top of page
חיפוש

כמה עידכונים לפני תחילת עונת הדוחות היום


הפעם נעדכן בנושאי מקרו ובנושאים הקשורים לעונת הדוחות של הרבעון הראשון 2021 שתחל מחר עבורנו:

1. סקירה מקרו כלכלית עם כניסתו של ביידן לתפקיד.

2. טסלה תפרסם דוחותיה ביום שני (היום) – למה אנו אמורים לצפות?

3. עידכוני תיק הצמיחה המהירה שהושק לפני שבועיים.


התוכניות של ביידן

ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה"ב, העביר את התוכנית הכלכלית שלו כמעט ללא שינויים. ביידן מעוניין להזרים סכומים משמעותיים לכלכלה האמריקאית, כ- 2 מיליארד דולר, כדי להוציא אותה מהמשבר בו היא נמצאת ולשדרג את התשתיות המוזנחות בארה"ב.בין היתר וכאחד מעיקרי התוכנית, הנשיא התחייב להפוך את ההתמודדות עם שינוי האקלים לאבן היסוד של תוכנית ההתאוששות ממשבר הקורונה, וקרא לבניית חצי מיליון תחנות טעינה למכוניות חשמליות, בניית 1.5 מיליון בתים ויחידות דיור ציבורי חסכוניים באנרגיה, סיבסוד מאסיבי למכוניות חשמליות (7000 – 10,000 דולר) והקמת "חיל אקלים אזרחי" שיוציא לפועל פרויקטים בתחום האקלים והשימור. כמו כן הבטיח לתת עדיפות לצדק סביבתי ולהחזיר את התקנות שביטל טראמפ.

ממשל ביידן ירתום את מאמצי הפחתת פליטות גזי החממה למאמצים להמריץ את הכלכלה האמריקאית וליצור משרות חדשות – כך הבטיח ג'ו ביידן והתחיל מיד בביצועה של התוכנית.


מיסים חדשים

ההבדל מהזרמות הכספים של טראמפ נעוץ בדרכי המימון של התוכנית הזו. עד כה בתקופת טראמפ, לא היה מקור מימון לתוכניות הייצוב של הכלכלה האמריקאית ולמעשה הממשל לווה כסף מהבנק המרכזי (הפדרל ריזרב) ופיזר אותו לכל כיוון. ביידן מעוניין לייצב את הגרעון ולכן התוכנית שלו כוללת העלאת מסים על תאגידי הענק האמריקאים ועל בעלי ההכנסות הגבוהות.

על פי התוכנית של ביידן, יעד גביית המסים לעשור הקרוב יהיה גבוה ב-2-3 טריליון דולר מהיעד הקודם, כלומר יוטלו מסים שיניבו הכנסות לממשל הפדרלי בהיקף הזה בשנה מה שיממן את תוכנית ההשקעה בתשתיות וכלכלה ירוקה.

משקי הבית שהמסים שלהם יעלו יהיו משקי הבית שההכנסות שלהם גבוהות מ-400 אלף דולר בשנה. מס החברות יעלה מרמה של 21% לרמה של 28%. המס על משקי בית שהכנסתם גבוהה מ 400 אלף דולר יעלה ל-39.6% לעומת 27% כיום.

תוכנית המימון ע"י העלאת מיסים אינה סגורה עדיין ויש ספקנות רבה בנוגע ליכולת לממש אותה בהיקף הנוכחי בגלל התנגדויות בסנט.

יש לזכור שהתוכנית הכלכלית של ביידן זוכה, בשלב הזה, לתמיכה בקרב הכלכלנים בעיקר והיא מייצרת כיוון של פירעון חובות במקום הגדלת חובות אין סופית שהייתה בתקופת טראמפ. התוכנית הזו אמורה לייצר אמון גדול יותר בדולר ובשוק האג"ח האמריקאי וזה אומר תשואות נמוכות לאורך זמן.

הפד מצידו ימשיך בקצב רכישות האג"ח בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש כש 80 מיליארד דולר מהם מופנים לרכישת אג"ח ממשלתי.


איך זה ישפיע עלינו כמשקיעים?

הזרמות מסיביות אלו תעלנה עוד את נכסי ההשקעה כמו מניות ונדל"ן. חברות טכנולוגיות ובעיקר אלו "הירוקות" יחד עם מוצרי תשתית, תעלנה אף יותר. סובסידיה של 10,000 דולר למכונית חשמלית, תוריד את מחירי רכבי מודל 3 של טסלה ל 26 – 29 אלף דולר – מחיר שכבר מתחרה עם רכבי בנזין כמו הונדה אקורד וטויוטה קאמרי הפופלאריים.


ההזרמות אמנם עשויות לחזק כוחות אינפלציונים ועליות מחירים אך התפתחות טכנולוגית מואצת בתחומים כמו העבודה מרחוק, רובוטיקה ואוטומציה, פיתוח סוללות ורכיבים אלקטרוניים, מורידה מחירים ומייצרת כוחות דיפלציונים שינטרלו את הלחצים האינפלציונים. כוח דיפלציוני נוסף ולחץ לירידות מחירים יתפתח גם בתעשיות ישנות ומוצרים (רכבי בנזין ודלק מאובנים) שיפגעו מההתפתחות הטכנולוגית ויורידו מחירים כדי להשאר רלוונטים ולהתחרות. תעשיות אלו העמוסות בחובות עלולות ליצר שרשרת של פשיטות רגל.

מעניין יהיה לראות איך יתפתחו הדברים ואילו כוחות יגברו.


