top of page
חיפוש

השבוע צפוי להיות סוער במיוחד בשוקי ההון

 

מה קרה השבוע בשווקים הפיננסיים ומה צפוי לקרות

שוק ההון חתם שבוע נוסף של עליות על רקע ירידה במחירי האנרגיה, שהאיצה את הציפיות לירידה באינפלציה.

ביום שלישי השבוע יתפרסם מדד המחירים לצרכן (CPI), מדד שמשפיע מאוד על החלטות הריבית של הבנק המרכזי האמריקאי (הפד). ביום רביעי יתפרסם מדד המחירים של היצרנים (PPI), הפד גם יודיע מה גובה הריבית אותה הוא קובע ביום רביעי, לאחר מכן יתאר יו"ר הבנק את מצב הכלכלה מהזוית שלו, וביום שישי תחול פקיעה של אופציות רבות. כל האירועים האלו יגרמו לתנודתיות רבה בשוק ההון. הכיוון יקבע לפי הנתונים עצמם.

 

אז מה הצפי?

ראו את מחירי הנפט הגולמי שמשפעים מאוד על רמת המחירים הכללית. כפי שאפשר לראות, המחירים ירדו מאוד יחסית למחירים בשנתיים האחרונות ורמת מחירים נמוכה זו משפיע על מחירם של מוצרים רבים.


 

כתוצאה מהירידה במחירים, ברמת האינפלציה ובציפיות לאינפלציה בחודשים הקרובים, יורדות גם הציפיות להעלאות הריבית. למעשה הציפיות היום הן לירידה בריבית.

אלה הם שיעורי הריבית בפועל והציפיות לירידה בגובה הריבית בחודשים הקרובים. כמובן שגובה הריבית משפיע על שוק ההון וככל ששיעור הריבית יורד, יש לשוקי ההון נטייה לעלות כי מחיר הכסף נמוך יותר.


 

 

מה קרה בשבוע הקודם בשווקים? 

  • ביום רביעי פורסם בארה"ב נתון מדד התעסוקה של ADP לנובמבר המציג את השינוי במספר המועסקים במהלך החודש האחרון, להוציא עובדי ממשלה וחקלאות.  הנתון שפורסם הראה על גידול של 103 אלף והיה נמוך מהצפי שעמד על 130 אלף. 

  • ביום שישי פורסם בארה"ב נתון שיעור האבטלה לנובמבר המציג את אחוז כוח האדם הבלתי מועסק המחפש תעסוקה. הנתון שפורסם היה 3.7% והיה נמוך מהצפי שעמד על 3.9%,  זהו נתון בעל חשיבות משום שהוא מהווה איתות לגבי החוסן הכלכלי בארה"ב, וזאת בגלל ההלימה שבין מצב התעסוקה ליכולת ההוצאה של הצרכנים. המשמעות של הנתון שפורסם היא ששוק העבודה התחזק מעבר לצפי.

  • ביום שישי התפרסם בארה"ב נתון השינוי במספר המועסקים במגזר הלא חקלאי לנובמבר המודד את השינוי במספר המועסקים במהלך החודש הקודם במגזר הלא חקלאי.  הנתון שפורסם הראה על גידול של 199 אלף מועסקים, מעל התחזית שעמדה על 180 אלף. המשמעות היא שחל גידול משמעותי, מעבר לתחזית, במספר המועסקים במגזר הלא חקלאי בנובמבר, דבר שיכול להצביע על התחזקות שוק העבודה והורדת הסיכוי להפחתה בריבית הפד.

 

מה קורה השבוע? 

  • ביום שלישי יפורסם בארה"ב נתון מדד המחירים לצרכן (CPI) השנתי לנובמבר המציג שינוי במחירי הסחורות והשירותים שנירכשו ע"י צרכנים ומודד את השוני האינפלציוני הכולל. השפעתו של מדד זה גבוהה. הצפי הוא לאינפלציה שנתית של 3.1% (בינתיים פורסם הנתון והוא כצפוי 3.1%).

