top of page
חיפוש

הריבית הגבוהה והאינפלציה שממשיכה לרדת


מה קרה השבוע בשווקים?

שוק ההון חתם שבוע מעורב על רקע נתוני אינפלציה מעורבים עד טובים. מכאן ועד סוף החודש לא אמורים להתפרסם נתוני מאקרו משמעותיים. למרות השבועיים התנודתיים האחרונים וחשש המשקיעים, השווקים הפיננסים במגמת עליה ארוכת טווח שעדיין לא השתנתה על אף פעולות הפד להאטת הכלכלה של ארה"ב.


למרות מגמה ארוכת טווח זו צריך לזכור שהפד העלה את הריבית לרמה של 5.5% בקצב המהיר בהיסטוריה וחברות, בנקים וצרכנים רבים עם חוב גדול, לא היו מוכנים לכך. אם הריבית תשאר זמן רב ברמה זו רבים מהם לא יחזיקו מעמד ונתחיל לראות יותר ויותר בעיות עם החזרי החוב ופשיטות רגל. היום משקיעים יכולים לרכוש איגרות חוב אמריקאיות ל- 10 שנים המשלמות קופון שנתי של 4.5% ללא כל סיכון ורבים מהמשקיעים מעדיפים להשקיע באג"ח אלו ולא לקחת סיכונים בשוק ההון.


שימו לב שברקשיי האטוויי של וורן באפט מחזיקה במאזנה 147 מיליארד דולר במזומן. מייקל בארי, (הידוע מהסרט ביג שורט) רכש אופציות פוט על מדד הנסדאק 100 בשווי 740 מיליון דולר (הימור על כך שמדד זה ירד). לכן חשוב גם לנו להחזיק 10%-40% מהתיק במזומן או בהשקעות חסרות סיכון.

מה קרה בשבוע שעבר?

  • מדד המחירים לצרכן (CPI) שהוא למעשה מדד האינפלציה בארה"ב, עלה ביולי ב-0.2% ל-3.2%, מתחת לצפי שעמד על עלייה ל-3.3%. מדד המחירים לצרכן משקלל את השינוי הכולל במחירי הסחורות, השירותים וביתרות המט"ח. על אף העלייה הקלה באינפלציה, אשר נגרמה כתוצאה מקפיצה חדה הן במחירי הנפט והן במחירי המזון, שיעור האינפלציה נמצא משמעותית מתחת לריבית הפד' שעומדת כעת על 5.50%, מה שמעלה את הצפי לעצירת העלאות הריבית.

  • מדד המחירים ליצרן עלה ביולי ב-0.6% ל-0.8%, מעבר לצפי שעמד על עלייה ל-0.7%. המדד בודק את השינוי במחירי הסחורות והשירותים ליצרנים, אשר מגולגלים לצרכנים אחרי חצי שנה בממוצע. אם כך ולמרות שמדד היצרנים עלה מעל המצופה במעט, מסתמן שהאינפלציה בעתיד הקרוב עדיין במגמת ירידה, אם כי בקצב איטי יותר ממה שציפו לפני כן.

מה קורה השבוע?

השבוע לא יפורסמו נתוני מקרו משמעותיים ואלו שיפורסמו לא ישפיעו משמעותית ל שוק ההון.


חברות חשובות בכותרות

  • טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי שוק של 759 מיליארד דולר, ירדה אתמול ב- 1.2% לאחר דיווחים שהחברה מורידה מחירים בסין. החברה הודיעה שהיא הורידה את המחיר של דגם Y (הדגם בעל טווח נסיעה ארוך) ב-$1,950 דולר. בנוסף, היא תיתן זיכוי לזמן מוגבל של 8,000 יואן (1,110 דולר) לרוכשי דגם 3. המבצע מסתיים ב-30 בספטמבר. הסיבה: המצב הכלכלי בסין בשפל והביקושים שם יורדים לכל הרכבים. טסלה מנסה להתאים את המחירים בשוק הסיני לרמת הביקוש. הורדת המחירים תוגבל כנראה לשוק הסיני בלבד.

  • דיסני (DIS) ענקית פארקי השעשועים והסטרימינג, הנסחרת בשווי של 162.7 מיליארד דולר, עלתה ב-2.8% בשבוע החולף לאחר שפרסמה דו"חות מעורבים לרבעון השני של השנה שבו היכתה את תחזית הרווח, אך פספסה את תחזית ההכנסות ודיווחה על ירידה של 7.4% במנויים לשירות הסטרימינג.

  • ריבייאן (RIVN) חברת טנדרים חשמליים, הנסחרת בשווי של 20.3 מיליארד דולר, נפלה ב-16% בשבוע החולף לאחר שדיווחה על עוד רבעון בו הפסידה סכום עתק. עם זאת, ריביאן העלתה את תחזיותיה למסירות רכבים לשנת 2023 מיעד של 50 אלף רכבים חשמליים ל-52 אלף רכבים חשמליים.

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.
לסיכום

קיבלנו אינדיקציה נוספת בשבוע שעבר שהאינפלציה יורדת ובסבירות גבוהה הפד לא ימשיך ויעלה את הריבית בפגישתו הבאה בספטמבר. זהו נתון חיובי מאוד עבור שוקי ההון. כמובן שהדברים יכולים להשתנות ועדיין תלויים בנתוני האינפלציה של אוגוסט.


השבוע נשלים את השקת תיק ה- AI המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית, ונפרסם את החברה האחרונה בתיק.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

59 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page