top of page
חיפוש

ישיבת הפד ודוחות מיקרוסופט, טסלה ואפל


ישיבת הפד


ביום רביעי שעבר, בתום ישיבה בת יומיים, הודיעו חברי ועדת השוק הפתוח של הפד (FOMC) על השארת הריבית על כנה, בשיעור של 0%-0.25% ובהתאם לציפיות.

"עם אינפלציה גבוהה בהרבה מ-2%, ושוק עבודה חזק, הוועדה מצפה שבקרוב יהיה אפשר להעלות את טווחי היעד של הריבית", נכתב בהצהרת הפד שפורסמה ביום רביעי. בחודש פברואר לא צפויה החלטת ריבית של הפד, כך שההחלטה הבאה תתקבל רק בחודש מרץ. הודעה זו גרמה לעליות חדות בתרום המסחר ביום רביעי שעבר.


גם עם תחילת מסיבת העיתוניים כאשר הקריא יו"ר הפד, ג'רום פוואל, את הודעתו מהכתב לאחר תחילת המסחר, השווקים המשיכו לעלות. אך פאוול הפתיע כשעברו לשלב השאלות כשנישאל אם האינפלציה עתה חמורה יותר מדצמבר האחרון כאשר החליט הפד להאיץ את צימצום ההזרמות וענה, שבהחלט כן. פאוול המשיך: "יש סיכון שהאינפלציה הגבוהה שאנחנו רואים עתה תהיה ממושכת ויש סיכון שהיא תהיה אפילו גבוהה יותר"; ועוד ציין: המאזן גדול מדי, הצמצום שלו מתחייב ויהיה מסודר וידוע מראש".


תשובות ניציות אלו של פאוול גרמו למהפך בשווקים ולירידות חדות. הדברים העלו חששות להעלאות ריבית חדות יותר ע"י הפד והראו אי עיקביות עם הודעת הפד הצפויה שפורסמה בכתב ושהייתה עיקבית עם הודעות הפד מדצמבר.


הפד גם הודיע בישיבה האמורה על כוונתו לבצע שלוש העלאות ריבית במהלך 2022 אך בשל תשובותיו של פאוול השוק מתמחר עתה חמש העלאות ריבית השנה. הפד אמנם ניצב בפני המאבק הקשה ביותר באינפלציה בעשורים האחרונים אך קשה מאוד לראות חמש עליות ריבית השנה, לדעתי. גם שלוש העלאות ריבית יהיו קשות מאוד לחברות רבות ופרטים הממונפים בצורה חריגה.


אחרי שנתיים של מדיניות מוניטרית מקלה מאד, שנקבעה כדי להמריץ את הכלכלה בזמן המגפה, זינק מדד המחירים לצרכן ב-7% בדצמבר, העלייה החדה ביותר מאז 1982, והחזרה לנורמליות צריכה להיות איטית וזהירה או שתהיה מלווה במשבר כלכלי כואב.


דוחות מיקרוסופט


מיקרוסופט, חברה בה אנו משקיעים בתיק הפרימיום, עקפה את התחזיות ודיווחה על רווח למניה של 2.48 דולר ברבעון שהסתיים בסוף 2021, לעומת תחזיות שעמדו על 2.31 דולר. ההכנסות עמדו על 51.73 מיליארד דולר, לעומת תחזיות שעמדו על 50.88 מיליארד דולר והן עלו בשיעור של 20% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.


הכנסות מגזר הענן הסתכמו ברבעון ב- 18.33 מיליארד דולר, גידול של כ- 25% ביחס לרבעון המקביל וקצת מעל לתחזיות שעמדו על 18.3 מיליארד דולר.


ההכנסות ממכירות קונסולות ה- XBOX עלו ב-4%, לאחר שזינקו ב- 166% ברבעון הקודם. בשבוע שעבר דיווחה מיקרוסופט על רכישת ענק ואולי הגדולה ביותר בתחום: החברה רוכשת את חברת אקטיוויז'ן בליזארד ( Activision Blizzard) תמורת 68.7 מיליארד דולר במזומן.


המניה ירדה ב- 5% במסחר המאוחר לאחר פירסום הדוחות אך עלתה לאחר מסיבת העיתונאים עם מנהלי החברה.


השנה החולפת הייתה שנה מעולה עבור מיקרוסופט ובחודש יוני האחרון החברה עברה את רף שווי השוק של 2 טריליון הדולר. נכון להיום השווי שלה עומד על כ- 2.3 טריליון דולר.


ראו מכירות, רווח גולמי ורווח תפעולי של החברה.הרווח הנקי של מיקרוסופט
שולי רווח
צמיחת המכירות לעומת צמיחת ההוצאותתזרים מזומנים נקי
מכפיל המכירות של החברה לפי רבעונים.
דוחות טסלה


טסלה הציגה ביום רביעי שעבר דוחות טובים מצפי האנליסטים המסקרים את החברה. החברה דיווחה על הכנסות של כ- 17.7 מיליארד דולר ברבעון האחרון ועל רווח של 2.54 דולר למניה. האנליסטים ציפו להכנסות של כ-16.3 מיליארד דולר ברבעון ולרווח של 2.36 דולר למניה.


