top of page
חיפוש

המדד שוב הגיע לשיא כל הזמנים

עודכן: 29 בפבר׳

שוק ההון חתם שבוע של עליות בעקבות פרסום הדו״ח של אנבידיה שהפתיע לטובה למרות הציפיות הגבוהות. הביקוש הגובר לשבבי בינה מלאכותית של אנבידיה, הוביל, בסופו של דבר, לזינוק במדדים.

 

תיק ה- AI שוב הגיע לשיא עם עליה של יותר מ- 49% מתחילת השנה ותיק הפרימיום עם עליה של מעל 21% השנה (ראו פרטים על ביצועי התיקים בהמשך המאמר).

 

שימו לב שמדד ה- S&P500 שוב שבר את שיאו ומה קורה כשהמדד שובר שיאים.

 


 

כמו שכתבנו, כשהמדד שובר שיאים והשנה היא גם שנת בחירות, השוק נוטה סטטיסטית לעלות. זה לפחות מה שקרה בעבר:

  • כאשר שוק המניות מגיע לשיא של כל הזמנים, הוא נוטה לקבוע עוד כמה שיאים לאחר מכן.

  • השקעה בשיא של כל הזמנים נוטה להעניק למשקיעים תשואות גבוהות יותר מאשר בזמנים "רגילים".

  • שוק המניות נוטה לעלות במהלך שנת בחירות.

  • קונגרס מפוצל שבו רוב דמוקרטי בסנט ורפובליקני בבית הנבחרים, עם נשיא דמוקרטי, הוא התרחיש הטוב ביותר עבור שוק המניות, היסטורית.

 אם כך, לפחות לפי הסטטיסטיקה, השנה אמורה להיות טובה לשוק המניות.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

  • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון התביעות הראשוניות לדמי אבטלה המודד את מספר האנשים שהגישו תביעות חדשות לקבלת דמי אבטלה. הנתון שפורסם היה 201 אלף תביעות, מתייחס למספר התביעות שהוגשו בשבוע הקודם, והוא נמוך מהתחזית שהייתה 217 אלף תביעות וגם מהנתון של השבוע שקדם לו שעמד על 213 אלף תביעות. נתון זה משמש כאינדיקטור למצב שוק העבודה; כאשר המספר נמוך, זה יכול להיות סימן לשוק עבודה בריא יותר עם פחות אנשים שאיבדו את עבודתם. מדובר בסימן חיובי עבור השווקים, משום שהוא מעיד על יציבות או שיפור בשוק העבודה, דבר שעשוי להעיד על צמיחה כלכלית וחוזק כלכלי. המשקיעים עשויים לפרש נתון זה כאות לאופטימיות לגבי עתיד הכלכלה למרות שזה מחזק את הלחצים האינפלציונים ומעלה את החשש לדחיה בהורדת הריבית.

 

  • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים לפברואר. הנתון מציג את רמת הפעילות הכלכלית במגזר השירותים ונחשב לאינדיקטור חשוב למצב הכלכלה, כאשר תוצאה מעל 50 מצביעה על התרחבות ותוצאה נמוכה מ-50 מצביעה על התכווצות. הנתון שפורסם היה 51.5 והיה נמוך מהצפי ל-52.0 וגם נמוך מהנתון הקודם של 52.5. מדד שיורד מעט מ-52.5 ל-51.3 מרמז על צמיחה נמוכה יותר מאשר בחודשים הקודמים. האטה זו יכולה להיות תוצאה של מגוון גורמים כמו ירידה בביקוש לשירותים, גידול בעלויות, או אתגרים כלכליים כלליים. ההשפעה של האטה זו על הכלכלה יכולה להיות משמעותית, מכיוון שמגזר השירותים כולל מגוון רחב של עסקים ומעסיק חלק גדול מהאוכלוסייה.

 

אירועים חשובים השבוע בשווקים?

  • ביום רביעי יתפרסם נתון דו"ח התמ"ג של ארה"ב לרבעון הרביעי של 2023. התמ"ג הוא אחד המדדים החשובים ביותר למדידת הביצועים הכלכליים של מדינה. הצפי הוא ל-3.3% מה שצפוי להצביע על צמיחה כלכלית חזקה. נתון גבוה יותר יכול להעלות את האופטימיות בשווקים, בעוד שנתון נמוך יותר עלול לגרום לדאגות לגבי האטה כלכלית.

 

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב נתון מדד PCE (הוצאה לצריכה אישית). זהו מדד מחירים שהפד משתמש בו כדי למדוד את האינפלציה. הנתונים צפויים להיות 0.3% ל- PCE ו-0.4% למדד הליבה, כל שינוי מהנתונים האלה יכול להשפיע על התחזיות לעתיד המדיניות המוניטרית של הפד (הפדרל ריזרב). עליה מעל המצופה תצביע על צורך להילחם באינפלציה דרך שמירה על רמת הריבית הנוכחית. אם הנתונים יהיו נמוכים מהמצופה הם יראו שהאינפלציה נמצאת תחת שליטה.

