top of page
חיפוש

המשקיעים ממתינים לראלי במניות אך המשבר הבא כבר בלתי נמנע


החלטת הריבית היום

כל העיניים נשואות להחלטת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב ולדברים שיאמר יו"ר הפד ג'רום פאוול במסיבת העיתונאים שלאחר החלטת הריבית. המשקיעים ממתינים לתחילת ראלי סוף שנה ובוחנים את פעולות הפד ונתוני הכלכלה כדי למצוא רמז לשינוי כיוון בהעלאות הריבית האגרסיביות.


יתכן מאוד שנראה ראלי סוף שנה במניות שספגו ירידות חדות, אך האפשרות הסבירה ביותר מכל התרחישים הכלכליים האפשריים בטווח הבינוני והארוך יותר, היא שהבנקים המרכזיים ימשיכו להעלות את הריבית עד שמשהו יישבר, והכוונה שיפרוץ משבר במקום או תחום מסויים.


ההיסטוריה מלמדת שהעלאות הריבית מפסיקות מאוחר מדיי, לאחר שכבר נגרם נזק משמעותי לכלכלה. תרחיש כזה הוא הפחד הגדול ביותר של המשקיעים היום, ורבים חוששים שהמשבר יגיע אך לא יודעים מתי ובאיזה מוסד כלכלי או מדינה.


הקטסטרופה שכמעט התרחשה בקרנות הפנסיה של בריטניה, או משבר המטבע שחווה יפן בימים אלו, הם דוגמה טובה למשבר שעלול להתרחש, אך טרם קרה. התחזקות הדולר בעולם, העלאות הריבית החדות של הבנקים המרכזיים בעולם הממונף מאוד, ומחירי נכסים מנופחים עלולים להיות בין הגורמים העיקריים למשבר.


מדווחות השבוע

עונת הדוחות נמשכת והשבוע יפרסמו דוחותיהן, בין היתר, חברות שהיו, נמצאות או מועמדות לתיק הפרימיום ותיק הצמיחה. ביניהן פייזר, אובר, סופיי (SOFI), רוקו, פייפאל, טוויליו ואחרות.


אלו החברות שמפרסמות את דוחותיהן לרבעון השלישי השבוע.
מלבד המניות עליהן כבר דיווחנו, אלו החברות שהיו בכותרות בשבוע שעבר:

 • טוויטר (TWTR) , הרשת החברתית, נרכשה ע"י אילון מאסק בעסקה שנחתמה ביום שישי האחרון לפי $54.20 למניה, המעניקה לטווטר שווי של 44 מיליארד דולר. מאסק פיטר את המנכ"ל ושני דירקטורים בכירים מייד עם חתימת העסקה ואתמול פיטר את כל הדירקטוריון. המניה תמחק מהמסחר ב-8.11.2022 ותהפך לחברה פרטית. שלושת הבכירים המפוטרים צפויים לקבל 200 מיליון דולר ביחד כחלק מתנאי העסקתם, מה שממחיש את עומק המשבר והצורה השערורייתית בה נוהלה טוויטר.

 • אפל (AAPL) , החברה הציבורית הגדולה בעולם הנסחרת בשווי 2.5 טריליון דולר, עלתה ב-6% בשבוע החולף אחרי שהיכתה את התחזיות לרבעון השלישי. תחילה ירדו מניות החברה בגלל חולשה במכירות האייפון 14, אך לאחר שטים קוק, מנכ"ל אפל, הבטיח למשקיעים בהצגת נתוני הרבעון שהבעיה היא במגבלת ייצור ולא בביקושים לאייפון, עברו המניות לעליות. אפל היא החברה היחידה מחברות הביג טק שהכתה את התחזיות במכירות וברווח ולא הורידה תחזיות לרבעונים הבאים.

 • מטא (META), או פייסבוק לשעבר, הרשת החברתית הנסחרת בשווי 247 מיליארד דולר, ירדה בכ-30% בשבוע החולף אחרי שפספסה את התחזיות לרבעון השלישי והורידה תחזיות לרבעונים הבאים. החברה, שמרכזת משאבים רבים ומאמצי פיתוח בתחום המטאוורס ואף החליפה את שמה למטא, כבר לא ברשימת 20 החברות הציבוריות הגדולות בארה"ב, לאחר שנפלה ב-75% משיאה ב-2021.

מה קרה השבוע בשווקים הפיננסיים?

שוק ההון חתם את אחד השבועות החיוביים ביותר מתחילת השנה, על אף שמרבית החברות המובילות שדיווחו באותו שבוע פספסו בתחזיותיהם. מדד הדאו ג'ונס חתם את החודש הטוב ביותר מאז 1976 עם עלייה חודשית של 14.40%. מדד ה-S&P 500 חתם עלייה שבועית של 3.95%, מדד הנאסד"ק עלה ב- 2.24%.


ברמת המאקרו:

 • התוצר בארה"ב גדל ב-2.6% במהלך הרבעון השלישי, מעבר לצפי שהיה לגידול רבעוני של 2.4%. בהתאם לדו"ח מקדמי זה, ארה"ב יצאה מהמיתון שאליו נכנסה בשני הרבעונים הראשונים של השנה, והחשש לפגיעה כלכלית חמורה ואף סטגפלציה ירד מהפרק בטווח הקצר. לדו"ח התמ"ג יש משמעות רבה משום שהוא מאותת לפד' לגבי אפקטיביות המדיניות המוניטרית שלו, אשר כוללת בין היתר העלאת הריבית, מה שמראה כי כלכלת ארה"ב אכן איתנה ויכולה להתמודד עם העלאות הריבית האגרסיביות שהיו ושנראה כי יימשכו לפחות עד סוף השנה. ארה"ב והעולם ייכנסו, בסבירות גבוהה לדעתי, למשבר כלכלי בשנה הבאה בשל האינפלציה הגבוהה, הרבית הגבוהה, והמצב הגיאופוליטי בעולם.

