top of page
חיפוש

מדד ה- S&P 500 הגיע לשיא כל הזמנים

שוק ההון חתם שבוע של ירידות בהשפעת פרסום מדדי המחירים לצרכן וליצרן, שהיו גבוהים מהתחזיות, ובכך פחת הסיכוי להפחתת הריבית במרץ. למרות הירידות, בשבוע שעבר מדד ה S&P 500  הגיע לשיא כל הזמנים – 5029 נקודות.

 

ביום שלישי שעבר פורסמו נתוני מדד המחירים לצרכן (CPI) שכאמור עלו מעל המצופה ואיכזבו את המשקיעים וכתוצאה מכך גרמו לירידות בשווקים באותו יום. אך כבר ביום רביעי המדדים המשיכו בעלייתם.

ביום שישי פורסם מדד המחירים לייצרן (PPI) ששוב איכזב את המשקיעים עם עליה מעבר לצפי ושוב ירדו המדדים ביום שישי. האם יעלו השווקים שוב ביום שלישי (היום) עם חידוש המסחר?

 

בלתי אפשרי לנחש את כיוון השוק בטווחים כה קצרים. לכן מעניין לראות בפרספקטיבה רחבה יותר של 70 שנה אחורה, מה קרה בשוק ההון לאחר שהמדד הגיע לשיא כל הזמנים.


מחקר של ג'יי. פי. מורגן (JPM) הראה שכל פעם שהמדד שבר את שיאו הדבר הביא לרצף שבירת שיאים נוסף לאחר מכן. המחקר מצא ששנה לאחר שהשוק שבר את שיאו, הרווח הממוצע מהשקעה במדד היה 14.6% לעומת שנה ממוצעת רגילה בה הרווח היה 11.7%. אם נשארתם בשוק 3 שנים לאחר שבירת השיא, הרווח היה 50.4% לעומת 3 שנים ממוצעות בהן הרווח היה 39.1%. אם נשארתם בשוק 5 שנים לאחר קביעת שיא במדד, תוחלת הרווח היא 78.9% לעומת 71.4% ב- 5 שנים ממוצעות "רגילות".הסיבה לכך היא שהעליות במדדים גורמות להייפ ולעוד ועוד כסף להיכנס לשוק שגורם שוב לעוד עליות וחוזר חלילה. כמובן שזוהי רק סטטיסטיקה היסטורית שאינה מבטיחה דבר לעתיד.

 

אם ניקח בחשבון שהשנה היא גם שנת בחירות וננסה לראות מה קרה בעבר בשנת בחירות כאשר השווקים קובעים שיאים, נקבל את התקציר הבא:

  • מבחינה היסטורית, כאשר שוק המניות מגיע לשיא של כל הזמנים, הוא נוטה לקבוע שיאים נוספים לאחריו.

  • השקעה בשיא של כל הזמנים נוטה להעניק למשקיעים תשואות גבוהות יותר מאשר בזמנים אחרים.

  • שוק המניות נוטה לעלות במהלך שנת בחירות.

  • קונגרס מפוצל (רוב דמוקרטי בסנט ורפובליקני בבית הניבחרים) עם נשיא דמוקרטי הוא התרחיש הטוב ביותר עבור שוק המניות, סטטיסטית.


אם כך, לפחות סטטיסטית, התנאים לשוק הם אידאלים, והשנה אמורה להיות טובה מאוד לשוק המניות.

 

יחד עם זאת, אם מדברים על סטטיסטיקה חשוב לזכור שמאמצע פברואר ועד אמצע מרץ זו יכולה להיות תקופה של ירידות בשוק בשנת בחירות, בפרספקטיבה של 70 שנה. ביחוד עם בשנה קודמת השוק עלה ביותר מ- 10% (הקו השחור) כמו בשנה הנוכחית. זו לפחות הסטטיסטיקה. ראו את החץ הוורוד בגרף למטה.בכל אופן, לדעתי, תוצאות אנבידיה מחר לאחר המסחר ישפיעו מאוד על כיוון השוק בשבועות ובחודשים הקרובים.

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

  • ביום שלישי פורסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן (CPI) לינואר, המדד שפורסם שיקף עליה שנתית של 3.1% והיה גבוה מהצפי לעליה של 2.9%. המדד משקף את השינוי השנתי במחירים של סל הסחורות והשירותים שנרכשו על ידי משקי בית אמריקאים. העליה הגדולה מהצפי מעידה על לחץ אינפלציוני בכלכלה האמריקאית מעבר לציפיות, דבר שמוריד את הסיכוי להורדת ריבית קרובה במרץ וגרם לירידות תלולות בשווקים ביום שלישי. שוקי המניות התאוששו במהירות ביום רביעי שלמוחרת.

 

  • ביום שישי התפרסם מדד המחירים השנתי ליצרן לחודש ינואר, המדד רשם עלייה שנתית של 0.9% מעל לתחזיות שהיו 0.6%, אך היה נמוך מהערך הקודם של 1.0% . המשמעות לשווקים היא שיש עליה במחירים שמשלמים היצרנים על סחורות ושירותים, מה שעשוי להעיד על לחצי אינפלציה בכלכלה האמריקאית מעבר לצפי בעתיד. העלייה מעל התחזיות יכולה להצביע על חוזק כלכלי אך גם על פוטנציאל לעליות מחירים בשוק הצרכני בעתיד, מה שעשוי להשפיע שוב על החלטות הפד להשאיר את הריבית ברמתה הנוכחית ולדחות את תחילת הורדות הריבית. זה לא טוב לשוק המניות ובמיוחד למניות חברות הצמיחה שאינן רווחיות וזקוקות למימון.

