top of page
חיפוש

השבוע - מדד המחירים לצרכן והחלטת הריבית של הפד

עודכן: 13 ביוני 2023


לאן השוק?

שוק ההון בארה"ב חתם שבוע חיובי נוסף כאשר מדד ה- S&P 500 עבר לרמה טכנית של "שוק שורי" עם עלייה של מעל 20% מהתחתית באוקטובר 2022.


לפי בדיקת בנק אוף-אמריקה, במקרים קודמים בהיסטוריה של שוק ההון מאז שנות ה-50, כאשר ה-S&P-500 עבר לשוק שורי הוא המשיך בעליות לפחות עוד 12 חודשים. זאת ב-92% מהמקרים, לעומת סיכוי ממוצע לעליות 12 חודשים ברצף שעומד על 75%. בחודשים אלו, לאחר שהפך לשורי, אף רשם בהם עליה ממוצעת של 19%, לעומת עליה ממוצעת של 9% ב-12 חודשים "רגילים".


תמיכה נוספת באיתנות העליות מספק מדד הפחד ה- VIX (המשקף את התנודתיות שהמשקיעים מתמחרים ל-30 הימים הקרובים) שירד לשפל של שלוש שנים - 13.5 נק', ומאותת על ביטחון המשקיעים בהמשך העליות (הרמה ההיסטורית הממוצעת שלו היא סביב 19 נק').

בנוסף, מדד המניות הקטנות, ה-Russell 2000 , זינק ביום שישי ב-3.6%, העליה החדה ביותר שלו מאז ה-10 בנובמבר 2022, מה שעשוי לאותת על התפשטות העליות אל מעבר למניות הטכנולוגיה הגדולות.


מה קרה בשבוע שעבר?

  • ביום חמישי התפרסם הדו"ח השבועי לתביעות ראשוניות לדמי אבטלה אשר הצביע על 261 אלף תביעות ראשוניות לדמי אבטלה, מעל לצפי של 235 אלף תביעות. זו הרמה השבועית הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2021, שמאותתת כי יצירת המשרות החדשות תמשיך להאט. עלייה זו חיזקה את הערכות השוק שהפד ימנע השבוע מהעלאת ריבית נוספת, הערכה שגם גרמה להמשך העליות בשוקי המניות. השוק מצפה כעת לאי העלאת ריבית ביום רביעי בסבירות של מעל 70% וקשה לראות את הפד מבצע העלאת ריבית בניגוד לציפיות.

דו"ח האבטלה מודד את מספר האנשים שנוספו לראשונה לתובעי דמי האבטלה במהלך השבוע החולף, ולמעשה מהוות איתות מקדים לדו"ח התעסוקה החודשי המתפרסם בתחילת כל חודש לגבי חודש קודם. בדו"ח האחרון שיעור האבטלה עלה ל-3.7% כתוצאה מקיצוץ מהותי בהוצאות חברות גדולות אשר כללו פיטורי עובדים המוניים כתוצאה מהזינוק בריביות.


מה קורה השבוע?

  • ביום שלישי (היום בשעה 3:30 אחרי הצהריים שעון ישראל) יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי כאשר הצפי הוא לאינפלציה שנתית של 4.1 וחודשית של 0.3%. המדד שיתפרסם היום הוא חשוב ביותר וישפיע על החלטת הריבית של הפד מחר, האם להשאירה ללא שינוי על 5.25% או להעלותה ב- 0.25% נוספים. כרגע השוק מתמחר אי העלאת הריבית. מדד המחירים לצרכן הינו למעשה מדד האינפלציה אשר מאגד את שינוי מחירי הסחורות והשירותים לצרכנים. מדד האינפלציה מעניק תמונת מצב לבנק המרכזי (הפד) לגבי השפעת המדיניות המוניטרית שלו על המחירים.

  • ביום רביעי תתפרסם החלטת הריבית של הפד כאשר הצפי עומד אי שינוי בריבית (הריבית היום עומדת על 5.25%). עקום התשואות מתמחר סבירות של 70% לאי העלאת הריבית לראשונה מאז תחילת ההעלאות הריבית במרץ 2022 כאשר הריבית זינקה מ-0.25% אל 5.25% ב-10 העלאות ריבית תוך שנה וחודשיים. עם זאת, יש סבירות בינונית של 30% להעלאת ריבית בגובה 0.25%.

