועיים אמריקה תחזור לעבודה. הפד מזרים מאות מיליארדי דולרים לשוק, הממשלה הפדרלית הכריזה על תוכנית סיוע של שני טריליון דולר והשוק זינק אתמול. העליות ימשכו אולי גם בימים הקרובים, אך כלל לא בטוח שהמשבר הסתיים ושכיוון השוק אכן כלפי למעלה.


נראה שנכונו לנו עוד ימים קשים. החדשות הטובות נגמרות ויתחילו לזרום חדשות רעות ברמה הכלכלית והבריאותית. העולם כמעט עוצר לגמרי את הייצור ורק מכונות הדפסת הכסף עובדות שעות נוספות. "הזרקת" כסף לבד לא תספיק לאורך זמן ועלולה ליצור עלית מחירים ואינפלציה עם האטה כלכלית - סטגפלציה.


גם אם נבחן את מדד הנסדא"ק בשני המשברים הקודמים, נראה שהירידות ארכו בין שנה וחצי לשנתיים וחצי והיו בעלות שתי פסגות לפני שהשוק המשיך לתחתית. ראו בגרף למטה את המשברים הכלכליים ב 2001, משבר הדוט קום של חברות הטכנולוגיה ומשבר המשכנתאות (הסאבפריים) ב 2008.
אנחנו בוחנים את מדד הנאסד"ק, בו רוב חברות הטכנולוגיה נסחרות. בשני המשברים אנחנו רואים למעשה ירידה תלולה של 20%-30% מהשיא מנקודה 1 לנקודה 2, עליה חזרה לנקודה 3 והמשך הירידות לנקודה 4. כשמתרחשים תיקונים במדדים בזמן עליות, כמו בסוף 2018, השוק אינו מתנהג כך.


בהנחה שמשבר הקורונה יביא למשבר כלכלי אמיתי, הרי שאולי אפשר ללמוד משהו מהמשברים הקודמים. במשבר זה הירידות היו תלולות ומהירות ביותר והשוק ירד בכ 30%. יתכן שגם העליות יגיעו מהר, אך כדאי אולי להמתין ולראות איך יתפתחו הדברים והאם הירידות ימשכו לאחר עליות של כמה ימים.


חשוב לציין שאנו מדברים על מדד הנסדאק והשוק הכללי ולא על מניות נבחרות. כשמדברים על מניות נבחרות הסיפור עשוי להיות שונה. חברות עם חובות גבוהים עלולות לפשוט רגל וחברות אחרות לזנק. לדוגמה, חברות תעופה ותיירות עם חובות גדולים יפשטו רגל אם לא יחולצו ע"י הממשל. חברת פורד, עם חובות של 150 מיליארד דולר, לא תחזיק מעמד בשנים הבאות.

לעומת זאת, חברה כמו טסלה תזנק בשנים הבאות (עידכון על טסלה בפוסט הבא). אני מאמין שבסבירות גבוהה מאוד קניה של מניות טסלה, במחיר הנמוך ממחירה היום (500 דולר), תניב בשנתיים הקרובות תשואה גבוהה מאוד. בטווח של 5-10 שנים משקיעי טסלה יכפילו את השקעתם כמה וכמה פעמים.


לסיכום

קשה לדעת איך יתגלגלו הדברים בטווח הקרוב ואיך נצא ממשבר הקורונה, אך ניראה שיהיה רע יותר לפני שיהיה טוב. לכן, מי שמעוניין להגדיל את יתרת המזומן בתיקו אולי התיקון למעלה של ימים אלו מאפשר לו הזדמנות טובה.


מכיוון שכל ההשערות לטווח הקצר הן ספקולציות, אפשרות נוספת למשקיעים ארוכי הטווח היא פשוט להתעלם מהירידות ולהמשיך ולהשקיע לטווח הארוך במניות מעולות, תוך ביטחון שבשנים הבאות החברות המעולות יתקנו את הירידות וימשיכו בגדילתן.


כל אחד יעשה את שיקוליו הוא תוך הבנה שבתקופה הקרובה השוק יהיה תנודתי ביותר. טבע האדם נוטה להיכנס לשוק לאחר עליות תלולות ולצאת מהשוק לאחר נפילות וזו, כידוע, מתכונת להפסד כספי. לכן כדאי לתכנן מראש כניסה לשוק או פשוט להשקיע לטווח הארוך בו הרווח מובטח.


שתפו פוסט זה!

106 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page