top of page
חיפוש

כמה רכבים ייצרה טסלה ברבעון השני ומה זה אומר?


טסלה פרסמה בשבת האחרונה את נתוני מסירת הרכבים שלה בשלושת החודשים של הרבעון השני.

בחודשים אפריל עד יוני 2022 היא ייצרה 258,580 ומסרה רק 254,695. הנתון האחרון מייצג עליה של כ- 27% בכמות הרכבים שיוצרו לעומת אותו רבעון בשנה שעברה, אך נמוך ב-17.9% מהמספר שרשמה החברה ברבעון הראשון השנה, אז מסרה 310,048 כלי רכב.

פרט מעודד לרבעונים הבאים: ביוני ייצרה החברה את המספר הגבוה ביותר של מכוניות אי פעם (ראו מודגש בדוח החברה).


הסיבה לירידה ברבעון זה לעומת רבעון קודם אינה הביקוש למכוניות טסלה (חלק מהרכבים שיוצרו לראת סוף יוני עדיין לא נימסרו). הביקוש ואיתו מחיר המכוניות רק עולים.


רוב הירידה נגרמה בשל הסגרים החמורים שהטילה סין החל מחודש מרץ על ערים שונות, בעקבות התפרצות מחודשת של מגפת הקורונה. הסגרים הללו גרמו להשעיית הייצור במפעל הענק של טסלה בשנחאי, שייצר מחצית מכלל המכוניות שמסרה החברה ב-2021. המפעל גם מייצר כרגע חלק מהרכיבים למפעלים בטקסס וברלין, דבר שגרם לעיכובים גם במפעלים אלו.


השוואה לחברות רכב אחרות

בהשוואה לחברות רכב האחרות נתוניי הייצור של טסלה מעולים. ראו תוצאות של חברות הרכב אחרות לעומת טסלה (העמודה הצהובה משמאל) בארה"ב ברבעון השני 2022 לעומת אותו רבעון בשנה קודמת. מוצגות רק חברות רכב שייצרו יותר מ 18 אלף רכבים.למעשה, מלבד פורשה שלא ירדה בכמות המכירות כל שאר חברות הרכב ירדו בחדות בכמות המסירות.


הכתבות השליליות ושווי החברה

הכתבות השליליות והשקריות על טסלה ממשיכות להתפרסם בעיתונות וכנראה זה ימשך כך גם בעתיד. אפשר רק להעריך מה הסיבות לכך: טסלה אינה מפרסמת כלל לצורכי שיווק ומכירות ואילו חברות הרכב האחרות כמו ג'נרל מוטורס, פורד ופולקסוואגן הן מהמפרסמות הגדולות ביותר. לכן מערכות העיתונים יפרסמו כל מאמר מטעמן, או לפחות בעדן וכמובן שלא נגדן.

הסיבה שאף חשובה יותר לדעתי היא שכתבות שליליות על טסלה מביאות לכמות ה"קליקים" הגדולה ביותר ולמספר הקוראים הרב ביותר של הכתבה.


ראו את הכתבה הזו למשל של העיתון דה-מרקר שמקורה שוב בבלומברג שכזכור פרסמה את התחזיות האופטימיות (והמופרכות לדעתנו) לגבי פולקסווגן שעליהן דיברנו בבלוג הקודם:זאת למרות ששדרוג קווי הייצור במפעל שבשנחאי וברלין היה צפוי ורק נידחה מהרבעון השני בו היו הפסקות ייצור בגלל סגרים, לרבעון השלישי. הפסקת קווי ייצור לשם שדרוג ותחזוקה הוא דבר מקובל בכל בתעשיית הרכב.


או את הכתבה הזו של העיתון הישראלי ICE :"... ממשיכה להפסיד כסף"? לא ברור למה עיתון ישראלי כותב דבר כל כך שיקרי ולא נכון. זה יכול לנבוע מבורות, חוסר ידע ואי בדיקה של הנתונים כדי ליצור עניין ו"קליקים", או מפרסום של מאמר מטעם אחת מיבואניות הרכב המפרסמת בעיתון בצורה גלויה וסמויה עבור תשלום.

בבדיקה שטחית הייתה מגלה מערכת העיתון שזהו מידע שיקרי לחלוטין. טסלה ללא חובות ורווחית מאוד כבר למעלה משנתיים מ- 2019. אלו רווחיה ברבעונים האחרונים:
הרווח מטפס בצורה מואצת (עליה אקספוננציאלית). אני מאמין שלמרות הסגרים בסין, גם ברבעון זה (השני) תציג טסלה רווחים.

בארה"ב התמונה דומה מאוד. אין סוף כתבות שליליות שמביאות הרבה קליקים למפרסמים.


לסיכום


התוצאות של טסלה פחות טובות ביחס לעצמה ולתוכניותיה אך מצוינות יחסית לחברות הרכב האחרות. גם טסלה נפגעה מההשלכות של הסגרים והקורונה בסין. הרבעון השלישי והרביעי יהיו כנראה טובים בהרבה ויפתיעו את רוב האנליסטים.

הכתבות השליליות על החברה ימשכו לצערנו אך בטווח הבינוני והארוך שווי החברה יקבע בהתאם לביצועיה. אם החברה גדלה ביותר מ-50% לשנה במכירותיה ורווחיה, גם שוויה יעלה ביותר מ-50% לאורך זמן בממוצע שנתי.

הדו"ח הרבעוני המלא של טסלה יפורסם ב-20 לחודש זה ואז נוכל לראות את הביצועים הכספיים של החברה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרימיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרימיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

91 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page