top of page
חיפוש

האינפלציה שוק המניות ודוחות טסלה לרבעון הראשון

עודכן: 17 באפר׳ 2023


שוק המניות

עונת דוחות הרבעון הראשון לשנת 2023 החלה, וכבר השבוע צפויות לפרסם את דוחותיהן חברות כמו נטפליקס, טסלה ו- IBM.


הצפי הוא שניראה ירידה משמעותית בריווחי החברות לפחות ברבעון הראשון וכנראה גם בשני, אך אין זה אומר ששוק המניות גם הוא ירד. להפך, הזינוקים החדים ביותר בשוקי המניות התרחשו בעבר דווקא בזמנים של ירידה בריווחי החברות. ראו את ארבעת השנים הטובות ביותר מאז שנות החמישים.צריך לזכור ששוק המניות מנסה לצפות את מצב החברות 6-9 חודשים קדימה ובהתאם, אם הצפי חיובי נראה שוק עולה, או שוק יורד אם המשקיעים צופים משבר או האטה כלכלית בעתיד. בגרף למטה רואים שבממוצע היסטורי שוק המניות יחל לעלות 6-9 חודשים לפני שהממוצע המשוכלל של ריווחי החברות יעבור מירידות לעליות.צריך לזכור שרוב החברות כבר הורידו את צפי הרווחים שלהן כך שהאכזבה מירידה ברווחים לא תהיה גדולה.


מה קרה בשבוע שעבר?

  • ביום רביעי פורסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ. הנתון שפורסם הראה על עליה שנתית של 5%, נמוך מהצפי לעליה שנתית של 5.2%. בכך המשיכה מגמת ירידת האינפלציה כאשר הנתון השנתי בחודש הקודם שפורסם היה 6%. ירידתו יכולה להוביל להתמתנות העלאת שער הריבית של הבנק המרכזי שעדיין מכריז שהוא רוצה לבלום את האינפלציה.

  • ביום חמישי התפרסם בארה"ב מדד המחירים ליצרן למרץ. המדד מודד את השינוי במחירי הסחורות והשירותים שהושלם תהליך ייצורם ושנמכרו על ידי היצרנים. הנתון שפורסם הראה על עלייה שנתית של 2.7%, נמוך מהצפי לעליה של 3%, כאשר הנתון הקודם שפורסם היה 4.9% מה שמראה כי האינפלציה במגמת ירידה מהירה. המשמעות של הנתון שפורסם היא שניתן לראות התמתנות באינפלציה של חומרי הגלם והשרותים ליצרנים, וכאשר היצרנים משלמים פחות עבור חומרי גלם ושירותים לצורך הייצור, צפויה ירידת מחירים גם לצרכן עצמו. לכן מדד זה נחשב למדד המרמז על כיוון המחירים הצפויים לצרכן.

  • ביום שישי התפרסם בארה"ב מדד המכירות הקמעונאיות השנתי למרץ – 2.94%, נמוך מהצפי של 5.9%. מדד המכירות הקמעונאיות מודד את השינוי בערך הכולל של המכירות ברמה הקמעונאית. הוא משמש אינדיקטור חשוב להוצאה הצרכנית שבה מגולמת מרבית הפעילות הכוללת במשק. המשמעות של הנתון שפורסם היא שהצרכן צמצם את ההוצאה, דבר שיכול לתרום להורדת האינפלציה.

  • בישראל: סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס הורידה בסוף השבוע את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל מחיובית ליציבה, בעיקר בגלל אי היציבות השילטונית הנובעת מניסיון החקיקה החפוז לשינוי הרשות השופטת והיחסים בין הכנסת לרשות השופטת. המשמעות של הורדת דירוג זו היא קושי גדול יותר בלקיחת הלוואות ע"י מוסדות המדינה וריבית גבוהה יותר על הלוואות כאלו.

חברות חשובות בכותרות


טסלה

טסלה תפרסם דוחותיה לרבעון הראשון ביום רביעי. החברה הורידה מחירים דרסטית ברבעון הראשון ויהיה מעניין לראות כיצד הדבר השפיע על המכירות ושולי הרווח של החברה. הורדת המחירים משפיעה על ירידה בשולי הרווח אך בו זמנית החברה משפרת את יעילות הייצור במפעליה, מחירי חומרי הגלם המשמשים אותה בייצור הרכבים והסוללות ירדו, והכניסה של תמריצים כספיים חדשים לריכבי חשמל בארה"ב פעלו בכיוון של הגדלת שולי הרווח.


מניות מדווחות השבוע

בין החברות המדווחות השבוע אפשר למצוא את נטפליקס ביום שלישי, טסלה, IBM ולאם ריסרצ' ביום רביעי לאחר המסחר, ו- TSMC ביום חמישי. ראו בטבלה למטה את החברות המדווחות השבוע.
לסיכום

עונת הדיווחים החלה וכבר ביום שישי שעבר דיווחו כמה מהבנקים הגדולים כמו וולס פרגו, סיטי ו- JPMorgan. דוחותיהם בדרך כלל הפתיעו לטובה והשפיעו חיובית על השווקים. גם נתוני האינפלציה שהתפרסמו והראו התמתנות באינפלציה, מעבר לצפי האנליסטים, עוררו תקווה לשינוי כיוון במדיניות המצמצמת של הפד. אם גם שוק העבודה יתקרר בחודשים הקרובים, יתכן וניראה באמת שינוי כיוון של הבנק המרכזי (הפד) מוקדם מהצפוי ותחילתה של הורדת ריבית, דבר שכניראה יזניק את חברות הצמיחה שרבות מהן הן חברות טכנולוגיה.


טסלה תפרסם דוחותיה השבוע ובהם נוכל לראות עד כמה השפיעו הורדות המחירים ושאר הגורמים על המכירות וריווחי החברה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

49 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page