top of page
חיפוש

טסלה פרסמה דוחותיה ודוחות השבוע


עונת הדוחות נמשכת

עונת הדוחות ממשיכה והשבוע יפרסמו דוחותיהם כל חברות הטק הגדולות ולכן זהו שבוע חשוב לקביעת הכיוון בשוק ההון. ביום שלישי יפרסמו מיקרוסופט וגוגל, מטה (פייסבוק לשעבר) ביום רביעי וביום חמישי אפל ואמזון. וגם שופיפיי תפרסם בחמישי. אנחנו נעקוב אחרי חברות תיק הפרימיום ותיק הצמיחה ונעדכנכם בהתאם.

אלו החברות שמפרסמות את דוחותיהן לרבעון השלישי השבוע.
דוחות טסלה

טסלה פרסמה את דוחותיה לרבעון השלישי ביום רביעי שעבר לאחר המסחר וערכה שיחת וועידה למשקיעים כשעתיים לאחר פירסום התוצאות. אלו תוצאות החברה בקצרה כפי שפורסמו בדוח באתר החברה. תוכלו לראות את הדוח המלא כאן.טסלה עמדה ואף עברה את צפי הרווח אך איכזבה במעט בתחום המכירות עם מכירות נמוכות מהצפי.

בטבלה למטה אפשר לראות את התוצאות בפועל לעומת הצפי.


ציפיות האנליסטים היו גבוהות אך כפי שסטלה הבהירה בשיחת המשקיעים לאחר פירסום התוצאות, שער הדולר הגבוה (התוצאות מוצגות בדולרים אך התקבולים למכירות מתקבלים גם במטבעות שפוחתו מול הדולר כמו יורו ויואן) והגדלת הייצור במפעלים החדשים בטקסס וברלין, הכבידו על התוצאות.


טסלה מסרה ללקוחות מספר שיא של 343,830 מכוניות ברבעון השלישי, כפי שדיווחה החברה בתחילת החודש. עם זאת, המספר היה נמוך מציפיות האנליסטים ל- 358 אלף.


מספר המכוניות שייצרה טסלה ברבעון השלישי היה גדול ממספר המכוניות שמסרה ללקוחות. טסלה ייצרה כמעט 366 אלף מכוניות – גידול של יותר מ-25% לעומת הרבעון השני של השנה, וזינוק של כ-54% לעומת הרבעון השלישי של 2021.


בעת פרסום הדו"חות, טסלה שבה ואישרה את יעד הצמיחה במסירות הרכבים ללקוחות בשנים הקרובות: "על פני אופק רב-שנתי, אנו צופים להשיג צמיחה שנתית של 50% במסירות כלי רכב", נכתב בדו"חות. טסלה גם שבה ואישרה כי תחל בדצמבר למסור ללקוחות את המשאית מתוצרתה, טסלה סמי, משאית הסמי-טריילר שחשפה לראשונה ב-2017.


מנכ"ל טסלה, מאסק, הדגיש שוב כי הוא אינו מודאג מהביקוש לרכבי החברה, אלא מהקצב שבו טסלה תצליח לייצר אותם, ולהגדיל את הייצור במפעליה החדשים בטקסס ובברלין.

"אנחנו אומרים את זה כבר הרבה שנים, ואני יודע שזה נכון: אין לטסלה בעיית ביקוש. יש לנו בעיית ייצור", אמר מאסק בשיחת המשקיעים לאחר פרסום הדוח. את אותם דברים אמר גם בשיחת המשקיעים שהתקיימה ביולי, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של הרבעון השני של 2022.


מאסק גם אמר שהוא מאמין שטסלה תהיה יום אחד, שווה יותר מאפל ועראמקו הסעודית ביחד ושטסלה תהיה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם. היום אפל ועראמקו שוות ביחד כ- 4.4 טריליון דולר.


אז מה עכשיו?

כפי שמאסק אמר בשיחת המשקיעים לאחר הדוח, הרבעון הרביעי אמור להיות רבעון שיא עם צמיחה של לפחות 50% בייצור הרכבים, וגידול בכמות המסירות שאולי ירד במעט מ- 50%. זאת כי טסלה לא תצליח אולי לספק את כל הרכבים שיוצרו ברבעון. מדובר על 450 – 500 אלף רכבים שזו כבר כמות עצומה של רכבים לשינוע מהמפעלים ללקוחות תוך שלושה חודשים.


