top of page
חיפוש

טסלה מזנקת לאחר דוח הרבעון השלישי 2019 - עדכון

עודכן: 27 באוק׳ 2019

חזרנו מהחגים ישר לעבודה ולדיווחים וכמובן שהדבר הראשון עליו אנחנו מדווחים הוא טסלה. טסלה פרסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2019 לאחר סגירת המסחר שלשום (יום רביעי 23/10/19). בעקבות כך זינקה המניה ביותר מ 17% במסחר אתמול.


טסלה הודיעה כי יצרה הכנסות של 6.3 מיליארד דולר ודיווחה על רווחים מפתיעים של 342 מיליון דולר (non-GAAP) או 143 מיליון דולר מתואם (GAAP). השוק ציפה להפסד של כ 200 מליון דולר ברבעון זה. למרות ההשקעות הרבות במפעל בסין ובארה"ב היא עדיין הצליחה לספק רווח, להפתעת רבים, בעיקר בשל שיפור משמעותי בתפעול החברה וקווי הייצור בכל הרמות. בתחום ההכנסות טסלה סיפקה נתון נמוך מציפיות השוק: 6.3 לעומת 6.33 מליארד דולר, להם השוק ציפה.


טסלה הסבירה:

"בהשוואה לרבעון השלישי של שנת 2018, אחוז הרכבים המושכרים שילש את עצמו והשפיע על ירידה בהכנסות רבעון 2019 לעומת אותו רבעון ב2018". כמו כן, טסלה מכרה יותר רכבים זולים, מודל 3 לעומת מודל S ו X, וכן ביצעה הפחתות מחיר כדי לפצות על הפחתת הסובסידיות לרכבים חשמליים בארצות הברית. למרות כל אלו, טסלה הצליחה להציג רווחים של מעל 143 מיליון דולר (GAAP) או 342 מליון דולר non-GAAP. תזרים המזומנים, שהוא הפרמטר החשוב, גדל ב 383 מליון דולר וכמות המזומנים בחשבון החברה גדל ל 5.3 מליארד דולר. ז"א, טסלה מייצרת מזומנים כיום, למרות השקעות עצומות במפעלים ובמחקר ופיתוח. הרווח פחות חשוב לעיניין זה כי הוא מושפע מהפחתות חשבונאיות כמו פחת ואחרות על השקעות והוצאות שכבר בוצעו במפעלי החברה ואינו משפיע על המזומנים בבנק, דבר המדאיג את המשקיעים.


סיכום הרבעון בקצרה מאתר החברה לפניכם:


טסלה הסבירה עוד במכתב לבעלי המניות שלה:

"הרווחיות המתואמת (GAAP) הגולמית לרכב השתפרה ל 22.8%. הרווחיות הושפעה בחלקה משיפורים מהותיים ביעילות התפעול שלנו, כולל הורדת עלויות קבועות, הפחתות בעלויות הייצור והחומרים והמשך שיפורים באיכות הרכב, בחלקם כתוצאה מהכרה בהכנסות נדחות של זימון חכם ((Smart Summon, ועוד. שיפור ברווח הגולמי, בשילוב עם ירידה בהוצאות התפעול, הביא לשיפור מהותי ברווח הנקי."

הדו"חות האחרונים הראו שטסלה התבגרה מבחינת הדיווחים לוול סטריט. עכשיו היא מציגה יעדים ברי השגה ומפתיעה לטובה. התבנית של טסלה ומאסק בעבר, הייתה לקבוע יעדים בלתי אפשריים ולא לעמוד בהם או לעמוד בהם בקושי.


מודל 3

מאתר החברה: כאמור, טסלה החלה לייצר מכוניות ממודל 3 במפעל שהקימה השנה בפאתי שנחאי. ייצור המכונית בסין מאפשר לה להוריד מחירים במדינה ולהימנע ממכסים. "המפעל פתח לפנינו שוק חדש לחלוטין", אומר ג'ין מונסטר, שותף בכיר בקרן ההון סיכון "לופ" שמשקיעה בטסלה. הקמת המפעל התבצעה במהירות שיא תוך פחות מ 10 חודשים, כאשר העלות לרכב ירדה ב 68% יחסית לעלות הייצור בארצות הברית, דבר שיגדיל את ריווחיי החברה. זהו נתון מדהים, שמתאפשר לא רק בגלל עלות העבודה הנמוכה יותר בסין, אלא גם לאור לקחים ושיפורים רבים שמיישמת טסלה בקווי הייצור במפעליה החדשים.

צילומים שבוצעו בשבועות האחרונים במפעל בשנחאי – מאתר החברה:
מלבד העלויות הנמוכות בסין, השוק הסיני למכוניות חשמליות מסוג סדן גדול בהרבה מהשוק האמריקאי למכוניות אלו ואני צופה שהמפעל החדש לא רק יגדיל משמעותית את ריווחיי טסלה אלא גם יגדיל משמעותית את המכירות. השוק הסיני לרכבי חשמל עשוי להוות את השוק הגדול ביותר עבור טסלה בשנים הבאות.

