top of page
חיפוש

השווקים הגלובליים בצל המלחמה בישראל


המצב בישראל

אנחנו חוזרים לכתוב דוח קצר זה לאחר הפסקת של שלושה שבועות בשל המלחמה והמאורעות הקשים שחווינו.


ביום שבת, ה- 7 באוקטובר, 50 שנה ויום לאחר מלחמת יום הכיפורים, ישראל ספגה מכה אנושה שתיזכר כמחדל הגדול בתולדות המדינה לפחות עד היום. העניין הוא שאת המכה המפתיעה ביצעו כוחות מאורגנים אך מוגבלים ביותר של החמאס, רכובים על רכבי טויוטה, טנדרים, קטנועים ומצנחי רחיפה. לא מדובר על כוחות המצוידים במטוסים, מסוקי תקיפה או טנקים, כמו שיש לצה"ל. הבעיה הייתה שצה"ל לא היה שם להילחם בהם. האזרחים בישובים הופקרו.

ישראל למעשה במלחמה כבר למעלה משבועיים עם הרוגים רבים וכ- 220 חטופים.


ביום המסחר הראשון למלחמה המדדים העיקריים בבורסה המקומית ירדו ב- 6-7%, ומאז הם המשיכו לרדת. זו הייתה הירידה היומית התלולה ביותר מאז 2008.


המלחמה תימשך כנראה כמה חודשים. זו תקופה של אי-וודאות כשההתפתחויות יכולות להיות בלתי צפויות. האם החזית הצפונית תתפתח למלחמה כוללת? איך יגיבו סוריה ואיראן? כניסה למלחמה כוללת מול חיזבאללה עם מעורבות של איראן תלחיץ מאוד את העולם כולו וכמובן שגם את השווקים הפיננסים. כרגע ניראה שאיראן וחיזבאללה אינם מעוניינים בהסלמה למלחמה כוללת ובשלב זה רק רוצים לצאת ידי חובה עם פעילות מוגבלת בגבול הצפון.


השוק בארה"ב

שוק ההון חתם כמה שבועות שליליים על רקע פרסום דו"חות כלכליים חזקים אשר הראו שהכלכלה האמריקאית חזקה יותר ממה שחשבו הכלכלנים, דבר שהעלה את החששות להעלאות ריבית נוספות.

מה קרה בשבועות הקודמים בשווקים?

  • כאמור, ביום שישי לפני עשרה ימים פורסם בארה"ב דו"ח התעסוקה עם השינוי במספר המשרות בארה"ב לספטמבר. הנתון שפורסם הראה על גידול של 336 אלף משרות, גבוה משמעותית מהצפי לתוספת של 170 אלף משרות למשק האמריקאי. המשמעות היא ששוק העבודה ההדוק יכול לעודד את עליית האינפלציה ובכך מגדיל את הסיכוי שהפד יעלה את הריבית.

  • ביום שישי פורסם בארה"ב שיעור האבטלה לספטמבר, המודד את כמות הלא מועסקים במשק האמריקאי. הנתון שפורסם היה 3.8%, גבוה מהצפי ל-3.7%, והמשמעות היא שלמרות תוספת המשרות למשק האמריקאי האבטלה גבוהה מהצפי, מה שיכול להראות על חולשה מסוימת בשוק העבודה, דבר שיילקח במכלול השיקולים של הפד בהחלטת הריבית הקרובה. .


מה קורה השבוע?

  • ביום שישי יפורסם מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית לחודש ספטמבר כאשר הצפי עומד על אינפלציה שנתית של 3.7%, ירידה קלה מחודש קודם שעמד על 3.9%. המדד הזה נחשב המדד המועדף על הפד, שאף אמר זאת בפומבי לאחרונה, ובהתאם צפוי להוות משקל כבד בהחלטת הריבית בשבוע הבא.

