top of page
חיפוש

מהן הטכנולוגיות שישנו את חיינו ב 2021 ובעשור זה?

עודכן: 3 בפבר׳ 2021


אנחנו מתכננים את השקעותינו לשנת 2021 ושואלים את עצמנו: אלו תעשיות צפויות לזנק ב 2021 ואיזה חברות יגדלו פי 100 בחמש עד עשר השנים הקרובות?


אז אם אתם מאוכזבים מכך שהפסדתם מגמות טכנולוגיות המגדירות את העשור, כמו עליית הסמארטפון בעשר השנים האחרונות, המסחר אלקטרוני בתחילת שנות האלפיים, או אפילו לידתו של האינטרנט בשנות ה 90, אתם בוודאי לא רוצים לפספס את ההזדמנויות של העשור הזה.


טכנולוגיות משבשות

מהן טכנולוגיות משבשות (Disruptive Technologies)? טכנולוגיות משבשות הן טכנולוגיות שמשנות לגמרי תחום מסוים. לדוגמא, האינטרנט או הסמארטפון. אלו טכנולוגיות ששינו את חיינו לגמרי והרימו חברה כמו אפל להיות החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם ובאותו זמן הפכו את נוקיה ומוטורולה ללא רלוונטיות.


למרות שטכנולוגיות משבשות שהחלו בשנים האחרונות כבר הכפילו את כספי המשקיעים שהשקיעו בהן כמה פעמים תוך פחות משנה, מומחים מאמינים שההתפתחות בטכנולוגיות משבשות אלו היא רק בתחילתה ולמעשה פחות מ 2% מפוטנציאל השינוי המלא שלהם התממש.


יש שנים כאלו שכמסתכלים לאחור – אפשר לראות שהן הכילו את הזרעים של השינוי הגלובלי. אמנם כל שנה מביאה התקדמות טכנולוגית וחדשנות, אבל אם מתעמקים, רואים שכמה מגמות טכנולוגיות משבשות כאלו מתחברות בשנים האחרונות להתפתחות טכנולוגית כוללת, שתשנה תעשיות שלמות בעולם בו אנו חיים.


תחשבו על לידתו של האינטרנט בשנת 1993, כאשר AOL שמה את הידע הקולקטיבי של העולם במרחק לחיצת עכבר, ואיפשרה למניות שלה להרקיע שחקים ביותר מ 70,000% במהלך עשור אחד בלבד. או חישבו על 1997, כשאמזון הייתה רק אחת מהקמעונאיות המקוונות הרבות המתחרות על מסחר אלקטרוני. אפשר להסתכל אחורה על שנה זו כשנה בה החלה אמזון להפוך לאחת החברות החזקות בעולם, אשר מאז השיגה תשואות לא יאומנו של 180,000% עבור משקיעים מוקדמים שהשקיעו בה.


וכמובן, אנחנו יכולים כעת להסתכל אחורה על 2007 ולראות כיצד אפל החלה למכור את האייפון לכל צרכן והפכה את עצמה לחברת 2 טריליון הדולר הראשונה בעולם, המספקת למשקיעים 10,600% תשואה. שלא לדבר על טיפוח "חנות האפליקציות" שאפשרה לחברות כמו נטפליקס לעלות בלמעלה מ 6,000% רק בעשור האחרון!


חישבו על תופעות טכנולוגיות אלה כעל גלים שנוצרים באוקיאנוס. כל אחד יכול לראות את הגל ברגע שהוא מתרסק על החוף ...

אבל קשה הרבה יותר להביט רחוק מספיק אל האופק כדי להיות מסוגל להבחין בגל כשהוא נוצר לראשונה, קילומטרים מהחוף.

אם תוכלו לזהות את אותה חברה או "טכנולוגיה בסיסית" מבעוד מועד, הרי שתוכלו לעשות מזה הון בוודאות.


