top of page
חיפוש

מה יקבע את כיוון השווקים בשבועות הקרובים?

בשבועות ובחודשים הקרובים כיוון השווקים יקבע ע"י מדיניות הבנקים המרכזיים ומלחמתם באינפלציה. הבנקים המרכזיים, ובראשם הבנק הפדרלי של ארצות הברית (הפד), פועלים באגרסיביות חסרת תקדים לעצירת האינפלציה ולמיתון הפעילות הכלכלית ע"י העלאות ריבית וצמצום מוניטרי.


מדד המחירים לצרכן יקבע את כיוון השווקים בשבועות הקרובים

ביום שלישי צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן (CPI) של חודש נובמבר והוא יקבע את כיוון השווקים בשבועות הקרובים. מדד זה קובע למעשה את רמת האינפלציה בארה״ב. אם יהיה נמוך או דומה לצפי האנליסטים, ניראה כנראה ראלי בשווקים וההיפך במקרה של מדד גבוה מהצפי.


בחישוב שנתי המדד צפוי לרשום עליה של 7.3% ובחישוב חודשי מדובר בעליה של 0.3%. כזכור, בחודש שעבר המדד הצביע על עליית מחירים של 7.7% בחישוב שנתי באוקטובר ו- 0.4% בחישוב חודשי והפתיע לטובה, כך שמדובר על צפי להמשך הירידה באינפלציה.

ראו את המדד בשנה האחרונה. אפשר לראות ירידה ברורה באינפלציה ואנו מקווים שמגמה זו תמשך.מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן, שגם הוא פרמטר חשוב להחלטות הפד, צפוי לרשום עלייה חודשית זהה של 0.3%, ובחישוב שנתי מדובר בקצב של 6.1%.

כזכור, מדד המחירים לצרכן הוא מהנתונים החשובים ביותר המשפיעים על שוק המניות בצורה ישירה והוא אולי הפרמטר החשוב ביותר שעל פיו פועל הפד וקובע את מדיניותו.

רמת הריבית תקבע ע"י הפד ביום רביעי

ביום רביעי בשעה 21:00 יוחלט באיזה גובה תעלה הריבית בארה״ב, בפעם השביעית לשנת 2022. הצפי הוא כעת להעלאה של 0.5% מה שיביא את הריבית בארה״ב ל-4.5%. זו תהיה הפעם הראשונה מזה ארבע העלאות ריבית שהפד מאט את הקצב מהעלאה של 0.75% ל- 0.5%. ההאטה בהעלאות הריבית תלויה בעיקר במדד המחירים לצרכן שמתפרסם יום קודם (שלישי), שעלול לשנות את ההחלטה לרעה, ולהחזיר את אופציית העלאת הריבית של 0.75% לשולחן.

ביום חמישי עתיד להתפרסם נתון המכירות הקמעונאיות לחודש נובמבר המשקף בצורה הטובה ביותר את התנהגות הצרכנים לגבי הוצאותיהם כשמדובר בקמעונאות ומוצרי צריכה. מנתון זה ניתן להסיק רבות על מצב הפעילות הכלכלית בארה"ב. המכירות, לראשונה מאז אוגוסט, צפויות לרשום קיטון של 0.2%, דבר שעשוי לתרום למיתון פעולות הפד.


מדד המחירים ליצרן בארה״ב פורסם בשישי

ביום שישי פורסם מדד המחירים ליצרן בארה״ב והוא שיקף קצב עלייה גבוה מהצפוי בנובמבר. בחישוב שנתי המדד ליצרנים עלה ב-7.4%, גבוה מהצפי שעמד על 7.2% אך בהאטה משמעותית מהנתון בחודש הקודם שם עמד הקצב השנתי על 8.1% (ראו גרף למטה).המגמה ברורה, אך בכל זאת המשקיעים דואגים שמא מחירי היצרן התגלגלו אל הצרכן בנובמבר מה שיגרום גם למדד המחירים לצרכן שיתפרסם ביום שלישי השבוע להיות מעל צפי הכלכלנים.


עוד ביום שישי, התפרסמו מדדי המחקר של מישיגן הכוללים: ציפיות אינפלציה, סנטימנט הצרכנים וציפיות הצרכנים – הנתונים היו חיוביים למדי. ציפיות האינפלציה של מישיגן עומדות על 4.6%, פחות מהתחזית שעמדה על 4.9%. סנטימנט הצרכנים, המדד המשקף את אמון הצרכנים בכלכלה, גם רשם ניקוד גבוה מהצפי, 59.1 אל מול תחזית של 56.9.

לסיכום

לצערנו, כיוון השווקים לא יקבע בשבועות ואף בחודשים הקרובים ע"י ביצועי החברות, אלא בעיקר ע"י מדיניות הבנקים המרכזיים ומלחמתם באינפלציה. הבנקים המרכזיים ובראשם הבנק הפדרלי של ארצות הברית (הפד), פועלים באגרסיביות חסרת תקדים, לעצירת האינפלציה ולמיתון הפעילות הכלכלית ע"י העלאות ריבית וצימצום מוניטרי.

ניראה שמדיניות הפד אגרסיבית מידיי ועלולה להביא למשבר כלכלי אך אם אמנם כך יקרה נדע רק עוד כמה חודשים, או לאחר משך הזמן שלוקח לצעדים כאלו להשפיע.


השקעות מוצלחות לכולן/ם! שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה. זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.


72 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page