top of page
חיפוש

השמדת הערך הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל?


ההידרדרות

תוך שלושה חודשים, ממשלת נתניהו השישית שהושבעה ב-29 בדצמבר 2022, הביאה כניראה להשמדת הערך הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל.


בשנה האחרונה חווה רוב העולם האטה כלכלית עם אינפלציה גבוהה לאחר סגרי הקורונה והמשברים הגיאופוליטיים של השנתיים האחרונות. ישראל נכנסה למשבר כלכלי זה במצב כלכלי טוב יחסית, אך בשלושה חודשים חלה הדרדרות עצומה במצבה של ישראל.


ההשקעות בישראל כמעט פסקו, האינפלציה זינקה, הריבית עלתה והשקל צנח מול המטבעות העיקריים, דבר שמעלה את מחירי מוצרי היבוא ומזניק את האינפלציה אף יותר. עליה זו באינפלציה מאלצת את נגיד בנק ישראל להמשיך ולהעלות את הריבית במשק כדי להלחם באינפלציה, דבר המעיק על הלווים ובעלי המשכנתאות.


בנוסף, במשק שוררת אנרכיה מוחלטת, תחושת אי וודאות גדולה ואתמול (שני) הוכרז על השבתה כוללת של המשק ע"י יו"ר ההסתדרות, אירגוני המעסיקים והשילטון המקומי. זהו צעד חסר תקדים בישראל כאשר בנקים, נמלים, מוסדות ממשלה וכמעט כל העסקים בארץ הושבתו, כולל שדות התעופה והקניונים.


מדוע הידרדר המשק במהירות כזו?

חברות דירוג האשראי נתנו לישראל בדרך כלל דירוג גבוה בשנה האחרונה, עם אופק יציב. אך מאז הקמת הממשלה הנוכחית לפני שלושה חודשים, עסוקים שריה בעיקר בחקיקת רפורמות משפטיות מרחיקות לכת שרבים מכנים "הפיכה משטרית" בגלל השינוי הגדול שהן תיצורנה ברשות השופטת בישראל ובאיזונים בין הרשות השופטת לבין הרשות המחוקקת (הכנסת) והרשות המבצעת (הממשלה).


בנוסף, הובאו לחקיקה מספר חוקים פרסונליים כדי להגן על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנבצרות, חוק המתנות - כדי להכשיר מתנות ומימון שקיבל נתניהו לניהול מישפטו וחוק יסוד "דרעי 2" כדי להכשיר את דרעי להיות שר בממשלה.


נתניהו גם דרש שקופת המדינה תכסה את כל הוצאותיו והוצאות בני משפחתו במעונם הפרטי ברחוב עזה בירושלים וכן בביתם השני בקיסריה, למשך ארבע שנים – עד לסוף 2026. לפי בקשת נתניהו, אוצר המדינה יישא גם בהוצאות רעייתו, שרה נתניהו, באירועים, בכנסים, או במשלחות בארץ או בחו"ל. זאת, כאשר התקרה לכיסוי הוצאות הביגוד של נתניהו ושל רעייתו תעלה מ-45 אלף שקל ל-80 אלף שקל בשנה. דרישה זו כבר אושרה ע"י וועדת הכספים.


לאור כל זאת פרצו מחאות המוניות של אנשים מכל הקשת הפוליטית הרואים ברפורמה ובחוקים הפרסונליים סכנה לדמוקרטיה כאשר המחאה ההמונית רק גדלה משבוע לשבוע והגיעה לשיאה ביום שני עם פיטוריו של שר הביטחון, יואב גלנט, בראשון בערב.


מדוע החקיקה המהירה?

לאור ההתנגדות העזה לחקיקת הרפורמה/ההפיכה המשטרית, שינו בקואליציה טקטיקה והחליטו להתמקד בשינוי הוועדה למינוי שופטים בשלב ראשון. השינוי בהרכב הוועדה הוא לפי הצעתו של יו"ר הוועדה לחוקה, חוק ומשפט, שמחה רוטמן, שפועל יחד עם שר המשפטים לווין, להעביר חוק זה במהירות האפשרית.


אז מה החיפזון?


החקיקה המהירה לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים היא בין היוזמות הראשונות שהממשלה מקדמת עתה ואישורה יאפשר לממשלה הנוכחית שליטה מיידית בכל המינויים לבתי המשפט כולל לבית המשפט העליון.

הסיבות לדחיפות בחקיקת השינוי בהרכב הוועדה למינוי שופטים, היא כדי להספיק ולהחליף את שתי שופטות בית המשפט העליון שפורשות לגימלאות השנה.


בעיקר חשוב לקואליציה להחליף את נשיאת בית המשפט העליון, חיות, באיש שיתאים לטפל בתיקי נתניהו. החלפתה באיש ימין קיצוני, תאפשר לו לשלוט בהרכב שידון בתיקי נתניהו בהגיעם לעירעור בעליון.


