top of page
חיפוש

הפרמטרים הכלכליים לא מעידים על מיתון - עדיין


מה קרה בשווקים בשבוע שעבר?

שוק ההון חתם שבוע חיובי על רקע דו"ח התמ"ג לרבעון הראשון שהיה משמעותית מעל לצפי אשר הקטין יותר את הסיכוי למיתון אפשרי בעתיד הקרוב. הפד העלה את שיעור הריבית במהירות הגדולה בהיסטוריה ב- 14 החודשים האחרונים, אך הפרמטרים הכלכליים עדיין לא מצביעים על האטה.


יחד עם זאת, אם ניבחן מה קרה במשבר הסאבפריים (sub prime) שהחל למעשה באמצע 2007 (יוני), ניראה שהפד החל לעלות את הריבית מאמצע 2003 והמשיך בכך עד אמצע 2005 בערך. אז הריבית הגיעה לרמתה הנוכחית 5.25% (העקומה הימנית למטה מתארת את גובה הריבית ההיסטורית).


הפד שמר על ריבית זו עד סוף 2006 ואז החל להורידה במהירות לפני 2007. המצב הכלכלי ושוק המניות החלו בקריסתם רק בחצי השני של 2007. ז"א כמעט שנתיים לאחר הגעת הריבית לרמתה הגבוהה ביותר (מקביל להיום).
מימין – גובה הריבית ההיסטורית מ- 1990 ועד היום. משמאל, העלאות הריבית בארה"ב בשנה האחרונה.

לדעתי, בעיקר בגלל הריבית הגבוהה, ההידוק המוניטורי (צימצום כמות הכסף) ורמת החוב הגבוהה של צרכנים, עסקים והממשל, יש סיכוי סביר שניראה משבר כלכלי כלשהו בסוף שנה זו או במהלך 2024. צריך גם לזכור שארה"ב במצב טוב יחסית לשאר העולם.

מה קרה בשבוע שעבר?

  • דו"ח התמ"ג לרבעון הראשון הצביע על כך שהכלכלה האמריקאית גדלה ב-2% ברבעון, משמעותית מעל לצפי גידול של 1.4%. התמ"ג נגזר מהשווי הכולל של סחורות, שירותים ויתרות מט"ח ולמעשה מודד את הפעילות הכלכלית במדינה.

  • דו"ח מכירות בתים חדשים לחודש מאי הצביע על מכירות בתים בסך 763 אלף, משמעותית מעל לצפי שעמד על 675 אלף. הדו"ח מודד את סך הבתים החדשים שנמכרו בחודש החולף.

  • מדד אמון הצרכן של CB עמד על 109.7, משמעותית מעל לצפי של 104 ועלייה ניכרת מדיווח באותו חודש שנה שעברה כשעמד על 102.5. המדד מבטא את אמון הצרכנים במצב הכלכלי בארה"ב כאשר בין היתר הם מתבקשים להביע את דעתם אודות המצב הכלכלי הצפוי, בעיניהם, כמו גם על מקומות עבודה זמינים, תנאים עסקיים ומצב כלכלי כולל. בהתאם לסקר, מסתמן שהמצב הכלכלי בשטח הרבה יותר טוב ממה שציפו הכלכלנים, מה שצפוי להוביל ללחצים חיוביים על היקף הפעילות הכלכלית בארה"ב, ומשם גם לעליית התמ"ג.

מה קורה השבוע?

  • ארה"ב חוגגת את יום העצמאות ביום שלישי ה-4 ביולי. לאור כך, היום הבורסות יפתחו כרגיל אך יסגרו בשעה 20:00 שעון ישראל ויפתחו שוב רק ביום רביעי ה-5 ביולי.

  • ביום שישי צפוי להתפרסם דו"ח התעסוקה לחודש יוני. במסגרת הדו"ח, הכלכלנים צופים לשיעור אבטלה של 3.7% בהתאם גם לחודש קודם, לעלייה חודשית של 0.3% בשכר הממוצע לשעת עבודה, וגם לתוספת של 200 אלף מועסקים במגזר הלא-חקלאי.

חברות חשובות בכותרות

  • אפל (AAPL) ענקית אלקטרוניקה הנסחרת בשווי שוק של 3 טריליון דולר, הפכה לחברה הציבורית הראשונה בהיסטוריה שחוצה את רף שווי השוק של 3 טריליון דולר.

  • אוקסידנטל פטרוליום (OXY) חברת הנפט והגז הטבעי הנסחרת בשווי שוק של 52.8 מיליארד דולר, עלתה ב-4.8% בשבוע החולף אחרי שדווח שוורן באפט רכש עוד 2.1 מיליון ממניות החברה במחיר ממוצע של כ-$57 למניה, וכעת כבר מחזיק ב- 25% ממניות החברה.

  • טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי שוק של 829 מיליארד דולר, פרסמה אתמול (ראשון, 2 ביולי) את כמות הרכבים שמסרה וייצרה ברבעון השני.

צפי האנליסטים שמסקרים את החברה עמד על: 447,350 מסירות רכבים, אך הנתון בפועל היה גבוה יותר: 466,140. צפי תחזית הייצור היה: 456,616 רכבים. הנתון בפועל: 479,700.

בקיצור, המסירות וייצור הרכבים של טסלה ברבעון השני היו משמעותית מעל הצפי.


מניות מדווחות השבוע

ראו בטבלה למטה את החברות מדווחות השבוע.
לסיכום

לפי הנתונים הכלכליים כרגע, לא ניראה שהעלאת הריבית מכבידה על הפעילות הכלכלית, אך בטווח הארוך הדבר פשוט לא יתכן ואנחנו ניראה כניראה את תוצאות עליית הריבית באיחור של 12-24 חודשים. עד כמה הריבית הגבוהה תפגע בצרכנים, בעסקים ובכלל בכלכלה, קשה לדעת.

אולי ההתפתחויות המהירות בתחום הבינה המלאכותית תביא להתייעלות ועליה בפריון כזו שתבטל חלק מהשפעת הריבית הגבוהה. ניראה.


כאמור, לאור ההתפתחות המועצת של טכנולוגיות הבינה המלאכותית, נשיק השבוע את תיק ה- AI המורכב מחברות, שלדעתנו, יצמחו וירוויחו ממהפכת הבינה המלאכותית בשנתיים הקרובות משמעותית יותר מחברה ממוצעת במדד ה- S&P500.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

66 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page