מכירות רכביי חשמל מסוג סדן ב 2018 בעולם – מאתר טסלה:
מודל Y , הטנדר, והמשאית של טסלה

החברה הודיעה למשקיעים כי דגם הקרוסאובר, מודל Y, יושק בקיץ 2020, כמה חודשים לפני המועד שתוכנן לסוף שנה הבאה. לפי מאסק, המכירות של מודל זה עשויות לעקוף את אלה של מודל S, מודל X ומודל 3 גם יחד.

ייצור המשאית של טסלה יחל בשנה הבאה במהדורה מוגבלת. מאסק גם אמר בשיחת הוועידה כי ייתכן שהפיקאפ (הטנדר) של טסלה יושק כבר בחודש הבא. בשיחה עם אנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הוא אמר כי זה יהיה המוצר הטוב ביותר של החברה אי פעם.

לדבריו, החברה כבר אינה מתמקדת בייצור הדגמים היוקרתיים שהוא מכנה "מוצרי נישה", מודל S ומודל X, שמחירם בסביבות ה 100 אלף דולר. "למען האמת, אנו ממשיכים לייצר אותם מסיבות סנטימנטליות יותר מכל סיבה אחרת", הוא אמר. "הם מהווים חלק קטן מעתיד החברה".

המעבר של טסלה לייצור מכוניות זולות יותר היה יקר עבורה. הכנסותיה ירדו ל-6.3 מיליארד דולר ברבעון השלישי, לעומת 6.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל ומתחת לתחזיות האנליסטים. הרווחים דווקא עלו, בין היתר בגלל הכנסות נדחות של 30 מיליון דולר על רקע כניסת תוספת למערכת הסיוע לנהגים – הידועה בשם "טייס אוטומטי". מונסטר אומר כי "המודל העסקי משתנה באטיות לכיוון מכירת תוכנות רווחיות לבעלי המכוניות". החברה מסרה כי היא צפויה להכיר בהכנסות נדחות של 567 מיליון דולר ב-12 החודשים הבאים וכי היא תשחרר עדכונים לאפליקציות בשווי 500 מיליון דולר.


מתחרים

כדי להבין כמה המתחרים של טסלה רחוקים מאחור כדאי להעיף מבט בגרף המתאר את טווח הרכב החשמלי בין שתי טעינות. בנתונים הבאים אפשר לראות עד כמה הטכנולוגיה של טסלה עדיפה:כפי שאפשר לראות, כרגע, אין ולו מתחרה אחד שמציע ביצועים דומים לטסלה מודל S מ 2012 (מודל S הראשון של טסלה שיוצר לפני 7 שנים). גם כאשר מדובר ברכבים קלים בהרבה (ניסן ליף והבולט של שברולט), או יקרים בהרבה כמו הפורשה, מרצדס והאודי. טווח הנסיעה העדיף של טסלה מתאפשר בגלל יעילות המנוע החשמלי שלה וטכנולוגיית הבטריות העדיפה.


מוצרים נוספים

מאסק אמר גם שעסקי האנרגיה של החברה מתחילים לעלות במהירות וטסלה השיגה ברבעון התקנות שיא של 477 MWH, וזאת עוד לפני תחילת המכירות של מוצר החברה החדש – המגהפק. בטריה ענקית לחברות חשמל לייצוב הספקות החשמל.בשורה תחתונה, למרות הירידה במכירות לעומת אותה תקופה בשנה הקודמת, זה היה אחד הרבעונים הטובים ביותר של טסלה מעולם. 12 החודשים הקרובים הולכים להיות טובים יותר עם תחילת הייצור בסין, השקות של מוצרים חדשים ותחילת הייצור של מודל Y והמשאית של טסלה. כמו כן, לא ניראה שהמתחרים מתקרבים לטסלה. ניראה שהיא מתרחקת מהם. בקיצור, מאזן החברה טוב, הביקושים טובים והרווחים הביסו את התחזיות ברוב התחומים.


נתוניי הרבעון בצורה גרפית:דבר נוסף

לאחר כמה דחיות ולאחר מחקר רב על עשרות חברות, נשיק בימים הקרובים את שירות הפרימיום שלנו. נבחנו ונחקרו מעל 100 חברות ואנחנו רוצים כמובן להיות בטוחים שסיכויי חברות אלו לעלות פי 5, 10 ואף פי 20 ב 5 – 10 השנים הבאות הם הגבוהים ביותר. בשרות זה אנו מציגים ומנתחים את החברות בהם אנו משקיעים. כזכור, אנו משקיעים במניות טכנולוגיה המובילות בתחומן או שאנו מאמינים שיובילו את תחומן בשנים הבאות. אלו חברות שמייצגות את ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות שכולנו חווים בכל תחום בחיינו.

63 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page