ההידרדרות במשילות?

למרות שהממשלה פועלת רק שלושה חודשים ולא יהיה הוגן לשפוט אותה לאחר זמן כה קצר, ניראה שההידרדרות כה מהירה, עד שאין ברירה אלא לנסות ולהבין מה קורה.


נתחיל בראש הממשלה. נתניהו בנה קואליציה חזקה של 64 חברי כנסת מסיעות שונות, ולצורך כך הבטיח לשותפיו בערך כל מה שביקשו. לאור היכרותם רבת השנים איתו, ירדו שותפיו לפרטים וביקשו את כל ההסכמים בכתב. עתה עליו לקיים אותם.


למרות שראש הממשלה נתניהו מנוע מלעסוק ברפורמה המשפטית לפי הסכם שחתם ב- 2020, זהו כיום תחום עיסוקה המרכזי של ממשלתו בהובלת שר המשפטים לווין. הניסיון לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים והעברת חוקים פרסונליים יצרה אי שקט רב בישראל כולל בצבא המילואים והסדיר.


למרות הבעיות הקשות ואי הסדר, ביבי בילה את שלושת סופי השבוע האחרונים בחו"ל מסיבות שונות. גם אזהרות שר הביטחון ביום חמישי האחרון בנושא ההידרדרות הביטחונית והצבאית לא מנעו את נסיעתו של נתניהו ללונדון ולא מנעו את פיטוריו המהירים של גלנט עם חזרתו של ביבי לישראל ולאחר שזה יצא עם אזהרותיו בשבת בערב.


סמורטריץ שר האוצר, היה עסוק לאחרונה בנסיעות לחול וברפורמה וכמעט שלא עסק בשבועות האחרונים בנושאי משרדו ובתקציב.


השר לביטחון לאומי, בן גביר, שאמור לחזק את המשילות מנסה לשלוט ולהפעיל את המשטרה בשטח. השר מעוניין להקים יחידות "משמר לאומי" בפיקודו הישיר – למעשה מליציות. הוא אף קיבל הסכם חתום מביבי המבטיח לו זאת כתנאי להסכמתו לדחיית החקיקה המשפטית. זה עלול להיות דבר מסוכן ביותר.

שאר השרים (בממשלה סך הכל 32 שרים), עסוקים גם הם בחקיקת הרפורמה, דיונים והצבעות בכנסת ותגובות להתנגדות ההמונים.


לסיכום

אני מקווה בכל ליבי שהקואליציה והאופוזיציה יגיעו להסכמה רחבה בנוגע למערכת המשפט ואף לחוקה מוסכמת. הסיכויים לכך קטנים לאור ניסיון העבר והמנהיגים המעורבים במשא ומתן.


רק שעות לאחר הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו על השהיית חקיקת המהפכה המשפטית, הקואליציה הניחה (הבוקר, שלישי) על שולחן הכנסת את הצעת חוק יסוד השפיטה, הנוגעת לשינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, לקריאה שנייה ושלישית. המשמעות של כך היא שתוך 24 שעות תוכל הקואליציה להעביר את החוק בקריאה שניה ושלישית. האופוזיציה רואה בכך מהלך לא הוגן ולמעשה איום ממשי להעביר את החוק השנוי במחלוקת בהתראה קצרה כשיחפצו בכך.


נזקים כלכליים מתרחשים לאורך זמן. היום מוקמות חברות טכנולוגיות (סטארטאפים) ואחרות שעוד חמש ועשר שנים יהיו שוות מאות מיליונים או אף מיליארדי דולר ועל היזמים להחליט היכן להקים את החברה. לאור אי הוודאות השורר בישראל יעדיפו רבות מהחברות להקים את מרכז העסקים שלהן בדלוור שבארה"ב, בקפריסין או במקלטי מס אחרים כמו אירלנד, שם סביבת העסקים ניראת יציבה וכדאית יותר.


בקיצור, הבלגן וההידרדרות עד שביתה כוללת במשק ביום שני, החלישו את גורם הוודאות במשק ולא ברור היכן זה יסתיים ומהם הנזקים ארוכי הטווח שייגרמו לחברה ולכלכלת ישראל. ביבי עצר את החקיקה אתמול ולפחות לפי הצהרות כל הצדדים ינסו להגיע להסכמות בנושאי החקיקה. הסיכויים להצלחה קטנים לדעתי, בגלל המרחק בין הצדדים וקיצוניותם.


ביבי שהיה בעבר גורם פרגמטי ממתן, חלש, לא ממוקד ותלוי בשותפיו הקואליציוניים ובהסכמים שחתם.

השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

129 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page