 

  • ביום רביעי יתפרסם בארה"ב נתון מדד המחירים ליצרן (PPI) השנתי לנובמבר. המדד מודד את השינוי במחירי הסחורות שייצורם הסתיים והשירותים שנמכרו ע"י היצרנים (ללא מזון ואנרגיה).  הצפי הוא לאינפלציה שנתית של 2.3%.

 

  • ביום רביעי תתפרסם בארה"ב החלטת הריבית, ההחלטה מתבססת בעיקר על שיעור השינוי במדד המחירים (האינפלציוני), שכן היעד הראשי של הבנק המרכזי הוא להשיג יציבות מחירים.  כאשר האינפלציה עולה על 2% בערכים שנתיים – התגובה תהיה לחץ להעלאת שער הריבית כדי להכביד על הפעילות הכלכלית ולהשיג הוזלת מחירים. הצפי הוא שהבנק המרכזי יותיר את הריבית ללא שינוי על 5.5%.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית פלנטיר (PLTR) ענקית ניתוח הנתונים הנסחרת לפי שווי של 38.6 מיליארד דולר, ירדה ב-10%  בשבוע החולף לאחר שאנליסט בוויליאם בלייר, העלה ספקות לגבי חידוש חוזה עם הצבא האמריקאי. פלנטיר מייצרת כ-60% מההכנסות שלה ממשרדי ממשלה, האנליסט ציין כי יש "רמז חזק" לכך שחוזה החידוש של פלנטיר בעוד שבועיים יהיה משמעותית נמוך מהסכום המקורי של 458 מיליון דולר.

 

  • מניית אדוונסד מיקרו דיווייסז (AMD) ענקית השבבים הנסחרת לפי שווי של 208.2 מיליארד דולר, עלתה ב-7.7%  בשבוע החולף לאחר שחשפה את סדרת השבבים החדשה MI300 המיועדת לשוק המתפתח של מאיצי בינה מלאכותית, תחום שעד עכשיו נשלט על ידי אנבידיה. על פי מנכ"לית AMD, ליסה סו, השבב החדש יכול להפעיל תוכנות בינה מלאכותית במהירות העולה על זו של אנבידיה (NVDA) . זה כמובן ייבדק בפועל בחודשים הקרובים.


 

  • מניית אלפאבית (GOOGL) חברת האם של ענקית החיפוש גוגל הנסחרת לפי שווי של 1.7 טריליון דולר, עלתה ב-3.9%  בשבוע החולף לאחר שהשיקה את "ג'מיני", מודל השפה הגדול החדש והמתקדם שלה. "ג'מיני" שישולב בבארד, מביא עימו פוטנציאל עצום לשינוי משמעותי במעמדה של גוגל בשוק, כשהוא מציע יכולות חדשניות שעשויות להשפיע על כל תחומי הפעילות של החברה. "ג'מיני" מתחרה ישירות עם GPT 4 ומשדרג את האפשרויות של גוגל להציע שירותים מתקדמים יותר בתחומים כמו חיפוש, פרסום דיגיטלי, גרפיקה ועיבוד שפה טבעית. דבר שיכול פוטנציאלית לפתוח דלתות למוצרים חדשים ולשיפור ניכר של המוצרים הקיימים.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.


 

לסיכום

כניראה שלא ניראה שינוי בריבית השבוע אך חשוב מה יאמר יו"ר הפד בנאומו לאחר פירסום הריבית. בנוסף, ניראה ביום שלישי אם האינפלציה יורדת מהר יותר ממה שציפו האנליסטים. אם כן, הדבר יפחית את החששות מהעלאות ריבית נוספות ויגרום לעליות בשוקי המניות. במקרה שהאינפלציה תפתיע לרעה הדבר יכול להביא לנפילות בשוק ההון.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

52 צפיות0 תגובות

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page