 

חברות חשובות בכותרות  

  • מניית אנבידיה (NVDA) ענקית השבבים הנסחרת בשווי של כ-2 טריליון דולר עלתה בשבוע שעבר ב-9.5%  לאחר שהחברה פרסמה את תוצאותיה הרבעוניים והפתיעה את שוק ההון עם תוצאות שהציגו ביצועים חריגים, כשהרווח למניה עמד על 5.16 דולר לעומת התחזיות שעמדו על 4.60 דולר והכנסות על 22.1 מיליארד דולר בהשוואה לצפי של 20.4 מיליארד דולר. החברה שנחשבת למובילה עולמית בייצור שבבים לבינה מלאכותית, חוותה קפיצה משמעותית מהרבעון המקביל בשנה הקודמת, אז הכניסה "רק" 6.1 מיליארד דולר והרוויחה 0.88 דולר למניה. למרות ההצלחה הבולטת, החברה נתקלה באתגרים, כאשר הכנסות ממרכזי נתונים בסין ירדו "באופן משמעותי" עקב דרישות רישוי אמריקאיות, מה שהוביל לאיסור מכירת שבבים מסוימים לסין. עם זאת, החברה דיווחה על הכנסות של 18.4 מיליארד דולר מעסקי מרכזי הנתונים שלה, כאשר היא עוקפת את התחזיות של האנליסטים. אנבידיה ממשיכה להוביל את שוק הבינה המלאכותית, עם צמיחה שנתית של 217% בהכנסות ממרכזי נתונים. 

  • מניית ריבייאן (RIVN) יצרנית הרכבים החשמליים הנסחרת לפי שווי של 9.4 מיליארד דולר ירדה ב- 38% בשבוע החולף לאחר פרסום תוצאות הרבעון הרביעי ותחזיות לייצור ורווח שלא עמדו בציפיות של וול-סטריט. ההפסד היה 1.36 דולר למניה, מעט מעל הצפי להפסד של 1.35 דולר למניה, ההכנסות היו 1.32 מיליארד דולר, מעל הצפי 1.28 מיליארד דולר. החברה צופה כי ייצור הרכבים לשנת 2024 יגיע ל-57,000 יחידות, מתחת לציפיות השוק ל- 80,000 יחידות. ריביאן ציינה כי תפטר 10% מהעובדים השכירים בשל אי-ודאות כלכלית. מנכ"ל ריביאן אמר כי החברה התקדמה ב-2023 למרות האתגרים הכלכליים והיא נלהבת לקראת השנה הקרובה. הוא הדגיש את המחויבות להתמקדות ביעילות הורדת עלויות והשגת שולי רווח חיוביים. ריביאן גם דיווחה על כספים זמינים של 7.86 מיליארד דולר בסיום הרבעון הרביעי, ירידה מ-9.1 מיליארד דולר בסוף הרבעון השלישי. החברה חזרה והצהירה על צפי להשגת רווח גולמי "צנוע" עד סוף 2024.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.

 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 27/2/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 3,187,968 $ (עלה מ- 3,074,678 $ לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 21.04%

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $178,806 (ללא שינוי מהותי מ- $171,042 לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 49.62%

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

תיק הצמיחה עדיין בהפסד קטן בגלל הריבית הגבוהה המקשה על חברות הצמיחה אך כבר עלה השנה בלמעלה מ- 21%. אפשר לראות זאת במדד הראסל (מדד החברות הקטנות) המפגר אחרי שאר המדדים אך התחיל בעליות מתחילת השנה בגלל הציפיות להפחתת ריבית. נמשיך לעקוב אחריו ולדווח עם תחילת הורדות הריבית.

 

לסיכום

גם ללא הורדת הריבית השוק ממשיך לעלות ולשבור שיאים. עליות אלו יזרימו עוד כספים לשוק אך צריך לזכור שהמימושים יגיעו בשלב מסוים. יחד עם המימושים ייכנסו כספים, שכרגע חונים בתוכניות חסכון למיניהן או באגחים, לשוק ויגרמו לעליות נוספות. בהתחשב בכך שזו גם שנת בחירות ובהתחשב בניסיון ההיסטורי שהראנו בתחילת מאמר זה, ניראה לי שזה יהיה גם הכיוון הכללי ב- 2024 עם תיקונים לאורך השנה בשוק. כמובן שאירועים בלתי צפויים יכולים לקרות ולהפיל את השוק ואנחנו נמשיך לעקוב ולדווח אם התמונה תשתנה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

59 צפיות0 תגובות

Commenti


bottom of page