top of page
חיפוש

המלחמה באירופה והסקטורים המועדפים להשקעה


האם אנו בפתחו של משבר כלכלי?


לפני שנתחיל בהערכותינו הכלכליות נאמר שאנו תקווה שהמלחמה, ההרג והסבל יסתיימו בהקדם. זו כניראה המלחמה המשמעותית ביותר באירופה מאז מלחמת העולם השניה והיא מסכנת את העולם כולו.

בגלל מלחמה זו והעימות בין רוסיה למערב, אי הוודאות בכל התחומים, כולל הכלכלי, גדולים. לא ברור כמה זמן תימשך המלחמה בין רוסיה לאוקראינה ואיך תתפתח, אך כבר היום ברור שאנחנו במשבר אנרגיה עם הכרזת האמברגו של ארה"ב על הנפט והגז הרוסיים. למעשה, היינו בדרך למשבר או האטה כלכלית לפני המלחמה והמלחמה רק מאיצה את התהליך ואת אי הוודאות.


שימו לב לאינדיקציה הבאה: כל פעם שמחירי הנפט הגולמי עלו במעל 50% ממחירם הממוצע, העולם חווה משבר כלכלי.

הגרף הבא מראה את תנודות המחיר לחבית נפט גולמי באחוזים יחד עם השטחים האפורים המסמנים תקופות של מיתון או משבר כלכלי.


*Joseph Carlsonהעולם ניכנס למשבר האנרגיה עם אינפלציה גבוהה ורמת חוב גבוהה בגלל המגפה כך שהכלים העומדים לרשות הבנקים המרכזיים מוגבלים ביותר.


היום התפרסם לפני תחילת המסחר בארה"ב מדד המחירים לצרכן (ללא אנרגיה) שהיה 7.9 בחישוב שנתי. פחות או יותר לפי הציפיות וזה טוב כי השוק "אוהב" וודאות. ב- 16 לחודש יחליט הפד אם הוא מעלה את הריבית ובכמה. כמו שהערכנו כאן בעבר וכמו שרמז הפד, הריבית תעלה ב- 0.25%. תלוי מה יאמר יו"ר הפד ג'רום פאוול עם העלאת הריבית אך בהנחה שהוא ינסה להרגיע את השווקים ולהכניס וודאות מסויימת לפעולות הפד העתידיות אנו עשויים לראות שינוי כיוון בשווקים. זאת בהנחה שלא תהיה הסלמה במלחמה בין רוסיה לאוקראינה.

העלאה גבוהה של הריבית תאיץ את הגלישה למיתון ולכן לדעתי, העלאת הריבית תהיה ברמה מתונה זו. אנחנו ניכנסים למשבר כלכלי לדעתי, שיתכן ויהיה קצר אם המלחמה תסתיים בקרוב. משבר כזה לפעמים מסמן את הקירבה לתחתית בשוק.

הסקטורים העדיפים להשקעה


מהם הסקטורים העדיפים להשקעה? חברות נפט וגז עלו ויעלו עוד, כנראה, בטווח הקצר יחד עם מחירי הנפט והגז. כך בטווח הקצר כאמור, אך כלל לא בטוח שבטווח הבינוני והארוך.


סין ורוב מדינות המערב כבר הכריזו שיאיצו את המעבר לעצמאות כלכלית ולאנרגיה ירוקה ובת קיימא, כך שסקטור זה "ירוויח" ללא ספק מהמצב. חברות אנרגיה אלטרנטיבית, כמו סולאראג׳, אנפייס (ENPH) וטסלה, שכולן ריווחיות, יהיו אטרקטיביות אף יותר מבעבר. במיוחד טסלה שמפעליה בטקסס וברלין יפתחו ויתחילו לפעול החודש.


טסלה היא למעשה חברת הרכב החשמלי הגדולה בעולם וחברת האנרגיה האלטרנטיבית הגדולה בעולם. טסלה היא החברה שלרשותה, בטווח הניראה לעין, הכמות הגדולה ביותר של סוללות – האמצעי המועדף לאגירת אנרגיה והיא מגדילה במהירות את יכולת ייצור הסוללות החדשניות שלה. טסלה היא גם אחת מחברות הבינה המלאכותית הגדולות בעולם. טסלה רווחית מאוד וגדלה במהירות ולכן היא ההשקעה העדיפה היום אף יותר מבעבר.


למעשה, כל החברות הנ"ל אמנם יורדות היום בשווקים, אך אלו תנודות קצרות טווח יחד עם כל השוק כתגובה להסלמה הגיאופוליטית ובטווח הארוך הביקוש למוצריהן יגדל.


לסיכום


אי הוודאות גבוהה. האינפלציה גבוהה ותעלה עוד בתקופה הקרובה, למרות שלא ברור לכמה זמן. לא ברור כיצד יגיבו הבנקים המרכזיים עם העלאת הריבית. כנראה שיפעלו בזהירות, כל עוד המלחמה נמשכת, כי לא יוכלו להעלות את הריבית בצורה משמעותית כתגובה לאינפלציה. לכן עליות המחירים עשויות להמשך כמה חודשים לפחות.


צריך לפעול בזהירות בתקופה הקרובה, גם אם אתם מחליטים לחזור ולהשקיע בשוק, עדיף לעשות זאת בצורה מדודה ולאורך זמן. המניות ירדו משמעותית אבל זה לא אומר שהן זולות ולכן יש לבדוק כל חברה לגופה. הדבר נכון במיוחד לחברות הפסדיות שיזדקקו לגיוסי הון כאשר הריבית עולה. זאת, למרות שהן עלולות לזנק בטווח הקצר לאחר הירידות החדות.


בקיצור, לפעמים צריך לדעת להמתין בסבלנות עם יתרות המזומן עד התבהרות התמונה והבנה כיצד האירועים מתפתחים.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

108 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page