חדשות טסלה

1. טסלה תפרסם את דוחותיה ביום שני הקרוב לאחר תום המסחר. מספר המכוניות שנמסרו פורסם בתחילת החודש, 185 אלף, הפתיע לטובה.

גורם זה ומספר גורמים נוספים שהעיקו על הרבעון הרביעי האחרון ויעלמו ברבעון זה, גורם לנו להעריך שדוחות הרבעון הכספיות, מכירות ורווח, גם הם יפתיעו לטובה. גם הרבעונים הבאים צפויים להיות טובים עם השלמת המפעל בברלין ברבעון הבא ובטקסס ברבעון השלישי.


2. רכב של טסלה היה מעורב בתאונה קטלנית ושני הנוסעים ברכב נהרגו. חדשות אלו התפרסמו בכל העולם כאילו הנהיגה האוטונומית של הרכב הייתה אחראית לתאונה. מבירור הנתונים ששודרו לטסלה מהרכב, תוכנת האוטופיילוט כלל לא הופעלה וברכב זה לא הותקנה כלל תוכנה לנהיגה אוטונומית (FSD), תוכנה שצריכה להירכש בעלות של 10,000 דולר מטסלה (ושונה מאוטופיילוט).


3. אילון מאסק צייץ בטוויטר שמשבוע הבא טסלה לא תמכור יותר פאנלים או גגות סולאריים ללא פאוורפאק (הסוללה שלה לבתים). זה יהפוך את ההתקנה של כל המערכת לפשוטה וקלה בהרבה.

בצעד זה טסלה גם ניכנסת למעשה, בטווח הארוך, לתחום יצור החשמל בצורה מסיבית. החשמל העודף מהגגות או הפאנלים הסןלאריים יטען בסוללות ומשם יוזרם לצריכת הבתים או ימכר לחברות (לרשת) החשמל בהתאם להעדפות הצרכן ולתוכנת הניהול של טסלה.


זהו הציוץ של אילון מאסק בטוויטר:זהו צעד חשוב ביותר לדעתי, שמצביע על כוונותיה של טסלה להפוך כל בית ליחידת יצור חשמל עצמאית, שפועלת בתיחכום מול הרשת. מעתה שכונות שלמות יכולות להפוך לתחנות כוח ווירטואליות. ע"י תוכנה יוכל כל בית לקנות חשמל מהרשת בשעות הזולות ולהשתמש או למכור לרשת/לחברת החשמל בשעות שיא ביקוש היקרות. כך יוכל כל בית לייצר לעצמו הכנסה נוספת וטסלה תיקח מהכנסה זו חלק.

שוב, ציוץ של אילון מאסק בנושא:
ראו הסבר של פרויקט כזה שטסלה ביצעה בדרום אוסטרליה.


אם טסלה תגבה שיעור מסוים מהרווח או החיסכון של כל בית, היא תוכל לייצר לעצמה הכנסה חודשית קבועה מאלפי ואף מיליוני בתים.

חברות הצמיחה המהירה

השבוע נפרסם שוב ארבע חברות צמיחה מהירה. לאור שאלות של כמה וכמה מנויים וכמו שאמרנו בהשקת השירות, על כל אחד להחליט כמה מהשקעותיו מוקצה לתיק הצמיחה המהירה. זהו תיק שיעודו מקסימום צמיחה תוך הגדלת התנודתיות.

המטרה בתוכנית הצמיחה המהירה היא מיקסום הרווח גם על חשבון סיכון רב יותר. החברות אמורות להיות לא גדולות יחסית כדי שפוטנציאל הצמיחה שלהן יהיה מקסימאלי. בדרך כלל נבחר חברות בעלות שווי שוק של כמה מאות מיליוני דולרים עד לכמה עשרות מיליארדי דולרים ולכן הן תהיינה תנודתיות יותר.


בנוסף נרצה להשקיע בחברות הנמצאות בסקטורים שמתחילים את צמיחתם התלולה כמו בינה מלאכותית, קריפטו/בלוקצ'יין והנדסה גנטית, או סקטורים שכבר נמצאים בצמיחה מואצת כמו טכנולוגיית הענן ותוכנה כשירות (SAAS). חלק ממכשירים פיננסים וחברות אלו בהחלט יראה עליות תלולות אך תתכנה גם ירידות. חשוב להבין זאת לפני שניכנסים להשקעה בתיק הצמיחה המהירה.

לסיכום

בחודשים הבאים ניראה התפתחויות מהירות ומעניינות בתחום הטכנולוגי בכלל ובתחומים בהם אנו משקיעים בפרט. נעקוב אחרי התפתחויות אלו, ונעדכן את השקעותינו בהתאם. נדווח על המגמות העקריות תוך כדי תנועה ואין ספק שהשנים הבאות תבאנה עימן שינויים בחיינו ובעולם סביבנו.

אנחנו כאן כדי לעזור לקוראינו ולנו להרוויח מכך. לכן אנו פותחים דך פייסבוק שיאפשר לקהילתנו לשתף ידיעות, רעיונות ולאפשר דיונים פתוחים שישפרו את השקעותינו.

דף הפייסבוק: https://www.facebook.com/investors22

לחצו כאן כדי לרכוש את שירות הצמיחה המהירה שעלותו 1,440 ₪ לשנה. למי שמנויי כבר לשירות הפרימיום המחיר 960 ש"ח בלבד (תשלום בכרטיסי אשראי).


תוכלו לקרוא עוד על שירות הצמיחה המהירה כאן.


השקעות מוצלחות לכולם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


אנא שתפו מאמר זה אם אתם חושבים שבלוג זה, "שירות הצמיחה המהירה" או "שירות הפרימיום" עשוי לעניין אחרים. תודה!


84 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page