top of page
חיפוש

המשך דיווחי החברות והמתנה לנתוני האינפלציה


מה קרה בשווקים הפיננסיים?

שוקי ההון חתמו שבוע שלילי בשבוע שעבר על רקע הורדת הדירוג של ארה"ב ע"י חברת הדירוג פיץ', מדירוג מושלם AAA , לדירוג נמוך יותר, +AA . מודיס, שהיא חברת דירוג נוספת, הודיעה על הפחתת דירוגי האשראי לעשרה בנקים איזוריים בארה"ב ובנק ההשקעות מורגן סטנלי מעריכה ששוק המניות מתומחר בתמחור יתר מוגזם. בנוסף, חברת הפד מישל באומן, אמרה כי "סביר להניח שיהיה צורך בהעלאות ריבית נוספות" (שהשוק לא מתמחר כרגע). כל אלו גורמים לפחד ועצבנות בשווקים.

מה קרה בשבוע שעבר?

  • ביום שישי פורסם דו"ח התעסוקה לחודש יולי שהצביע על נתונים מעורבים. שיעור האבטלה ירד ל-3.5%, מתחת לצפי של 3.6%. במקביל, השכר הממוצע לשעת עבודה עלה ב-0.4% בחודש האחרון, מעל לצפי לעלייה של 0.3%. כזכור, עליה מהירה בשכר השעתי אינה טובה לאינפלציה. מנגד, השינוי במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי עמד על גידול של 187 אלף, מתחת לצפי גידול של 200 אלף מועסקים. זוהי אינדיקציה ששוק התעסוקה מתחיל להתקרר, מה שעשוי להוביל להורדת הלחצים האינפלציניים.

מה קורה השבוע?

  • מדד המחירים לצרכן (CPI) לחודש יולי יתפרסם ביום חמישי הקרוב כאשר הצפי עומד על אינפלציה שנתית של 3.3%, עלייה מחודש קודם שבו המדד עמד על 3%. מדד זה הוא למעשה מדד האינפלציה שהינו גם המדד החשוב ביותר לבנק המרכזי בארה"ב, הפד, אשר משפיע על המדיניות המוניטרית בעזרת שינוי בכמות הכסף בשווקים ו/או שינוי בגובה הריבית.

  • מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן יפורסם גם הוא ביום חמישי הקרוב כאשר הצפי הוא לאינפלציה שנתית של 4.7%, ירידה מחודש קודם שעמד על 4.8%. המדד מודד את השינוי במחירי הסחורות והשירותים ללא מזון, אנרגיה, אלכוהול וטבק. במילים אחרות, המדד בודק בעיקר את השינוי במחירי סחורות ושירותים שהם הוצאות הצרכן הפרטי. מדד חשוב זה ממשיך לרדת בהדרגה, אם כי בקצב משמעותי איטי יותר ממדד האינפלציה הכללי הנ"ל.

  • מדד המחירים ליצרן לחודש יולי יתפרסם ביום שישי כאשר הצפי הינו לאינפלציה שנתית של 0.7%, עלייה מהותית מהדיווח בחודש הקודם שעמד על אינפלציה שנתית של 0.1%. המדד בודק את השינוי במחירי הסחורות והשירותים ליצרנים, אשר מגולגלים לצרכנים אחרי כחצי שנה בממוצע. מגמות במדד זה מקבילות לאותן מגמות במדד הכללי (CPI) שישה חודשים מאוחר יותר.


חברות חשובות בכותרות

  • טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי שוק של 805 מיליארד דולר, שיחררה ביום שישי האחרון את מנהל הכספים הראשי שלה, זאק קירקהורן, שהודיע על התפטרותו.

סמנכ"ל הכספים, זאק קירקהורן, התפטר מתפקידו החל ביום שישי, כך הודיעה יצרנית הרכב ביום שני בבוקר בהודעתה הרשמית. מנהל החשבונות הראשי של טסלה, Vaibhav Taneja, מונה לסמנכ"ל הכספים החדש וימלא את שני התפקידים במקביל.