במסיבת העיתונאים שלאחר פרסום הדוחות למשקיעים אמר מנכ"ל החברה, אילון מאסק, שהנהיגה האוטונומית היא הדבר החשוב ביותר בחברה כיום והוא צופה שטכנולוגיה זו, שתבשיל עוד השנה, תביא ערך לטסלה ולעולם, יותר מכל דבר אחר בהיסטוריה.

מעבר לכך הוא הדגיש שהרובוט שטסלה מפתחת היום ורואה בו פרויקט בעדיפות ראשונה, יהיה תחום גדול בהרבה מתחום הרכב החשמלי כי הוא למעשה, יפתור את בעיית העבודה והמחסור בידיים עובדות בעולם.


בתשובות לשאלות האנליסטים על רכבי העתיד כמו הסייברטראק, המשאית והרודסטר (רכב הספורט של טסלה), אמר מאסק שתחילת ייצורם ידחה לשנה הבאה כי כרגע טסלה חייבת להתמקד בהגדלת ייצור הדגמים הקיימים וסיפוק הביקוש העצום לרכבי החברה. בתשובה לשאלה מה לגבי הדגם הזול המתוכנן (מודל 2), ציין מאסק שהחברה אינה עובדת עליו בשלב זה כלל, כי הביקוש לרכבים הקיימים עצום ובכל מקרה הנהיגה האוטונומית תוזיל את הנסיעות פי ארבע או חמש.


זו הייתה מצגת מפתיעה עם חזון אדיר לעתיד, אך הושמעה לקהל הלא נכון. האנאליסטים רצו לשמוע את תוצאות הריבעון הרביעי ואת תוכניות החברה לשנה, שנתיים או שלוש קדימה. הם בהחלט לא אהבו את ההתמקדות בנהיגה האוטונומית וברובוט האנושי, מוצרים עתידיים עם הרבה אי וודאות, והמניה צללה ביום שלאחר הדוחות ב- 11%. בנוסף, ציינה החברה "שיש עוד בעיות בשרשרת ההספקה למרות שבעיות אלו יפתרו עוד השנה וטסלה מתגברת עליהם טוב יותר מכל חברה אחרת".


ראו את העלייה במכירות, הרווח הגולמי והרווח התפעולי של החברה.והעליה האקספוננציאלית ברווח הנקי
שולי הרווח העולים.צמיחת המכירות וההוצאות. המכירות של טסלה גדלים היום בקצב הגבוה מ- 60% לשנה.ברבעון האחרון תזרים המזומנים הנקי של טסלה היה 2.77 מיליארד דולר ברבעון, למרות שני מפעלי ענק שהוקמו בתקופה זו, הרחבת מפעלים קיימים והחזר חובות בהיקף של יותר מ- 5 מיליארד דולר. היום נותרה טסלה כמעט ללא חוב.

מכפיל המכירות
דוחות אפל


גם אפל הציגו את דוחותיהם לרבעון האחרון של 2021 ביום חמישי האחרון. למרות שאיננו משקיעים באפל, לא בתיק הצמיחה ולא בתיק הפרימיום, אנו מציגים כאן את דוחותיה לשם השוואה בין החברות שבהן אנו משקיעים לאפל כחברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק. אין ספק שאפל היא ייצרן המזומנים הגדול ביותר בשוק היום, אך צמיחתה, אם קיימת, אינה מהירה כלל.


ראו מכירות, רווח גולמי ורווח תפעולי של חברת אפל.הרווח הנקי
שולי רווח
ראו את קצב צמיחת המכירות וההוצאות. שימו לב שהיו תקופות ב- 2019, עוד לפני המגפה, שאפל כלל לא צמחה במכירותיה. הצמיחה במכירות בשנים האחרונות היתה סביב ה- 10%.תזרים המזומנים הנקי.
מכפיל מכירות.
לסיכום


בחודשיים הבאים אין הכרזות חדשות של הפד ואין החלטות ריבית בפברואר, כך שבגיזרה זו יהיה שקט יותר בשבועות הקרובים. נעקוב אחרי שיעור האינפלציה בינואר שיפורסם בתחילת פברואר וישפיע מאוד על החלטות הריבית של הפד במרץ. כמו כן נעקוב אחרי דוח התעסוקה ביום שישי הקרוב שגם הוא משפיע מאוד על החלטות הפד. אחרי שנתיים של הזרמת נזילות חסרת תקדים ע"י הפד בזמן המגפה, החזרה לנורמליות ברמת המחירים ובפעילות הכלכלית צריכה להיות איטית וזהירה, שאם לא כן, אנו עלולים לגלוש למשבר כלכלי.


בנוסף, נקווה לשקט גם בזירה הבין לאומית הסוערת והכוונה כאן בעיקר לעימות בין רוסיה לאוקרינה ולהבדיל, בין סין לארה"ב.


ארה"ב נכנסת לבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר השנה וניראה שהכרזותיו של הנשיא ביידן והיוזמות הכלכליות שלו יתמתנו דבר שגם הוא אולי ירגיע את השווקים.


השבוע מפרסמות דוחותיהן החברות הבאות אחריהן אנו עוקבים:

ביום שלישי: גוגל וג'נרל מוטורס.

יום רביעי: פייסבוק וספוטיפיי.

יום חמישי: אמזון, פורד ושנפצ'אט.

ביום שישי: פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


103 צפיות0 תגובות

留言


bottom of page