top of page
חיפוש

טסלה והשווקים הפיננסים לאחר 26 יום של לחימה

עודכן: 1 בנוב׳ 2023


מקרו

על רקע עליית המתיחות במזרח התיכון והחשש הבין לאומי מהתרחבות הלחימה לזירות אחרות בנוסף לרצועת עזה, חתם שוק ההון שבוע שלילי נוסף. החשש הבין לאומי מהתרחבות הלחימה לזירות נוספות כרגע לא מתקיים והסכנה לכך קטנה ככל שהזמן עובר. ראוי גם לציין שכל הזירות האחרות כמו לבנון, סוריה או תימן, מופעלות למעשה ע"י איראן כך שקשה לראות בהן באמת זירות נפרדות.


דוחות מעורבים מסקטור הטכנולוגיה ונתוני התמ"ג שהיו גבוהים מהצפוי, העלו את הסיכויים להעלאת ריבית עד סוף השנה למרות שכצפוי, אתמול (יום רביעי), החליט הפד בתום ישיבתו, שלא לשנות את גובה הריבית דבר שהביא לעליות בשוקי ההון.


מהזווית הישראלית, המשק הישראלי ניכנס למצב קשה בגלל המלחמה ולא יוכל להמשיך כך זמן רב. לפי התאחדות התעשיינים 1.3 מיליון מועסקים לא יצאו לעבודה השבוע, יש 360 אלף מגויסים בצו-8 (יותר מגויסים ממלחמת יום כיפור), ו- 90% מאתרי הבניה בארץ שוממים כי הפלסטינאים אינם יכולים להיכנס לישראל וכל העובדים הזרים חזרו למדינותיהם בשל סכנת המלחמה.


טסלה

טסלה חוותה ירידה ברווחיות ברבעון השלישי (Q3) של 2023 שפורסם ביום רביעי לפני שבועיים בעקבות הורדת המחירים האגרסיבית שביצעה. למרות המאמצים להגדיל את הביקוש ע"י הורדת המחירים של רכבים פופולריים כמו מודל 3 ומודל Y, מכירות החברה היו נמוכות מהצפי ואיכזבו את המשקיעים.


במהלך 2023 Q3, חוותה טסלה ירידה של 15% ברווח הנקי, וזה הרבעון השני ברציפות של ירידה בריווחיות. הורדות המחירים, המיועדות להפוך רכבים חשמליים לזמינים יותר לצרכנים לפי חזונו של מאסק, הורידו את שולי הרווח של החברה. בטווח הקצר, כאשר הריבית על הלוואות לרכבים יכולה לנוע בין 6%-8%, ההנחות במחיר לא הצליחו לעודד צמיחה משמעותית במכירות, ויתכן שמגמה זו תימשך כל עוד הריבית תשאר גבוהה.


סמנכ"ל הכספים של טסלה הביע אופטימיות לגבי ההזדמנויות הייחודיות העומדות בפני החברה, והדגיש את ההשקעות הרציפות במפעלי הייצור הגדולים, במחקר ובפיתוח.

אנחנו מסכימים איתו בטווח הארוך, ההזדמנויות של טסלה רבות ויוצאות מהכלל. בטווח הקצר של השנה הקרובה, כל עוד רוב הכנסותיה של טסלה הן ממכירת רכב והריבית כה גבוהה, הרווחיות תישחק והביקוש לרכבים חדשים יושפע לרעה.


האנליסטים גם הם מתייחסים בדאגה לתחזיות קצרות הטווח ולרווחיות המיידית. השפעת הריבית על הביקושים, והתחרות המוגברת בשוק הרכב החשמלי בסין היו גורמים משמעותיים בתוצאות של טסלה ב-Q3. כדאי כאן להעיר שטסלה היא החברה הריווחית ביותר בעולם ובפער, בתחום הרכב החשמלי.


בהמשך, ייתכן שאתגרים אלו ישפיעו באופן חיובי על גודלה ורווחיותה העתידית של החברה. בזכות היכולת של טסלה להמשיך להתפתח ולהגדיל את יכולת הייצור בזמן שרוב תעשיות הרכב ניכנסות לקשיים ומקצצות בתוכניותיהן לייצור רכב חשמלי, טסלה יכולה להפוך למובילה כייצרנית רכב ולבדל את עצמה בשוק הרכב החשמלי.