אלו חדשות משמעותיות, לדעתי, עבור טסלה. תלוי במחליף אם הן חדשות רעות לטסלה. בכל אופן ברור שקשה לעבוד תחת/עם אילון מאסק. קירקהורן כיהן כסמנכ"ל הכספים 4 שנים בהן עברה החברה לריווחיות. קירקהורן גם היווה גורם ממתן לאילון מאסק. מניית טסלה ירדה בכמעט 5% לאחר פירסום החדשות אך סיימה את יום המסחר בירידה של 1% בלבד.

קירקהורן יישאר בטסלה עד סוף השנה כדי לסייע בהעברת התפקיד, זאת לפי דוח הרשות לניירות ערך. קירקהורן שימש כסמנכ"ל כספים כאמור מאז מרץ 2019 ועובד עבור טסלה מאז 2010.

יורשו של קירקהורן ועד היום מנהל החשבונות הראשי של טסלה, נמצא ביצרנית הרכב מאז 2017. הוא עבד עבור סולאר-סיטי לפני שהצטרף לטסלה עם רכישת סולארסיטי ע"י טסלה ב-2.6.


  • אמאזון (AMZN) ענקית האיקומרס הנסחרת בשווי של 1.4 טריליון דולר, עלתה בשבוע החולף ב-4.8% אחרי שפרסמה את הדו"ח לרבעון השני של השנה שבו היכתה בפער רב את תחזיות הרווח בזכות צעדי ההתייעלות שנקטה ורווחיות חטיבת הענן AWS של החברה. בשבוע האחרון אמאזון פתחה, לראשונה בתולדותיה, שרת ענן בישראל לטובת הלקוחות הישראליים והכריזה על השקעה של 7.2 מיליארד דולר בישראל שתיפרס על 15 השנים הקרובות.

  • אפל (AAPL) החברה הגדולה בעולם הנסחרת בשווי של 2.9 טריליון דולר, ירדה בשבוע החולף ב-7.2% אחרי שפרסמה את דו"ח הרבעון השני שבו היכתה את התחזיות בזכות קפיצה חדה בהכנסות וברווחי חטיבת השירותים. עם זאת, חטיבת המוצרים, בה ניכללים האייפון והאייפד, דיווחה על נפילה במכירות על רקע ההאטה הכלכלית בענף מזה שנה, ופספסה את תחזיות האנליסטים לחטיבה זו. כדאי לשם לב לפרט חשוב בדוח: זהו הרבעון השלישי ברציפות בו ההכנסה הכוללת של אפל יורדת.


  • אדוואנסד מיקרו דבייסז (AMD) חברת השבבים הנסחרת בשווי של 186.5 מיליארד דולר, עלתה ב-1.5% בשבוע החולף אחרי שפרסמה את הדו"ח לרבעון השני של השנה בו היכתה את התחזיות. החברה ציינה שההכנסות ורווחי חטיבת הדאטא סנטר אשר אחראית גם על שבבי ה- AI סייעה לה להכות את התחזיות. כמו כן, החברה הורידה את תחזיותיה לרבעון הבא עקב ההאטה הכלכלית במכירות לצרכנים, אך העלתה את תחזיותיה לרבעון הרביעי עקב צפי לתחילת מכירות שבבי AI מהדגם החדש MI300X באותו רבעון.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.
לסיכום

השבוע נמשיך לעקוב אחרי ריווחי חברות הטק לאחר דוחות אפל ואמזון. אפל כאמור פירסמה דוחות שאיכזבו את השוק ואמזון פרסמה דוחות מעודדים.

בנוסף, ניראה מה מצב האינפלציה ביום חמישי עם פרסום מדד המחירים לצרכן בארה"ב. מדד זה יסמן לפד עד כמה ירדה האינפלציה ולפיו ייקבע, יחד עם מדדים נוספים, אם הפד ימשיך ויעלה את הריבית בספטמבר או ישאירה ללא שינוי.


כזכור, השקנו לפני כחודש את תיק ה- AI המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית (ראו כאן את הפירסום וקישורים לרכישה).


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

49 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page