top of page
חיפוש

מה יעשו השווקים מכאן?


מה קורה בשווקים?

שבוע שעבר היה אחד השבועות הגרועים לחברות הטכנולוגיה בהן אנו משקיעים. בארבעת ימי המסחר של השבוע האחרון הנאסד"ק ירד בכ- 7%. אם נסתכל על השנתיים האחרונות כדי לראות את התמונה הגדולה יותר, ניראה שהירידות במדד הנאסד"ק (תכלת), ה- S&P500 (כחול) והדאו ג'ונס (סגול) בחודשיים האחרונים עדיין בתחום של "תיקון", או 5%-14%.לנו כמשקיעים לטווח ארוך, חשוב לזכור את הסטטיסטיקה הבאה:

כל 1.1 שנה יהיה תיקון של 5% במדד ה- S&P500

כל 2.5 שנים יהיה תיקון של 15% במדד

כל 4 שנים תהיה ירידה של 20% וכל 9 שנים ירידה של 30% במדד.

כך שתיקון של 15%-20% בתקופה מתיישר עם הסטטיסטיקה ואינו חריג.

אם נבדוק את המצב במניות הצמיחה דרך קרן הסל המובילה של ארק אינווסט, ARKK המשקיעה בכ- 50 חברות צמיחה, ניראה שהמצב גרוע בהרבה. זהו גרף מחיר יחידת השתתפות של קרן הסל המובילה של ארק אינווסט, ARKK, המשקיעה במניות הצמיחה.ז"א, מפברואר 2021 אז הייתה ARKK בשיא של 156 דולר, ירדה הקרן ביותר מ- 55% ל- 71 דולר ביום שישי האחרון. זאת אם השקעתם רק במניות צמיחה. אם נסתכל על שנתיים הקרן עדיין ברווח של כ- 15%.


במאמרנו מלפני חודשיים "האם מתקרבת מפולת בשווקים?" (24/11/2021), כתבנו מהן הסיבות העיקריות לירידות בשוק הטכנולוגיה ובמניות הצמיחה בפרט, ושיתכן שניראה תיקון של 15%-25% אם האינפלצייה תימשך והפד יאלץ להעלות ריבית. ואכן, השוק מתמחר עליית ריבית עוד לפני שהריבית עלתה בפועל, וזאת לאור הדברים שהתפרסמו מפגישות הפד האחרונה בה רוב המשתתפים היו בדעה שהאינפלציה גבוהה וקבועה וכן היו בעד ארבע העלאות ריבית השנה לפחות.


אז מה יקרה בתקופה הקרובה וכיצד עלינו לפעול?

תמיד קשה לדעת כיצד יתפתחו הדברים בטווח הקצר ולכן אנו משקיעים לטווחים של 3-5 שנים לפחות. יחד עם זאת, כל התיקונים האחרונים הסתיימו בהתאוששות מהירה וחזרה לעליות בצורה של האות האנגלית V ולכן לא הייתי ממהר למכור אם הינכם מושקעים בחברות טובות ומאמינים בחברות אלו.


שמו לב שאנחנו בעיצומה של עונת הדוחות הרבעוניים והשבוע חברות רבות וחשובות ידווחו את תוצאותיהן. אנחנו נעקוב במיוחד אחרי מיקרוסופט שתדווח את תוצאותיה לרבעון הרביעי של 2021 ביום שלישי לאחר המסחר, אחרי טסלה שמדווחת ביום רביעי לאחר המסחר ואחרי אפל שמדווחת ביום חמישי. אלו חברות מעולות שלהערכתי יציגו תוצאות מצוינות ועשויות לשנות את המגמה בשווקים. הדבר נכון בייחוד לגבי מיקרוסופט בשלישי וטסלה ברביעי.


הביצועים של מניות הטכנולוגיה הגדולות שמשקלן במדדים גדול, טובות מאוד ולדעתי אינן יקרות כלל. יתכן שירדו בטווח הקצר אך בטווח הארוך רובן ימשיכו לעלות ואין מה להתרגש מתיקונים. ראו את התוצאות של 5 מניות ה- FAAMG הגדולות.


בנוסף, הפד בארה"ב מתכנס ביום שלישי ורביעי לדון במצב ויו"ר הפד, ג'רום פאוול, יסכם ויגיד את דבריו ביום רביעי בערב (לפי שעון ישראל) כשעתיים לפני פירסום הדוחות של טסלה. נקווה שבדבריו ירגיע את השווקים.


אלו החברות שידווחו השבוע.אם בכל זאת תרצו לדעת מה יקרה ביום שני (היום), יום המסחר הראשון השבוע, אפשר לבדוק את הסטטיסטיקה ב- 50 השנה האחרונות, ולראות מה קרה בעבר ביום החמישי לאחר רצף של ארבעה ימי מסחר בהן היו ירידות של יותר מ- 1%, כמו בארבעת ימיי המסחר בשבוע שעבר. לפי הטבלה שלמטה, ב- 11 מקרים מתוך 18 לא היו ירידות וב- 7 מקרים מתוך ה- 18 היו ירידות. כך שהכל יכול לקרות עם יתרון קל לעליות.
לסיכום


למרות שהלחץ בשווקים גדול, למשקיעים לטווח ארוך אין סיבה לדאגה אם הנכם משקיעים בחברות מעולות שאתם מאמינים בהן ופעלתם כמו שהצענו במאמרנו מלפני חודשיים "האם מתקרבת מפולת בשווקים?". נחזור על עיקרי הדברים כאן כי הדברים עדיין נכונים:

...בתקופה כזו עדיף להשקיע בחברות ללא חובות גדולים, בעלות רווחים, תזרים מזומנים חיובי ויציב, ושאינן תלויות בגיוסי כספים והלוואות. כמו כן, יש לשקול החזקה של חלק מהתיק במזומן כדי לנצל ירידות אם וכאשר יתרחשו. לאור האינפלציה הגבוהה, אפשר גם גם לשקול השקעה מלאה בתיק (ללא מינוף!) ולהשתמש במינוף בעת נפילות לרכישת מניות שירדו. בכל מקרה, כעת לא הזמן להיות ממונפים.


כמו כן, השווקים יהיו סוערים השנה וקשה יהיה לזהות תמיד את התחתית ולכן לא הייתי ממהר לרכוש מניות בירידות אלא אם זה על בסיס כלכלי ולטווח ארוך.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


175 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page