טסלה, המפרסמת היום לאחר המסחר את דוחותיה לרבעון הרביעי של 2020, היא, בסבירות גבוהה לדעתנו, אחת החברות שמפתחת טכנולוגיות המהוות גל גדול כזה.


החברה פועלת בכמה תחומים שהתפתחותם הטכנולוגית תשבש בשנים הקרובות תעשיות שלמות והרגליי חיים: שוק הרכבים החשמליים והאוטונומיים (רובוטיקה), שוק אגירת האנרגיה ושוק ייצור אנרגיה מתחדשת. כבר היום, משקיעים רבים מצטערים שלא השקיעו בחברה בשלבים מוקדמים יותר והחמיצו עליה של 10,000% ויותר.


מי הן החברות הנוספות או התחומים הנוספים בהן נראה התפתחות טכנולוגית משבשת שתשנה את עולמנו?


תחומים כמו תעשיית הרכב החשמלי והאוטונומי, או רובוטיקה בצורה הכללית יותר (הרכב ייהפך לרובוט עצמאי על גלגלים), אינטליגנציה מלאכותית וטכנולוגיות של זיהוי רצף/עריכה גנטית מתפתחות במהירות בו זמנית תוך השפעה הדדית ומשנים תעשיות שלמות. תעשיות וחברות קיימות וחדשות ואילו תעשיות וחברות קיימות אחרות בתחומים אלו פשוט ייעלמו מהר יותר ממה שאנו משערים.


בואו נראה מה אומרים שני מומחים שעשו שם לעצמם בתחום ההשקעות והמחקר: מנהלת קרנות הסל המוערכת, קתי ווד המנהלת את חברת קרנות הסל ארק אינווסט (Ark Invest) וד"ר אדם תור (http://www.adamdorr.com/ - Adam Torr), עתידן בתחום הטכנולוגי.

ארק אינווסט משקיעה רק בטכנולוגיות משבשות והקרנות שלה היכו בפער ניכר את מדד ה S&P ואת שאר קרנות הסל בארצות הברית בשנים האחרונות.


קתי ווד רואה חמישה תחומים בהם יש התפתחויות טכנולוגיות משבשות שפועלות בו זמנית ומאיצות אחת את התפתחותה של האחרת. אפשר לראות תחומים אלו במעגל השמאלי שבשרטוט למטה. מימין אפשר לראות את החפיפה בין התחומים וההשפעות ההדדיות של טכנולוגיות אלו וניגזרותיהן.


ראו בסירטון זה מה יש לשני מומחים אלו להגיד על הטכנולוגיות שישבשו תחומים ותעשיות קיימות וישנו את עולמנו בשנים הבאות.
לסיכום


משקיעים רבים חשים אכזבה על ההזדמנויות שפספסו והרווחים שהחמיצו כאשר לא זיהו את הטכנולוגיות המשבשות במועד. אך חשוב לציין שאנו רק בתחילתו של גל טכנולוגי שישבש כמעט כל תחום בחיינו. חברות שלא יאמצו טכנולוגיות אלו פשוט ייעלמו.


ההתפתחות המהירה של תחום הבינה המלאכותית, עם תחום הגנום ותחום האנרגיה המתחדשת, ישנו כמעט כל דבר בעולמנו. ההבנה והזיהוי של החברות להן יהיה תפקיד מרכזי בשינוי, יהווה מרכיב קריטי בהשקעות שיניבו תשואות חסרות תקדים.


אלה הן סוג התשואות אותן תרצו להשיג לפחות על חלק מהשקעותיכם ושאותם פשוט לא תשיגו בקרנות סל או קרנות גמל למיניהן. אם נמאס לכם מתשואות בשיעור של אחוזים בודדים הנלווים לקרנות אלו, כדאי שתקראו שוב כאן ובמאמרינו הבאים מהם התחומים שישנו את העולם בשנים הבאות.


השקעות מוצלחות לכולם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.
211 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page