top of page
חיפוש

הערכות והזדמנויות בשוק


המצב הגאופוליטי והאינפלציה


שלשום, יום שני, הצהיר פוטין בנאום תקיף שאוקראינה היא בעצם חלק מרוסיה ההיסטורית ושלא יאפשר לנאט"ו לצרף את אוקראינה לארגון ובכך לסכן את רוסיה. אתמול הפרלמנט הרוסי אישר לצבא רוסיה לצאת מגבולות המדינה ולשלוח כוחות סיוע לבדלנים בחבל דונבס שבמזרח אוקראינה.

המערב רואה בצעדים אלו של רוסיה תחילתה של פלישה לאוקראינה והחליט להטיל סנקציות, כלכליות בשלב זה, על רוסיה ועל חלק מהאוליגרכים הרוסים המקורבים לשלטון.בנוסף לעימות הגאופוליטי, האינפלציה בשיאה והפד אמור לקבל החלטות וכנראה להתחיל להעלות את הריבית ב- 16 למרץ, שישה ימים בלבד לאחר שמדד חודש פברואר יתפרסם.


שני גורמים אלו יוצרים עצבנות ואי שקט רב בשווקים. סנטימנט המשקיעים שלילי ביותר וזה כמובן מביא לאי וודאות ולירידות מתמשכות במדדים.

שימו לב לגרף הבא המתאר את סנטימנט המשקיעים בשווקים:העיגול מסמן את מדד סנטימנט המשקיעים לפני שבוע והוא בתחתית כמו שמסמן הקו האדום העבה. מאז הייתה ירידה נוספת.

שימו לב שב- 100% מהפעמים שמדד זה היה בתחתית (באזור הקו האדום), הוא זינק משם ואיתו גם שוק המניות. זהו לכן המקום הכדאי ביותר, מבחינה סטטיסטית, להשתמש ביתרות המזומן ולהתחיל להגדיל את השקעותינו. זו כמובן אינה הצעה כיצד לפעול אלא נתון סטטיסטי. בכל מקרה של הגדלת ההשקעות, יש לעשות זאת בצורה מדורגת ולאורך זמן ורצוי להתחיל בכך כשרמת הוודאות תעלה. גם אם לא נשקיע בדיוק בתחתית.


אם נסתכל על גרף מעניין אחר, ניראה את פירוט כל הסיבות שהיו למכור את תיק ההשקעות שלנו ב- 12 השנים האחרונות. באותו זמן מדד 500 החברות הציבוריות הגדולות בארה"ב, ה- S&P500 , המשיך לטפס ולכבוש שיאים חדשים.הערכות


סטטיסטית, עימותים גיאופוליטיים משפיעים על שוק המניות לא יותר משלושה שבועות בממוצע ולאחר מכן השפעתם נמוגה.

פחות או יותר באותו זמן, בעוד כשלושה שבועות, גם צפויה החלטת הפד לגבי הריבית. בימים אלו החשש מעליית ריבית ופעולות צימצום מוניטריות אגרסיביות של הפד גורם לעצבנות בשווקים, אך אני מאמין שהפד יפעל בזהירות ויעלה את הריבית ב- 0.25% בלבד במרץ. גם העלאת ריבית של 0.5% לא אמורה להוות הפתעה.

מכאן ששני הגורמים לעצבנות בשוק היום עשויים לפוג באמצע חודש הבא דבר שעשוי להביא לשינוי מגמה בשווקים.


כל אלו הן הערכות בלבד אותם אנו משתפים עמכם, אך אלו אינן הצעות כיצד לפעול ועל כל אחד להחליט לאילו סיכונים וסיכויים הוא מעוניין להיחשף.


בימים הקרובים נבצע שינויים בתיק הפרימיום ובתיק הצמיחה תוך התחשבות בהערכות אלו. מאמר בנושא יתפרסם למנויי תיק הפרימיום והצמיחה.


לסיכום


הסנטימנט בשוק שלילי ביותר כרגע בגלל שתי סיבות עיקריות: (1) רמת האינפלציה הגבוהה וההערכות שהפד יעלה את הריבית, ו-(2) המצב הגאופוליטי המתוח בין רוסיה לאוקראינה ולמדינות נטו.


הערכותיי: תוך שלושה עד ארבעה שבועות המצב הגאופוליטי ישפיע פחות על שוק המניות ובנושא האינפלציה והריבית, אני מאמין שהפד יהיה זהיר במרץ ויעלה את הריבית בהדרגה, דבר שירגיע את השווקים.


בכל מקרה, בהנחה שיש יתרת מזומן בתיקכם, זה לא הזמן לפעול מתוך פחד ולמכור חברות מעולות בירידות. העזרו בסבלנות ותוכלו לרכוש חברות מעולות במחירים נוחים. המצב הכלכלי עדיין טוב ובזמנים כאלו משקיעים מנוסים משיגים את התשואות הגבוהות ביותר.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

189 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page