top of page
חיפוש

טסלה נכנסת היום למדד ה S&P500


אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי המסחר במניות טסלה לקראת הכללתה במדד היום. להערכתי עד היום רוב קרנות האינדקס עדיין לא קנו את מניות טסלה להן הן זקוקות כדי לעקוב אחרי המדד. מכאן אני מניח שינסו לעשות זאת היום בעיקר בסוף המסחר. במסחר של יום שני טסלה כבר תהיה חלק מהמדד.


זו הערכתי המתבססת על כמה עובדות:

המחזורים כמעט לא עלו מאז ההודעה על הכללת טסלה במדד. אם לדייק, אלו הממוצעים במסחר במניית טסלה עד שלשום, יום רביעי:


קרנות האינדקס הגדולות מפרסמות את הרכב תיקיהן (ETF) מדי ערב בתום המסחר. מבדיקת הפורטפוליו של חמש קרנות אינדקס גדולות שמשקלן כ 20% מכלל קרנות האינדקס, מתברר שעדיין אין הן מחזיקות כלל במניות טסלה, כך שאני מעריך שעליהן לקנות את כל הכמות הנדרשת להן ביום שישי (היום) בסוף המסחר. אם הערכה זו נכונה, כנראה שנהיה עדים למסחר ער ביותר במניות טסלה היום ובמיוחד ב 5 הדקות האחרונות בהן מתבצע מסחר אינטנסיבי בתוך הנאסד"ק עצמו, כדי להפגיש בין הביקוש להיצע. בחמש דקות אלו מחזורי המסחר והמחיר האחרון מדווחים כל שניה.

ראו את חמשת קרנות האינדקס הנ"ל, לפי פירסומו של גרי בלאק, בלוגר מהימן בטוויטר:


בשל נפח הרכישות הגבוה של למעלה מ 130 מיליון מניות, או 90 מיליארד דולר לפי מחיר המניה היום, הנדרש ע"י קרנות האינדקס עד ההכללה במדד ולפני המסחר של ה 21 לדצמבר, הקרנות ירכשו היום (שישי ה 18/12) את רוב או כל הרכישות לקראת ההכללה במדד. צריך לזכור שהקרנות אינן חייבות לקנות את המניות בתאריך מסוים, אך הן נמדדות לפי צמידותן למדד ולכן ירצו לקנות כמה שיותר קרוב לסיום המסחר ביום שישי, תאריך המסחר האחרון לפני ההכללה במדד. כאמור, מומחים טוענים שרוב הקניות יעשו ממש ב 5 הדקות האחרונות. יתכן שישאירו גם קניות ליום שני, אך זה סיכון גדול מבחינתן כי ביום שני בבוקר לפני תחילת המסחר טסלה כבר תהיה חלק ממדד ה S&P 500 ואם טסלה תעלה בחדות, ביצועיהן יהיו שונים מביצועי המדד עצמו.מדוע קבעה ועדת המדד דווקא את יום שישי זה כיום המסחר האחרון לפני ההכללה במדד?


ועדת מדד ה S&P500 קבעה שיום המסחר האחרון והקובע לפני הכללת טסלה במדד יהיה יום שישי של השבוע השלישי בדצמבר. קביעת תאריך זה אינה מקרית. ועדת המדד כנראה חישבה היטב בחודשים האחרונים מה יהיה התאריך הנכון לכלול חברה בשווי שוק גדול כזה במדד. ז"א, מתי לקרנות האינדקס יהיה נוח לרכוש ומתי תהיה להן הנזילות הנדרשת לבצע את הרכישות החריגות של מניות טסלה.

למעשה לקרנות אין "בעיה" לבצע את רכישת המניות בכל מחיר, גם במחיר גבוה מאוד, כל עוד יש בידן את הכסף הפנוי (נזילות) הנדרש והרכישה מתבצעת קרוב למועד ההכללה במדד. שכן, זה יעודן, להיות צמודים למדד. הן אדישות למחיר כל עוד יש בידן מספיק כסף לביצוע הרכישה. במקרה זה, הן עומדות בפני רכישות חריגות בגודלן ועליהן להיות מצויידות במספיק מזומנים כדי לבצע את הרכישות. אם מחיר המניה יעלה מהר מדיי עשויה להיווצר בעיה והן עלולות לדחות את הקניות לשבוע הבא.


יום שישי השלישי של דצמבר, המכונה גם Quadruple Witching, הוא יום התפוגה של ארבע חוזים על מחירי מניות עתידיים ואופציות.

ביום זה הקרנות אמורות להיות במצב הנזיל ביותר שלהן, דבר שיקל עליהן לרכוש את מניות טסלה.


אפשרות נוספת היא לבדוק ולהעריך מה יקרה היום עם טסלה בהסתמך על דוגמה דומה: כניסת יאהו למדד הS&P500 בשנת 1999. גם אז יאהו הייתה בעלת שווי שוק גדול מאוד יחסית (אם כי לא בסדריי הגודל של טסלה) ונכנסה ישר ל S&P500, כמו טסלה, כך שלקרנות האינדקס לא היה כלל מניות של יאהו לפני הכניסה למדד.

שימו לב שביום המסחר לפני הכניסה למדד מחזור המסחר היה גדול פי 4 מיום המסחר הקודם, שגם בו היה מסחר גבוה יחסית.

מכל מקום, קשה מאוד להעריך מה בדיוק יקרה היום או בכלל בטווח הקצר. אך למי שמשקיע לטווחים קצרים או קנה אופציות קול (Call Options) של טסלה כדי לנצל אירוע יחודי זה, כדאי להתחשב בנתונים הנ"ל.


נמתין ונראה איך יתגלגלו הדברים היום.


לסיכום

ההערכה שקרנות האינדקס עוד לא החלו ברכישות משמעותיות מפתיעה ומראה שקשה מאוד להעריך תנועות ומגמות בטווח הקצר. זוהי הסיבה גם שרוב סחרני היום מפסידים את רוב כספם ברוב המקרים. עם זאת, אפשר להעריך שהיום עשויה להתנהל פעילות ערה ביותר במניות חברת טסלה, בייחוד בסוף היום (22:55 לפי שעון ישראל) לפני הכללתה במדד ה S&P500. כאמור, נראה שכרגע הקרנות עדיין לא החלו ברכישות העיקריות שעליהן לבצע ואם זה אכן המצב, הביקוש למניות החברה עשוי להיות גדול מאוד היום, מה שעשוי להזניק את מניות החברה למחירים גבוהים.

תיקון וירידה במחיר המניה, או תנודות חדות לאחר הכללת החברה במדד, גם הם אפשריים. יחד עם זאת, צריך לזכור שקרנות האינדקס יכולות לדחות את הרכישות בכמה ימים ולפזר קניות במהלך השבוע הבא, וכמובן שגם על קרנות הבנצ'מארק לבצע את רכישותיהן, אם לא עשו זאת כבר. כאמור, לפי מחזורי המסחר בחודש האחרון לא נראה כי שעשו זאת.


נעקוב בעניין.

חודש אחרון: 36.10%, מתחילת השנה: 277.65%, 2019: 80.96%, ממוצע 3 שנים: 81.83%, ממוצע 5 שנים: 52.58%. (נכון ליום רביעי, 16/12/2020)


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


אם הנכם חושבים שמאמר זה או שירות הפרימיום עשוי לעניין אחרים, אנא שתפו.


תודה והשקעות מוצלחות לכולם!


108 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page