top of page
חיפוש

מדוע טסלה עולה בצורה כה תלולה?


טסלה עלתה ב- 41% בחודש האחרון. כמה סיבות גרמו לאופטימיות יתר של המשקיעים לגבי החברה:

  • המשקיעים חזרו להיות אופטימיים בקשר לטסלה לאחר פגישת בעלי המניות של טסלה שהתרחשה ב- 13 לחודש שעבר. שתי ההחלטות שעמדו להצבעת בעלי המניות והיו קריטיות לעתיד החברה, אושרו ברוב גדול, והסירו חשש לעזיבתו החלקית של מאסק:

    • אישור מחדש של תוכנית הפיצויים למנכ"ל, אילון מאסק.

    • אישור מעבר החברה לטקסס.

  • טסלה פרסמה בתחילת השבוע את כמות מסירת הרכבים, ואספקת הסוללות לרבעון השני. המספרים של משלוחי טסלה ברבעון השני היו טובים מהצפוי עם 444 אלף כלי רכב שסופקו ברחבי העולם. בנוסף, טסלה סיפקה 9.4 גיגה וואט/שעה של סוללות לחברות חשמל ובתים פרטיים. יותר מפי שניים מברבעון הקודם ועלייה של 157% לעומת אותו רבעון בשנה שעברה.


  • אירוע חשיפת הרובוטקסי הקרוב ב-8 באוגוסט נתפס כזרז פוטנציאלי למחיר המניה. עם זאת, ייתכן שתהיה מכירה לאחר האירוע בשל אכזבה ממה שיוצג או כמו שבדרך כלל קורה לאחר אירועים כאלו.

 

לגבי אירוע הרובוטקסי, יש שמועות שאילון מאסק וטסלה שוכרים את שירותיו של טראוויס קאלניק, מייסד אובר, כדי להוביל את רשת הרובוטקסי של טסלה. יש כמה ראיות שאילון מאסק עשוי להעסיק את טראוויס קאלניק. ראשית, אילון מאסק החל לעקוב לאחרונה אחר טראוויס קאלניק ברשת החברתית X. שנית, לטראוויס קאלניק יש היסטוריה של רצון לשתף פעולה עם טסלה בתחום המכוניות אוטונומיות וניסה לעשות זאת כמה פעמים בעבר. טראוויס קאלניק עצמו אמר בעבר שאובר לא תשרוד אם לא תהיה מובילה בתחום הרכבים האוטונומיים.

טסלה מחפשת להעסיק מישהו שיוכל להוביל את פעילות הרובוטקסי שלה וטראוויס קאלניק יהיה מועמד מושלם.

 


 לסיכום, הסיבות המפורטות למעלה בהחלט דוחפות את מניית החברה גבוה יותר. אני גם מאמין שדוחות הרבעון השני, שיפורסמו לאחר המסחר ב - 21 החודש, יפתיעו לטובה. בייחוד בתחום האנרגיה. יחד עם זאת, לדעתי לא ניראה עליה משמעותית במכירות והפרויקטים החדשים של טסלה, הרובוטקסי והרובוט, יגיעו למימוש משמעותי מבחינה פיננסית, עוד כשנתיים לפחות.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

·        ביום שלישי בשבוע שעבר פורסם בארה"ב מדד אמון הצרכן של CB לחודש יוני, שהראה על ירידה לרמה של 100.4 נקודות, מעט מעל הציפיות שעמדו על 100.0 נקודות, אך נמוך מהנתון הקודם שעמד על 101.3 נקודות. מדד זה משקף את תחושת הביטחון של הצרכנים במצב הכלכלי הנוכחי והעתידי ומהווה אינדיקטור חשוב להוצאות הצרכנים. המשמעות היא שהמשך הירידה באמון הצרכן עלול להשפיע על תחזיות הצמיחה הכלכלית ולהפחית את ההוצאות הצרכניות, דבר שיכול להכביד על שוק העבודה וההשקעות. הנתון עשוי גם להשפיע על החלטות הפדרל ריזרב בנוגע למדיניות המוניטרית, כמו הורדת הריבית.

 

·        ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הרבעוני לרבעון הראשון, שהראה על עלייה של 1.4%, בהתאם לציפיות אך נמוך מהנתון הקודם שעמד על 3.4%. מדד זה משקף את סך הערך הכספי של כל המוצרים והשירותים שיוצרו במשק ומספק תמונה רחבה על מצב הכלכלה. הירידה המשמעותית בהשוואה לרבעון הקודם מצביעה על האטה בקצב הצמיחה הכלכלית. המשמעות היא שהמשך מגמת ההאטה בצמיחה הכלכלית עלול להכביד על שוק העבודה, להפחית את ההשקעות ולהשפיע על רמת החיים. הנתון עשוי גם להשפיע על החלטות הפדרל ריזרב בנוגע למדיניות המוניטרית, כמו התאמות בריבית או צעדים נוספים לתמיכה בצמיחה הכלכלית, במטרה לשמור על יציבות כלכלית בטווח הארוך.