לסיכום, למרות שטסלה נתקלת באתגרים כמו ירידה ברווחיות ותחרות עזה בשוק הסיני בטווח הקצר, החברה ממשיכה להתמקד באסטרטגיית הצמיחה ארוכת הטווח שלה. באמצעות השקעה מתמשכת ביכולות הייצור ובמחקר ובפיתוח בתחום הרכבים עם הסייברטראק, הרכב הזול, הנהיגה האוטונומית, הרובוטים ובתחום האנרגיה שעלה ב- 90% יחסית לשנה שעברה, טסלה תוכל להתמודד עם הקשיים שלפניה בטווח הקצר ותחזר לרווחיות גבוהה בעתיד.


האנליסטים מבינים זאת ומחיר המניה לא היה יורד בצורה כה משמעותית (כ- 20%) לולא שיחת המשקיעים הנוראית עם מנכ"ל החברה, מאסק, מיד לאחר פירסום התוצאות. טון הדיבור חסר ההתלהבות וההתמקדות בדברים השליליים הוא שגרם לירידות של כ- 9% ביום שלמחורת.


כאן תוכלו לשמוע את עיקרי הדברים משיחת המשקיעים.


בגרף הבא אפשר לראות את נתוני הרבעונים האחרונים, רווח למניה ומכירות, יחסית לצפי:


האתגרים בטווח הקצר והבינוני גורמים לנו לבצע שינויים בתיק הפרימיום. שינויים אלו יוצגו למנויי הפרימיום בשבועות הקרובים. תוכלו לראות שינויים אלו כאן עם פירסומם. צריך לזכור יחד עם זאת, שטסלה משיקה בעוד כחודש ב- 30 בנובמבר את הסייברטראק, רכב השטח הייחודי שמאסק הגדיר כטוב בעולם. השקה זו יכולה להשפיע מאוד על מחיר המניה בכיוון החיובי.

מה קרה בשבוע הקודם בשווקים?

  • ביום חמישי פורסם התמ"ג לרבעון השלישי, המודד את השווי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו והיוו את הפעילות הכלכלית במדינה. הנתון שפורסם היה 4.9%, נתון שהיה גבוה מהצפי שעמד על 4.3%. המשמעות היא שכלכלת ארה"ב עדיין חזקה.

  • ביום שישי האחרון פורסם מדד מחירי הליבה לצריכה אישית (PCE) - שאינו כולל מזון ואנרגיה - שעלה ב-3.7% על בסיס שנתי, לעומת 3.8% בחודש קודם, בהתאם לציפיות. העלייה החודשית במדד הליבה הייתה 0.3%, לעומת 0.1% באוגוסט, שוב כצפוי. בינתיים, מדד ה-PCE עומד על 3.4% להשנה, גם בהתאם לציפיות. המשמעות היא שהאינפלציה יורדת.


מה קורה השבוע?

  • ביום רביעי תפורסם בארה"ב החלטת הריבית של הפד, החלטה שתתבסס בעיקר על שיעור האינפלציה העומד על 3.7% בשנה. בעקבות המתיחות במזרח התיכון והירידה במחירי הנפט הצפי הוא שהבנק המרכזי יותיר את הריבית על 5.5%.

  • ביום שישי יפורסם בארה"ב שיעור האבטלה לאוקטובר. זהו נתון בעל חשיבות משום שהוא מהווה איתות לגבי חוסן הכלכלה. הצפי הוא שרמת האבטלה בארה"ב תישאר 3.8%.

חברות חשובות בכותרות

  • מניית אלפבית (GOOGL) חברת האם של גוגל, הנסחרת לפי שווי של 1.54 טריליון דולר, ירדה ב- 9.53% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את תוצאותיה. הרווח היה 1.55 דולר למניה, מעל לצפי של 1.45 דולר וההכנסות היו 76.69 מיליארד דולר, מעל לצפי של 75.98 מיליארד דולר. הירידה במניה מיוחסת לכך שהרווחים של גוגל בענן היו נמוכים מהציפיות. אנליסטים מוודבוש וג'פרי שומרים על תחזית חיובית, עם ציפיות להתאוששות מהשקעות בינה מלאכותית בעתיד.