  • עוד ביום רביעי יפורסם מדד המחירים ליצרן השנתי על בסיס חודשי מאי כאשר הצפי הינו אינפלציה שנתית של 1.1% בלבד, מתחת לדוח החודש הקודם שעמד על 2.4% ונפילה דרסטית מהדוח מלפני שנה שעמד על 10.8%. מדד המחירים ליצרן נחשב איתות מקדים לגבי האינפלציה העתידית עקב גלגול העלות של היצרנים לצרכנים.

חברות חשובות בכותרות

  • אפל (AAPL), החברה הגדולה בעולם הנסחרת בשווי 2.85 טריליון דולר, השיקה ביום שני בשבוע שעבר את משקפי ה- AR/VR (מציאות רבודה) בכנס המפתחים שלה, כמו שדיווחנו בשבוע שעבר. אפל, רשמה שיא כל הזמנים בשווי השוק שלה במהלך השבוע שעבר.

  • טסלה (TSLA) הנסחרת בשווי שוק של 766 מיליארד דולר, עלתה ב-12% בשבוע החולף על רקע הכרזת ג'נרל מוטורס שתהפוך ללקוחה לרשת 12,000 תחנות הטעינה המהירות של טסלה ברחבי ארה"ב. כך, רכבי ג'נרל מוטורס יוכלו להשתמש בתחנות הטעינה של טסלה בכל רחבי ארה"ב. בנוסף, הוכרז על זכאות להטבות המס הפדרלי החדש (IRA) בגובה 7500 דולר על כל דגמי מודל 3 ו-Y . בנוסף להטבת המס הפדרלית יש הטבות מס ספציפיות בכל מדינה בארה"ב. לדוגמה, היום בקליפורניה אפשר לקנות רכב מודל 3 של טסלה במחיר ללקוח של 25,000 דולר לאחר כל הטבות המס, הפדרלי (7500 דולר) וזו של מדינת קליפורניה (7500 דולר). הרכב עולה כ- 40,000 דולר והלקוח מקבל החזרים כספיים והחזרי מס של כ- 15,000 דולר.

למעשה טסלה עלתה ב- 12 ימי המסחר האחרונים ב- 34% וזהו רצף העליות הארוך ביותר אי פעם (בימים) במניית טסלה.

  • אדובי (ADBE) חברת התוכנה בתחום אפליקציות לעריכה ולעיצוב גרפי הנסחרת בשווי שוק של 208 מיליארד דולר, עלתה ב-5% בשבוע החולף לאחר שהודיעה על שילוב כלי AI חדש בתוכנות שלה, אשר יוצע בשלב הראשוני ללקוחותיה הגדולים. אדובי גם מפרסמת השבוע את דוחותיה.


מניות מדווחות השבוע

ראו בטבלה למטה את החברות המדווחות השבוע.
לסיכום

הריבית עלתה בשנה האחרונה ב- 5% וחברות רבות עם חוב גבוה במאזנן עלולות להכנס לקשיים. לכן, רבים מהכלכלנים מאמינים שניראה מיתון בהמשך השנה. שימו לב לכך בהשקעותיכם.


ביום שלישי השבוע יתפרסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן (CPI). ההערכות הן שמדד המחירים יעלה ב- 4.1% בחישוב שנתי כאשר בחודש קודם הוא עלה ב- 4.9% (בחישוב שנתי) כך שאפשר לראות בזה התמתנות האינפלציה.

ביום רביעי הפד יפרסם את החלטת הריבית ועשוי להשאיר את הריבית על כנה בגובה 5.25% (הסיכויים לכך הם 70% כרגע).


תחום הבינה המלאכותית ממשיך לתפס בעיקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות ובעיקבות העלאת תחזית המכירות של חברות הבינה המלאכותית להמשך השנה.


שימו לב שמתחילת השנה תיק הפרימיום עלה כבר ב- 70.33% ותיק הצמיחה עלה ב- 47.16%. תוכלו לקרוא עוד על תיק הפרימיום ותיק הצמיחה ולהרשם לתוכניות אלו ע"י לחיצה על הקישורים כאן.

לאור העליה חסרת התקדים שאנו צופים לחברות העוסקות בתחום הבינה המלאכותית, נשיק בקרוב את תיק ה- AI המורכב משמונה חברות מובילות וכאלו שהן פחות מוכרות בתחום ה- AI.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

55 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page