 • דו"ח מדד הליבה על ההוצאה לצריכה פרטית שפורסם בהתאמה לחודש ספטמבר עומד על אינפלציה שנתית של 5.1%, מתחת ל-5.2% הצפוי. זהו למעשה אינדיקטור האינפלציה המוביל ובין החשובים ביותר לפד, מכיוון שהוא מודד את האינפלציה הריאלית לצרכן (צריכה פרטית), ובהתאמה מאותת לפד מה כיוון המדיניות המוניטרית הרצויה, הנדרשת כדי לבלום את האינפלציה המשתוללת בארה"ב שכבר הגיעה ל-8.2%.

אירועים חשובים השבוע

 • ביום רביעי תתפרסם החלטת הריבית. לפי ההערכות, הפד' יעלה את הריבית ב- 0.75% בפעימה אחת ל-4%. החלטת הריבית תפורסם בשעה 21:00 שעון ישראל ביום רביעי ותשפיע מאוד על כיוון השווקים. חשוב במיוחד טון הדברים של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, בשיחת הוועידה לאחר פירסום החלטת הריבית. טון ניצי (למשל, "שהעלאות הריבית ימשכו עד הורדת האינפלציה ל- 2%...") יגרום לירידות, וההפך במיקרה של טון פייסני יותר.

 • ביום שישי יתפרסם דו"ח התעסוקה, אשר כולל בין היתר את שיעור האבטלה, שכר ממוצע לשעה, השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי ועוד, כאשר הצפי הוא ששיעור האבטלה יעמוד על 3.6%. שיעור האבטלה נחשב לאחד מהנתונים הכלכליים החשובים ביותר לפד, כי הוא מאותת לגבי חוסנה הכלכלי של המדינה , בשל הקשר בין המצב ותנאי התעסוקה לבין יכולת ההוצאות של הצרכנים.

 • ביום שלישי יפורסם סקר מחזור משרות פתוחות בארה"ב, כאשר הצפי הוא ל- 10 מיליון משרות הממתינות לאיוש. זהו אחד מהנתונים הכלכליים החשובים ביותר המעיד על מצב העסקים בארה"ב. בהתאם ניתן לראות האם יש מחסור בכוח-אדם למשרות הממתינות לאיוש במדינה.

סיכום אירועים חשובים השבוע


שני 31/10/2022

 • מדד המחירים לצרכן (שנתי) - גוש האירו

שלישי 01/11/2022

 • סקר מחזור משרות פתוחות (ספט') - ארה"ב

רביעי 02/11/2022

 • מדד התעסוקה של ADP (אוק') - ארה"ב

 • החלטת הריבית - ארה"ב

חמישי 03/11/2022

 • תביעות ראשוניות לדמי אבטלה (שבועי) - ארה"ב

 • החלטת הריבית - בריטניה

שישי 04/110/2022

 • השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי באוקטובר - ארה"ב

 • שיעור האבטלה באוקטובר - ארה"ב


לסיכום

לאחר דיווחן של רוב החברות החשובות לנו אפשר לראות שמרביתן מושפעות מהמצב הכלכלי בעולם והדבר משתקף בירידה בתוצאותיהן ובהנמכת הציפיות לרבעונים הבאים. בשבוע שעבר היו אלו מטא (פייסבוק), אמזון וגוגל שאכזבו. נראה מה יהיה השבוע.


המצב הכלכלי בארה"ב סבוך ובינתיים העלאת הריבית המהירה לא ריסנה את האינפלציה הגבוהה. המצב חמור אף יותר בשאר העולם כאשר עליית הריבית בארה"ב גורמת להתחזקות הדולר מול יתר המטבעות, שבעצמה גורמת להאצה אינפלציונית בעולם, מכיוון שהדולר משמש לתשלום על רוב הסחורות במסחר הבין לאומי, כמו אנרגיה ומזון.


בריטניה כבר כמעט חוותה משבר כלכלי (שגרם להתפטרות ראשת הממשלה), ביפן מתמודדים עם פיחות מהיר במטבע ומשבר כלכלי שכרגע נראה בלתי נמנע, וכאמור, באירופה נכנסים לחורף עם משבר אנרגטי קשה ואינפלציה של מעל 10%.


כאשר רמת החוב בארה"ב ובשאר העולם כל כך גבוהה והריבית ממשיכה לעלות, המשבר הכלכלי ב 2023 נראה בלתי נמנע. יחד עם זאת, ייתכן ונראה ראלי סוף שנה בשוק המניות בחודשים הבאים, אם הפד יעלה את הריבית ב- 0.50%-0.75% (כצפוי), יו"ר הפד ג'רום פאוול יהיה מתון בדבריו לאחר מכן, ואם נתוני האבטלה והאינפלציה, שיפורסמו בימים הבאים, יצביעו על האטה בפעילות הכלכלית.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.


75 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page