top of page
חיפוש

השקעותינו לאחר ישיבת הפד


כפי שהבטחנו במאמר הקודם, אנו מעדכנים מה היו החלטות הפד לאחר ישיבת השווקים הפתוחים של הבנק שהסתיימה אתמול בערב, לפי שעוננו. הבנק הפדרלי הודיע אתמול בערב (יום רביעי) על האצת קצב צמצום ההרחבה הכמותית, כלומר צמצום הזרמת הכסף ע"י הקטנת כמויות האג"ח שהבנק המרכזי קונה מהשווקים. יחד עם זאת, הוא דחה את מועד ההחלטה על העלאת הריבית למרץ 2022 אז תסתיים הזרמת הכסף לשווקים, דבר שהרגיע את המשקיעים והזניק את השווקים.


הודעותיו של הפד בקצרה

הבנק הפדרלי הותיר ללא שינוי את הריבית בארה"ב ברמתה האפסית (0%-0.25%) – אליה ירדה לאחר פרוץ המגפה – אולם הודיע כי יכפיל את קצב צמצום רכישות האג"ח, מ- 15 מליארד דולר ל- 30 מיליארד דולר מדי חודש. זירוז צמצום הרכישות בהיקף כזה יאפשר לפד לסיים סופית את תוכנית רכישות האג"ח (הזרמות הכסף), במארס 2022. אחרי כן, אם האינפלציה עדיין תהיה גבוהה משמעותית מהיעד, עשוי הבנק המרכזי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב. מלת המפתח כאן היא "עשוי". ז"א, הבנק ישקול זאת במרץ 2022 ויחליט, אך זה כלל לא בטוח.


השינוי בקצב צמצום ההרחבה הכמותית משקף "התפתחויות באינפלציה ושיפור נוסף בשוק העבודה", נאמר בהודעה שפורסמה בתום ישיבתה האחרונה השנה של ועדת השווקים הפתוחים של הבנק הפדרלי (FOMC) . הפד שב וציין כי "יהיה מוכן לבצע התאמות בקצב הרכישות בהתאם לשינויים בתחזית הכלכלית". במילים אחרות, הזרמת הכספים יכולה להתחדש אם הפד יחוש בהאטה כלכלית מתחדשת בשל המגפה או כל סיבה אחרת.


אז מה זה אומר לגבי השקעותינו?

הפד הודיע למשקיעים שעד מרץ אין מה לחשוש מהעלאת ריבית וגם אז ישקול הפד אם להעלות את הריבית לפי רמת האינפלציה והתעסוקה באותה עת. המשמעות היא חיובית מאוד לגבי שוק ההון בזכות הוודאות שעד מרץ לא תהיה עליית ריבית או הכרזות על עליית ריבית. יחד עם זאת, צופה הפד שלוש העלאות ריבית לאחר מכן ב- 2022 של 0.25% כל אחת, אך זה ישקל בעתיד... בנוסף השאיר הפד את כל האופציות פתוחות גם מבחינת המשך ההרחבה הכמותית (המשך הזרמת הכספים) אם כי כרגע התיכנון הוא לסיים במרץ.


הפד גם נתן את הערכותיו לשלוש השנים הבאות, אך לפי קצב השינוים בחודשים האחרונים והערכותיו השגויות של הפד עד כה השנה, לא הייתי מיחס להערכות הפד בטווח הארוך חשיבות רבה מדי ומתרכז בארבעת החודשים הקרובים בלבד. כרגע ניראה שהאינפלציה אינה זמנית והפד החליט שוב לדחות את הטיפול בה, אך נברר זאת כאמור בחודשים הקרובים.


לסיכום

דחיית החלטות הפד לגבי העלאת הריבית למרץ 2022, הזניקה את השווקים אתמול וגם תביא לעליות בשבועות הקרובים או "לראלי סנטה קלאוס", שהיא תנופת העליות המסורתית של סוף השנה בשוק המניות בארה"ב. זאת כמובן הערכה בלבד וכידוע, בטווח הקצר קשה לדעת כיצד ינהגו השווקים.


זה גם משאיר את שלושת התרחישים שהעלינו במאמר הקודם, כתרחישים אפשריים. ז"א, הפד מעלה את קצב צמצום ההזרמות ועכשיו עלינו לראות מה קורה עם האינפלציה בחודשים הבאים.


1) אפשרות ראשונה שהאינפלציה תרד בחודשים הקרובים ללא העלאת ריבית (לא סביר אך אפשרי)

2) אפשרות שניה היא שהאינפלציה לא תרד אך הפד לא יעלה ריבית וימשיך "לבעוט את הפחית במורד הרחוב", או במילים אחרות ידחה את הטיפול בבעיה. זו אפשרות סבירה אם האינפלציה תשאר ברמתה הנוכחית.

3) ואפשרות שלישית, האינפלציה ממשיכה לעלות והפד חייב להעלות ריבית. במקרה כזה, הפד עשוי להבין שטעה בהערכותיו ואיחר בטיפולו בבעיה והוא עשוי לזרז את קצב העלאות הריבית. זו אפשרות סבירה שעשויה להביא למשבר כלכלי במחצית השנייה של 2022. יחד עם זאת, קשה יהיה מאוד לפד להעלות ריבית בצורה משמעותית בשל החובות הכבדים של חברות והממשל עצמו.


לכן, נעקוב בדריכות אחרי קצב עלית המחירים בדצמבר, שכבר היום ברור שיהיה גבוה, ינואר ופברואר 2022. במקרה ונראה עליה ניכרת באינפלציה, נצטרך לעבור למגננה בהשקעותינו. ז"א, להשקיע בחברות עם מאזן חזק ביותר, ריווחיות וללא חובות, שאינן זקוקות לגיוסי כסף בשנים הקרובות. נעקוב בעניין.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


119 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page