top of page
חיפוש

הכלכלה יציבה האינפלציה יורדת והשווקים עולים

שוק ההון חתם שבוע נוסף של עליות על רקע פרסום מספר נתונים כלכליים טובים שהעידו על התרחבות הצמיחה הכלכלית במשק האמריקאי. זאת, כאשר האינפלציה במגמת ירידה ברורה. מדד ה-S&P500 עלה ב- 0.87% והנאסד"ק סגר את השבוע בעליה של 0.46%.


מה קרה בשבוע הקודם בשווקים?

  • ביום שלישי פורסם בארה"ב נתון מדד אמון הצרכנים לנובמבר המבטא את אמון הצרכנים במצב הכלכלי במדינה. המספר 100 במדדי אמון הצרכנים משמש כבסיס המצביע על סנטימנט צרכני ממוצע. הנתון שפורסם היה 102 והיה גבוה מהצפי שעמד על 101. המשמעות היא שהצרכנים מביעים אמון בכלכלה מעבר לצפי, ובכך משדרים סנטימנט חיובי לגביה.

  • ביום רביעי פורסם בארה"ב נתון התמ"ג הרבעוני לרבעון השלישי הקובע את השווי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו והיוו את הפעילות הכלכלית בארה"ב. זהו קנה המידה הרחב ביותר והמדד הראשי של הבריאות הכלכלית של המדינה. הנתון שפורסם הראה על גידול של 5.2% והיה גבוה מהצפי שעמד על 4.9%. המשמעות של נתון זה היא שהתוצר הלאומי בארה"ב צמח בקצב גבוה ממה שצפו, מה שמעלה את הסיכוי להעלאת הריבית של הפד הנוטה להעלות ריבית מול כלכלה חזקה.

  • ביום חמישי פורסם בארה"ב מדד הליבה של ההוצאות לצריכה פרטית לאוקטובר (השנתי) המודד את השינוי במחירי הסחורות והשירותים שנרכשו בפועל ע"י הצרכנים (ללא מזון ואנרגיה). הנתון שפורסם הראה על עליה של 3.5% בהתאם לצפי והמשמעות היא שהוצאות הצריכה הפרטית גדלו בהתאם לצפי ברמה השנתית. גם ברמה החודשית המדד עלה ב-0.2% ובהתאם לצפי.

מה קורה השבוע?

  • ביום שישי יפורסם בארה"ב נתון שיעור האבטלה וכמה עובדים נוספו למשק האמריקאי בנובמבר. זהו נתון בעל חשיבות שמהווה איתות לגבי מצב הכלכלה בארה"ב, בגלל ההלימה שיש בין מצב ותנאי תעסוקה ליכולת ההוצאה של הצרכנים ובהתאם לחצים אינפלציונים. הצפי הוא ל-3.9%.

  • ביום רביעי יתפרסם בארה"ב נתון מדד התעסוקה של ADP לנובמבר המציג את השינוי במספר המועסקים במהלך החודש האחרון, להוציא עובדי ממשלה וחקלאות. הצפי הוא ל-128 אלף. החשיבות של מדד זה נובעת מהעובדה שככל שישנם יותר מועסקים הדבר מוביל לצרכנות מוגברת, שמעצימה את הפעילות הכלכלית ואת עליות המחירים.

  • ביום שלישי יפורסם בארה"ב נתון מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים לנובמבר המודד את רמת ההזמנות של מנהלי הרכש במגזר השירותים ומהווה מדד ראשוני לביצועי המגזר. מדד מעל "50" מצביע על התרחבות, ולהפך. כדי לקבוע את המדד נערך סקר בקרב כ – 400 מנהלי רכש הנשאלים בנושאים שונים הכוללים רמת מועסקים, ייצור, הזמנות חדשות, הזמנות שסופקו וכדומה כאשר הצפי הוא ל- 50.8.

חברות חשובות בכותרות

  • תחילה, מדוע זינק הביטקויין בשבועות האחרונים בעשרות אחוזים? הביטקויין (BTC) כבר הגיע לשווי 40,000 $, והסיבה העיקרית לכך היא שהרשות לניירות ערך בארה"ב הולכת לאשר השקעה של קרנות סל (ETF) בביטקויין.


  • מניית סיילספורס (CRM) ענקית ניהול הלקוחות, הנסחרת לפי שווי של 251.6 מיליארד דולר, עלתה ב-15.3% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את תוצאותיה לרבעון השלישי ל-2023 שהיכו את התחזיות. ההכנסות היו 8.72 מיליארד דולר, בהתאם לצפי, הרווח היה 2.11 דולר למניה, מעל לצפי של 2.06 דולר למניה. לרבעון הקרוב, סיילספורס צופה רווח של כ-2.26 דולר למניה, מעבר לתחזית האנליסטים הממוצעת של 2.17 דולר. ההתמקדות של המנכ"ל, מארק בניוף, בהרחבת שולי הרווח באמצעות קיצוץ משרות, זכתה לאהדה רבה בוול סטריט. למרות צמצום כוח האדם שלה ב-11%, סיילספורס מתכננת לגייס 3,000 עובדים חדשים, בתחום הבינה המלאכותית.

  • מניית וורקדיי (WDAY) חברת התוכנה לניהול עיסקי, הנסחרת לפי שווי של 71.8 מיליארד דולר עלתה ב-15.4% בשבוע החולף לאחר שפרסמה את תוצאותיה לרבעון השלישי שעקפו את התחזיות, והעלתה את תחזית ההכנסות שלה לשנת הכספים 2024. הרווחים ברבעון שהסתיים ב-31 באוקטובר עלו ב-57% לעומת אותה תקופה אשתקד, ל-1.53 דולר למניה, מעבר לצפי שעמד על 1.41 דולר למניה, ההכנסות עלו ב-17% ל-1.87 מיליארד דולר, מעבר לצפי שעמד על 1.85 מיליארד דולר. הכנסות ממנויים עלו ב-18% ל-1.69 מיליארד דולר, גבוה מהתחזיות של 1.68 מיליארד דולר.

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.לסיכום

ניראה שהאינפלציה יורדת מהר יותר משציפו האנליסטים ומצב הכלכלה טוב ממה שציפו, לפחות בעיניי הצרכנים. לכן הריבית על האג"ח ל- 10 שנים ירדה וכך גם החשש מהעלאת ריבית נוספת של הפד ב- 13 לדצמבר. שני אלה הם הגורמים העיקריים לעליות בשוקי המניות לאחרונה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

42 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page