 

אירועים חשובים השבוע 

·        ביום שישי צפוי להתפרסם בארה"ב נתון השינוי במספר המועסקים לחודש יוני ורמת האבטלה. הצפי הוא לעלייה של 189 אלף משרות, נמוך מהנתון הקודם שעמד על 272 אלף משרות. מדד זה משקף את השינויים במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי ומהווה אינדיקטור חשוב לבריאות שוק העבודה האמריקאי. הירידה הצפויה בקצב גיוס העובדים מצביעה על האטה אפשרית בצמיחת שוק העבודה, דבר שעלול להצביע על חולשה כלכלית או על ירידה בביקוש לעובדים. המשמעות היא שהמשך הירידה במספר המשרות עלול להשפיע על תחזיות הצמיחה הכלכלית, להפחית את ההכנסות ולהכביד על שוק העבודה. הנתון עלול גם להשפיע על החלטות הפדרל ריזרב בנוגע למדיניות המוניטרית, כמו הורדת הריבית, במטרה לשמור על יציבות כלכלית ולתמוך בצמיחה מתמשכת.


חברות חשובות בכותרות  

·        מניית ריבייאן (RIVN), יצרנית הרכבים החשמליים הנסחרת לפי שווי של 13.4 מיליארד דולר, עלתה בשבוע החולף בכ-30% לאחר שהחברה הודיעה על השקעה של עד 5 מיליארד דולר ע"י פולקסוואגן. ההשקעה הראשונה תהיה בסך מיליארד דולר. יתרת הסכום יושקע עד שנת 2026. ההשקעה כוללת תוכנית להקמת מיזם משותף לפיתוח טכנולוגיות תוכנה וארכיטקטורה חשמלית. השותפות עם פולקסוואגן מעניקה לריבייאן גישה למשאבים ולניסיון של אחד מיצרני הרכב הגדולים בעולם, מה שמאפשר לה להפחית עלויות ולשפר את היעילות התפעולית שלה. המיזם המשותף צפוי לכלול שימוש בטכנולוגיות של ריבייאן בכלי רכב של פולקסוואגן החל מהמחצית השנייה של העשור הנוכחי. בנוסף, ההשקעה תאפשר לריבייאן להתמקד בהאצת הייצור של הדגם החדש R2 במפעל באילינוי ולקדם את הפיתוח של פלטפורמת EV חדשה במפעל בג'ורג'יה. שיתוף הפעולה מסמן עליית מדרגה של ריביאן לשלב חדש ומשמעותי בשוק הרכבים החשמליים התחרותי.

 

 ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 4/7/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 4,551,187 $ (עליה מ- 4,088,080 $ לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%.

העלייה בשווי התיק מתחילת השנה (בשנת 2024): 56.11%. ראו את עליית תיק הפרימיום לעומת המדדים העיקריים:

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מי הן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $221,792 (מ- $217,738  לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק מתחילת השנה (בשנת 2024): 88.93%

ס"ה עלה תיק ה AI ב- 121.61% תוך 12 חודשים מהשקתו.

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מי הן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.

 

לסיכום

אמון הצרכנים, שוק העבודה ורמת הצמיחה (תמ"ג) בארה"ב מתקררים ויורדים. האם זה מסמן את תחילתן של הורדות ריבית קרובות ע"י הפד כדי לתמרץ את הכלכלה? זאת, נוכל לראות בקרוב. מה שמאוד ישפיע על החלטות הפד האם להתחיל בהורדות הריבית הם הנתונים שיתפרסמו ביום שישי על שוק העבודה. במידה וכמות העובדים שנוספו לשוק העבודה יהיה גבוהה מהציפיות, הורדת הריבית תידחה שוב. במידה וכמות המשרות שנוספה לשוק האמריקאי תהיה קטנה מהצפי, יתכן וניראה הורדת ריבית קרובה.


בכל מקרה, הורדת הריבית תשפיע ותקל בעיקר על חברות הצמיחה הקטנות והבינוניות, שכמו שרואים בגרפים למעלה (מדד הראסל), כלל לא עלו בשלוש השנים האחרונות.


לעומת זאת, 7 חברות הטכנולוגיה הגדולות, או כפי שהן מכונות, 7 המופלאות, לא ממש מושפעות מגובה הריבית וממשיכות לעלות כשהן מכתיבות, כמעט לבדן, שיאים חדשים למדד הנאסד"ק ומדד ה-  S&P500 שוב ושוב.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

107 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page