top of page
חיפוש

טסלה טוויטר ואילון מאסק

מה היום?

1. טסלה

2. טוויטר

3. אילון מאסק


טסלה

מה קורה בחברת טסלה? חברת טסלה היא חברה מעולה אך יורדת לאחרונה אף יותר מרוב חברות הטכנולוגיות האחרות או מדד נאסד"ק. מצב החברה למעשה, מצויין והרבעון הנוכחי שתוצאותיו יפורסמו ב- 20 לינואר, יהיה כניראה רבעון שיא.

אלו התוצאות של הרבעון האחרון, השלישי של 2022:


מקור: גוגל פייננס (21/11/2022).


בטור הימני אפשר לראות את הצמיחה של החברה ברמה הרבעונית משנה לשנה. המכירות צמחו ב- 56%, הרווח הנקי צמח ביותר מ- 103% וכו'. הרבעון הנוכחי שעדיין לא הסתיים, יהיה כניראה אף טוב יותר.


מכפיל הרווח של החברה (P/E): 51.

מכפיל הרווח המתחשב בצמיחה של החברה (PEG): 0.92 (נמוך מ- 1 אומר שהמנייה זולה).

לחברה קופה של יותר מ- 21 מיליארד דולר במזומן והיא ללא חובות למעשה.


בנוסף, טסלה מתחילה לייצר את המשאית, "טסלה סמי", בתחילת דצמבר ומוסרת את המשאיות הראשונות לפפסי קולה כבר בראשון לדצמבר הקרוב.


אז מהן הסיבות העיקריות לירידות בטסלה?

כאמור, שתי הסיבות העיקריות שטסלה ממשיכה לרדת הן:

1) חשש לירידת הביקוש לרכבים בעולם ובעיקר בסין, בגלל עליית הריבית והמשבר העולמי.

2) המיקוד של אילון מאסק ברכישת טוויטר, כולל מכירת מניות טסלה למימון הרכישה, ועכשיו הניהול היום-יומי של טוויטר.


בטווח הקצר יש סיבות נוספות, כמו אתמול למשל, כאשר הוכרז על ריקול נוסף של החברה (ה-19 שלה השנה) לכ-321 אלף רכבים, והפעם עקב תקלה באורות האחוריים בחלק מדגמי 3 ו-Y. הריקול מצריך עדכון תוכנה מרחוק שכבר בוצע למעשה.


ירידה בביקוש לרכבים בעולם

לגבי ירידת הביקוש לרכבים בעולם ובעיקר בסין, נוכל לדעת יותר לאחר פירסום תוצאות הרבעון הרביעי אך ברור שיש ירידה בביקושים. יחד עם זאת צריך לזכור כמה דברים:

  • הביקוש באירופה, אסיה ובמיוחד בארה"ב מתחילת השנה הבאה (בגלל סובסידיות) יהיה גבוה מאוד כנראה.

  • טסלה עדיין לא החלה למכור במקומות כמו דרום אמריקה, יפן ומקומות נוספים שם יש ביקוש גדול לרכבים חשמליים אך האספקה מוגבלת.

  • טסלה היא חברת הרכב הריווחית ביותר ולכן יש לה אפשרות להוריד מחיר ועדיין להציג רווחים גבוהים.

מאסק אמר בתום הרבעון השלישי שכל רכב שייוצר יימכר והמגבלה היא עדיין כמות הרכבים המיוצרים. אני מאמין שזהו אכן המצב.


טוויטר

כאמור, טסלה יורדת בשבועות האחרונים, גם בגלל הסאגה של רכישת טוויטר ע"י אילון מאסק. בטרם הרכישה מכר מאסק מניות של טסלה בכמה סבבים למימון הרכישה, דבר שהביא לירידות במחיר המנייה. עתה, לאחר הרכישה, כאשר החל בשינויים שהוא מתכנן בטוויטר ולאחר שפיטר כ- 50% מעובדי טוויטר, החדשות השליליות לא מפסיקות לזרום כולל מתפטרים חדשים.


עם רכישת טוויטר ע"י מאסק החברה מנתה מעל 7,500 אנשים. היום החברה מונה כ- 2000 כנראה והפלטפורמה ממשיכה לתפקד. התרבות הארגונית של טוויטר הייתה פגומה ורבים מהעובדים "עבדו מהבית" או שהיו מגיעים ל- 2-3 שעות למשרדי החברה כאשר לא ברור בדיוק מה עשו ומה הייתה תפוקתם.


אילון מאסק

מאסק מנסה לשנות את התרבות הארגונית בטוויטר במהירות. במצב כזה יש רבים שניפגעים וכמובן מפיצים סיפורים ושמועות ברשת.

מאסק מנסה למעשה, להפוך את טוויטר לתואמת טסלה וספייסאקס. הוא רוצה להשאיר בטוויטר רק את הנאמנים, המסורים ואלו שמוכנים לעבוד קשה. החיסכון בכוח אדם עצום וניראה אם זה יעבוד.

בינתיים טוויטר, כרשת חברתית, עובדת טוב וניראה שלפחות חלק מהעובדים נלהבים לעבוד שם.


התמונה ממשרדי טוויטר ביום שישי האחרון ב- 1:30 בלילה.


מדווחות השבוע

אלו החברות שמפרסמות את דוחותיהן לרבעון השלישי השבוע.ביום חמישי השבוע, ה- 24/11/2022, לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל חג ההודייה שם. יום שישי שלאחריו יהיה יום מסחר מקוצר והשווקים יסגרו ב 1:00 זמן ניו-יורק (8:00 בערב שעון ישראל).


לסיכום

טסלה היא חברה מעולה וייחודית עם שורה של מוצרים פורצי דרך, אך המנכ"ל שלה, אילון מאסק, משקיע כרגע את את רוב זמנו בחברה אחרת ופועל בצורה חריגה.


בנוסף, הוא מכר את מניות החברה בשווי של מליארדי דולר ולא ברור אם ומתי ימכור שוב. במצב כזה זה מובן בהחלט שיש משקיעים רבים שמעדיפים למכור לפחות חלק מהחזקתם בטסלה.


חסרי סבלנות במיוחד הם המשקיעים המוסדיים המנהלים קרנות השקעה של מיליארדי דולר והתנהלות כזו אינה מקובלת עליהם (אפשר לראות בעניין זה את הריאיון עם דן אייב מקרן וודבוש כאן -Dan Ives, senior analyst at Wedbush).


נקווה שמאסק יבין את הנזק שהוא גורם למשקיעי טסלה, לפחות בטווח הקצר, וינסה למזער אותו. בטווח הארוך אני מאמין שביצועי החברה יהיו טובים מאוד ומחיר המניה יתיישר עם ביצועי החברה, כפי שבדרך כלל קורה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.


97 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page