  • מניית מטא (META) חברת האם של פייסבוק, הנסחרת לפי 762.5 מיליארד דולר, ירדה ב-4.13% בשבוע החולף לאחר שדיווחה את תוצאותיה לרבעון השלישי. הרווח היה 4.39 דולר למניה, מעל לצפי של 3.64 דולר, ההכנסות היו 34.15 מיליארד דולר, מעל לצפי של 33.57 מיליארד דולר. המשמעות היא עלייה של 23% בהכנסות ברבעון השלישי, מעבר לציפיות עם קצב הצמיחה המהיר ביותר מאז 2021. הרווח הנקי זינק ב-164% ל-11.58 מיליארד דולר. בשיחת המשקיעים סמנכ"לית הכספים סוזן לי דיווחה על ירידה בהוצאות הפרסום בעקבות המלחמה במזרח התיכון, ובכך יצרה "אי ודאות גדולה יותר" לגבי הרבעון הנוכחי.


  • מניית מיקרוסופט (MSFT) ענקית התוכנה, הנסחרת לפי שווי של 2.45 טריליון דולר, עלתה ב-1.33% בשבוע החולף לאחר שדיווחה את תוצאותיה לרבעון השלישי. הרווח היה 2.99 דולר למניה, מעל לצפי של 2.65 דולר, הרווח היה 56.5 מיליארד דולר, מעל לצפי של 54.53 מיליארד דולר. המשמעות היא עלייה של 27% ברווח הנקי וצמיחה מהירה מהצפוי בענן, כאשר הכנסות Azure עלו ב-29% בהשוואה לשנה שעברה. תחזית ההכנסות האופטימית של החברה לרבעון הנוכחי עלתה על ציפיות האנליסטים, מה שמרמז על צמיחה של 15%. השקעות בבינה מלאכותית ואמצעי חיסכון בעלויות תרמו לביצועים הפיננסיים החזקים.


  • מניית אמזון (AMZN) ענקית המסחר המקוון, הנסחרת לפי שווי של 1.38 טריליון דולר, עלתה ב5.33% בשבוע החולף לאחר שדיווחה את תוצאותיה לרבעון השלישי. החברה רשמה הכנסות של 143.1 מיליארד דולר - מעל הצפי; הרווח הנקי גדל ל-9.9 מיליארד דולר; הכנסות הפרסום עלו ליותר מ-12 מיליארד דולר לעומת צפי אנליסטים ל-11.6 מיליארד דולר ובכללי תוצאות מפתיעות לטובה.

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.


לסיכום

בתקופה זו צריך להיות זהירים בייחוד כשאתם יכולים לקבל ריבית שנתית של 5.6% על אג"ח אמריקאיות לחצי שנה, ללא כל סיכון.

יחד עם זאת, להערכתי ללא הסלמה בעימותים הגלובלים, יתכן וניראה עליות סוף שנה בשוקי המניות.

בטווח הארוך יותר, ניראה שההידוק המוניטורי של הפד אגרסיבי מידי ועלול להביא להאטה או מיתון במהלך 2024.


בתחום הטכנולוגי בכלל ובתחום הבינה המלאכותית בפרט, ההתפתחויות משמעותיות ומהירות. דיווחי הרבעון יציגו תוצאות סבירות לדעתי ובתחום ה- AI התוצאות אף יפתיעו שוב לטובה. אנחנו עוקבים ומדווחים על כך כאן אך בעיקר בתיק ה- AI אותו אפשר לרכוש כאן ובתיק הפרימיום אותו אפשר לרכוש כאן (קראו עוד על תיק הפרימיום כאן). ביצועי תיק הפרימיום ותיק ה- AI יוצגו כאן בקרוב ובקביעות.

תיק ה- AI הוא תיק המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית. מטרתנו היא לנצל בהשקעותינו את אחת מההתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות ביותר בדורנו.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

67 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page