חברות חשובות בכותרות

  • טסלה (TSLA) חברת הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי של 673 מיליארד דולר, ירדה ב15%- בשבוע החולף לאחר שדיווחה על ירידה בשולי הרווח הגולמי על רקע ירידה בביקוש לרכבים והורדת מחירים, ולאחר שיחת ועידה נוראית, בניצוחו של אילון מאסק, לסיכום הרבעון השלישי. כל שיחת המשקיעים הייתה פסימית ("באשמת גובה הריבית בעיקר"), חסרת אופק חיובי (ויש הרבה), חזון עם דגש על הדברים השליליים. זאת, למרות כמה נקודות אור חשובות כמו התחלת שיווק הסייברטראק ב- 30 לנובמבר, הגדלת תחום האנרגיה פי שלושה לעומת אותו רבעון בשנה שעברה והגדלת הרווח הגולמי בו ל- 24%, ועוד. אני מניח שמאסק היה במצב רוח שלילי, עייף וכלל לא מוכן למצגת המשקיעים. אפשר להבין זאת לאור החברות הרבות שהוא מנהל, הבלגן המשפחתי והאישי שלו ותביעות רבות איתן הוא מתמודד.

בימים הקרובים נפרסם מאמר שיתמקד בטסלה ובתחום הבינה המלאכותית.


  • נטפליקס (NFLX) חברת הסטרימינג הנסחרת בשווי של 178 מיליארד דולר, עלתה ב-12.5% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את דו"ח הרבעון השלישי שבו הכתה את התחזיות, ואף דיווחה על גידול מהותי במנוייה.

  • סולאראדג (SEDG) חברת הממירים הסולאריים הישראלית הנסחרת בשווי של 4.7 מיליארד דולר, ירדה ב-31% בשבוע החולף לאחר שחתכה דרסטית את תחזיותיה לעתיד עקב נפילה בביקוש לפאנלים סולאריים, ובהתאם גם לממירים ולמערכות אותם היא מייצרת, על רקע עליית הריבית.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. מיקרוסופט וגוגל ביום שלישי, מטא ביום רביעי ואמזון בחמישי. כולן תדווחנה לאחר תום המסחר. תוצאות טובות של חברות מובילות אלו תגרום לעליות בסקטור הטכנולוגי ולהפך במיקרה של דוחות מאכזבים. זאת בהנחה שלא ניראה הסלמה משמעותית בעימותים הגלובליים בשבועות הקרובים.
לסיכום

הפד יבחן את נתוני האינפלציה שיפורסמו השבוע ויקבל החלטות לגבי המשך העלאות הריבית בשבוע הבא. כרגע ניראה שהפד לא ימשיך ויעלה את הריבית גם בפגישתו הבאה בנובמבר. אינפלציה נמוכה ואי העלאת הריבית תרגיע את הרוחות בשווקים ואילו אינפלציה מעל הצפי בנוסף למתיחות הגלובלית, תיגרום לעצבנות ותנודתיות בשווקים.


להערכתי, ללא הסלמה בעימותים הגלובליים יתכן וניראה עליות סוף שנה בשוקי המניות. בטווח הארוך יותר, ניראה שההידוק המוניטרי של הפד אגרסיבי מידי ועלול להביא למיתון במהלך 2024.


בתחום הטכנולוגי בכלל ובתחום הבינה המלאכותית בפרט ההתפתחויות משמעותיות ומהירות. דיווחי הרבעון יציגו תוצאות סבירות לדעתי ובתחום ה- AI התוצאות אף יפתיעו שוב לטובה. אנחנו עוקבים ומדווחים על כך כאן אך בעיקר בתיק ה- AI אותו אפשר לרכוש כאן ובתיק הפרימיום אותו אפשר לרכוש כאן (קראו עוד על תיק הפרימיום כאן). ביצועי תיק הפרימיום ותיק ה- AI יוצגו כאן בקרוב ובקביעות.


תיק ה- AI הוא תיק המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית. מטרתנו היא לנצל בהשקעותינו את אחת מההתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות ביותר בדורנו.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

67 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page