מה שמעיב היום על מחיר המניה היא ההערכה של כמה מומחים כי לאחר פרסום הדו"חות הרבעוניים, ייתכן שמאסק יצטרך למכור מניות נוספות של טסלה בשווי של שלושה מיליארד דולר, כדי לסייע במימון עסקת טוויטר. "אם תהיה מכירה גדולה של מניות טסלה על ידי מאסק לאחר הדו"חות, זה יהיה איתות חזק לכך שעסקת טוויטר על סף סגירה", אמר אדם באדווי, פרופ' למשפטים באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, לרויטרס.

מאסק מכר השנה מניות של טסלה בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר, ואמר כי רוב הכסף ישמש למימון העסקה לרכישת טוויטר .


עדכון: לפי מחזורי המסחר היום והירידות בתחילת המסחר, מאסק מוכר מניות אלו היום להשלמת המימון לעסקת טוויטר.


הורדת מחירים בסין

היום טסלה פרסמה באתר שלה שהורידה את מחירי הרכבים הבסיסיים (מודל 3 ומודל Y) בסין כדי להתאימם לירידות בעלויות הייצור בסין ולהכניסם לזכאות בסובסידיות הממשלתיות המשולמות רק לרכבים שמחירם נמוך מכ- 38,000 דולר.


מהחברה מסרו בתגובה לשאלות אנאליסטים כי הם מתאימים את המחירים לעלויות. כמו כן, התפוקה במפעל בשנחאי השתפרה ושרשרת האספקה נותרה יציבה על אף ההשפעה על הכלכלה של הגבלות וסגרי הקורונה הנמשכים, כך שיש ירידה בעלויות.


לפי האתר של טסלה בסין, המחיר ההתחלתי למכונית דגם מודל 3 ירד כעת ל-265,900 יואן (36,727 דולר) מ-279,900 יואן, בעוד שהמחיר ההתחלתי למכונית מדגם מודל Y ירד ל-288,900 יואן מ-316,900 יואן. לעומת המצב בסין, המחיר הממוצע של מכונית טסלה חדשה בארה"ב - השוק הגדול ביותר של החברה – עולה בהתמדה מאז השנה שעברה ועמד באוגוסט על כמעט 70 אלף דולר, כך לפי חברת המחקר קלי בלו בוק.


טסלה מסרה בספטמבר 83,135 מכוניות שיוצרו במפעל בשנחאי, עלייה של 8% לעומת חודש אוגוסט. האנליסטים ב-CMBI הזהירו כי בשנה הבאה תגדל התחרות לשוק המכוניות החשמליות, ושיעור הצמיחה במכירות מכוניות חשמליות והיברידיות צפוי לרדת מתחת ל-50%, אך לדעתי טסלה תמכור בקלות את כל המכוניות שתייצר בסין כי זמן ההמתנה במקומות כמו אוסטרליה, ארצות אחרות באסיה ובאירופה הוא מעל חצי שנה לדגמים הבסיסיים.


טסלה היא יצרנית המכוניות החשמליות השלישית בגודלה בסין אחרי BYD ו-SAIC-GM-Wuling.


לסיכום

כשאנו מסתכלים על ביצועי החברה, צריך לזכור שריווחי טסלה הוכפלו למעשה וצמחו ב- 98% ברבעון השלישי והמכירות עלו ב- 56% לעומת השנה שעברה. זהו קצב גדילה מהיר ביותר.


בנוסף, רק ברבעון השלישי ייצרה החברה תזרים של 3.2 מיליארד דולר ובקופתה היום כבר מעל 21 מיליארד דולר כשהיא ללא חובות כלל. תזרים המזומנים ימשיך ויגדל ברבעונים הבאים לממדים כאלו, שהחברה שוקלת קנייה חוזרת של מניותיה בשנה הבאה בסכום של 5-10 מיליארד דולר, כפי שציין מאסק בשיחת המשקיעים.


במילים אחרות, טסלה גדלה במהירות ומצבה הפיננסי יציב ביותר ומעולם לא היה טוב יותר.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

88 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page