 

אירועים חשובים השבוע בשווקים?

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים לפברואר המציג את רמת הפעילות הכלכלית במגזר השירותים ונחשב לאינדיקטור חשוב למצב הכלכלה. הצפי הוא ל-52.0, נמוך מהנתון הקודם של 52.5. נתון של 52 מעיד על התרחבות במגזר השירותים, על אף שהוא מבטא ירידה קלה מהנתון הקודם, הוא משקף סביבה כלכלית חיובית עם האטה קלה בקצב הצמיחה.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית שופיפיי (SHOP) ענקית המסחר האלקטרוני הנסחרת בשווי 104.6 מיליארד דולר, ירדה בשבוע שעבר ב- 11% בשבוע שעבר לאחר שהחברה פרסמה את תוצאותיה הרבעוניים. הכנסות החברה צמחו ב-23.7% ל-2.14 מיליארד דולר, מעל הצפי שעמד על 2.08 מיליארד דולר, הרווח למניה הגיע ל-34 סנט למניה, מעל התחזיות שעמדה על 30 סנט למניה. התחזית לרבעון הראשון של 2024 מצביעה על צמיחת הכנסות בשיעור דו-ספרתי, נמוך בהשוואה לשנה הקודמת, עם שיפור ברווחיות ותזרים המזומנים החופשי. החברה מציינת כי תמשיך לשפר את יעילותה הפיננסית ולהגדיל את ההכנסות באופן עקבי, תוך שמירה על מעמדה כמובילה בתחום הסחר האלקטרוני. המניה ירדה כי המשקיעים מודאגים מהאטה בצמיחה בעתיד ומהשפעת מכירת עסק הלוגיסטיקה (דבר שהיה נכון מאוד לשופיפיי לדעתי, והחזרה לרווחיות). זאת, למרות התוצאות החיוביות ברבעון הנוכחי.

 

  • אנבידיה (NVDA), ענקית השבבים לבינה מלאכותית הנסחרת בשווי 1.79 טריליון דולר,  תפרסם ביום רביעי לאחר המסחר את דוחותיה לרבעון הרביעי של 2023. אנבידיה שהתמקדה בפיתוח טכנולוגיית שבבים גרפיים מהירים ליישומים שונים, ביססה את עצמה כחדשנית ומובילה בטכנולוגיית הבינה המלאכותית ולה 92% משוק השרתים ל- AI. החברה מכרה למעלה מחצי מיליון שבבים והראתה ביצועים פיננסיים מעולים ועקביים ב-2023 עם עלייה של כ-244% בערך השוק שלה. ב- 2024 המשיכה החברה בעלייתה וכיום היא ניסחרת במכפילים גבוהים יחסית. היא צריכה להמשיך בצמיחתה המואצת כדי להצדיק את מחירה ומחירים אף גבוהים יותר. לפחות בטווח הקצר והבינוני היא נראית כמו מונופול ללא תחרות.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. כולנו נתרכז בפרסום התוצאות של אנבידיה ביום רביעי לאחר המסחר.

 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 19/2/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 3,074,678 $ (עלה מ- $3,023,313 לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 16.56%.

 

נסכם את תוצאות חברות תיק הפרימיום בשבועות הקרובים, לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני ולשנה כולה של אנבידיה.


תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $171,042 (ללא שינוי מהותי מ- $171,674 לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 43.08%

 

נסכם את תוצאות חברות תיק הבינה המלאכותית בשבועות הקרובים, לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני ולשנה כולה של אנבידיה.


תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

תיק הצמיחה עדיין בהפסד של כ- 15% בגלל הריבית הגבוהה המקשה על חברות הצמיחה ובכלל על חברות קטנות שאינן ריווחיות. אפשר לראות זאת במדד הראסל (מדד החברות הקטנות) המפגר אחרי שאר המדדים. נמשיך לעקוב אחריו ולדווח עם תחילת הורדות הריבית.

 

לסיכום

בשבוע שעבר ראינו שהאינפלציה עדיין בסביבות ה- 3% עם פרסום מדד המחירים לצרכן ולייצרן דבר שאיכזב את המשקיעים. עם זאת דוחות החברות לרבעון הרביעי של 2023 ולשנה כולה, טובים וכך גם שאר הפרמטרים הכלכליים כמו התעסוקה ואמון הצרכנים, כך שהפד לא ימהר להוריד ריבית.

 

גם ללא הורדת ריבית השוק ממשיך לעלות ושובר שיאים. עליות אלו יזרימו עוד כספים לשוק, כספים שכרגע חונים בתוכניות חסכון למיניהן או באג"חים ויגרמו לעליות נוספות. בהתחשב בכך שזו גם שנת בחירות ובהתחשב בהיסטוריה שהבאנו בתחילת מאמר זה, ניראה לי שזה יהיה גם הכיוון הכללי ב- 2024 עם תיקונים בשוק. כמובן שאירועים בלתי צפויים יכולים לקרות ואנחנו נמשיך לעקוב ולדווח אם התמונה תשתנה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

58 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page