top of page
חיפוש

האינפלציה צונחת ועונת הדוחות מתחילה


מה קרה בשווקים?

חברות הטכנולוגיה חתמו שבוע חיובי אחרי שדווח שהאינפלציה ירדה ל- 3%, נפילה משיא של 9.1% בדיוק לפני שנה. מדד ה- S&P 500 עלה ב- 2.4% והנאסד"ק עלה ב-3.32% .


מה קרה בשבוע שעבר?

  • מדד המחירים לצרכן (PCI) בארה"ב ירד ל- 3%, מתחת לצפי של 3.1% וירידה משמעותית מחודש קודם שעמד על 4%. מדד המחירים לצרכן הוא למעשה מדד האינפלציה, כאשר הירידה באינפלציה עלולה למתן את תוכניות העלאות הריבית של הפד וזאת עקב הגעת הריבית הפדרלית ל-5.25%, משמעותית מעל האינפלציה שכעת עומדת על 3%. למרות עובדה זו ניראה שהפד עדיין יעלה את הריבית ב- 26/7 ב- 0.25%.

  • מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן ירד ל- 4.8%, מתחת לצפי של 5%. זוהי ירידה מהותית מחודש קודם שעמד על 5.3%. המדד משקלל את השינוי במחירי הסחורות והשירותים, למעט מזון, אנרגיה, אלכוהול וטבק.

  • מדד המחירים ליצרן נפל ל- 0.1% בלבד, מתחת לצפי של 0.4% ונפילה משמעותית מחודש קודם שעמד על 1.1%. מדד המחירים ליצרן מאותת לגבי האינפלציה העתידית כאשר יצרנים מזמינים מוצרים, והשינוי במחירים ליצרנים מושלך על הצרכנים כמה חודשים מאוחר יותר.

מה קורה השבוע?

  • בעיקר תחילת הדיווחים המשמעותיים להשקעותינו – חברות הטכנולוגיה.

חברות חשובות בכותרות

  • אלפאבית (GOOGL) חברת האם של גוגל הנסחרת בשווי של 1.6 טריליון דולר, עלתה ב-6.2% בשבוע החולף לאחר שהרחיבה את היצע השפות של צ'אטבוט הבינה המלאכותית שלה, "בארד", לאירופה, ברזיל וישראל. לראשונה בארד תומך בשפה העברית. עדיין לדעתי, בטווח של כמה רבעונים קדימה, הכנסות אלפביית (גוגל), הנובעות בעיקר מפרסום מודעות בתוצאות החיפוש, ייפגעו קשה בגלל כניסתם של צ'אטבוטי הבינה המלאכותית כמו ChatGPT ו- "בארד".


  • טסלה תפרסם השבוע את דוחותיה הרבעוניים ביום רביעי לאחר המסחר בצל הערכות של אנאליסטים רבים ששולי הרווח התפעולי של החברה ירדו משמעותית בשל הורדה משמעותית במחיר הרכבים. זה אחד הפרמטרים שיבחנו בקפידה בדוחות החברה והערכות הן לרווח תפעולי של 15%-18%. בנוסף החברה החלה בייצור הסייברטראק במפעלה שבאוסטין, טקסס ופירסמה את התמונה הבאה בהודעתה.  • חברת TSMC (TSM) תפרסם דוחותיה ביום חמישי השבוע. החברה נוסדה בשנת 1987, והמטה שלה בטייוואן. החברה היא יצרנית השבבים הגדולה בעולם, ומעסיקה כ-73,000 עובדים. החברה מייצרת ומוכרת מעגלים משולבים ושבבי מוליכי למחצה. היא מציעה גם שירות לקוחות תעשייתי, ניהול חשבונות ושירותי הנדסה. החברה משרתת לקוחות במגזרי המחשבים, התקשורת, צרכנות ותעשייה בצפון אמריקה, אירופה, יפן, סין ודרום קוריאה. בין הלקוחות שלה ניתן למצוא את אפל, אינטל, אנבידיה, AMD ולמעשה כמעט את כל חברות השבבים בעולם, מה שהופך אותה למובילה העולמית, ואולי אף למונופול, בתעשיית השבבים המוליכים למחצה בחיינו, החל מרכבים המופעלים בעזרת שבבים, שעונים חכמים, טלוויזיות ועד מחשבים, סמארטפונים וחוות שרתים. תאגיד TSMC נסחר בשווי שוק של 545 מיליארד דולר, ומנית החברה נחשבת לאחת ממניות השבבים בעלות שווי השוק הגדול בעולם. החברה TSMC הפכה מחברת שבבים קטנה באי שליד סין לאימפריה מובילה עולמית שלא מפסיקה להתפתח ולשחרר פיתוחים טכנולוגיים שנראים עתידניים. מכירות החברה הן כ- 73 מיליארד דולר בשנה, והחברה שומרת על קצב גידול הכנסות שנתי של כ-30% במקביל לשולי רווח מאוד גבוהים של מעל 40%, חריג ביותר לחברת שבבים. יחד עם הכנסה של 73 מיליארד דולר, החברה הציגה רווח של 33 מיליארד דולר. החברה כאמור מדווחת ביום חמישי לפני שעות המסחר את דו"חותיה לרבעון 2 לשנת 2023, בנוסף לתחזיותיה לכל שנת 2023. צפי ההכנסות עומד על 15.44 מיליארד דולר וצפי רווח למניה עומד על 1.07 דולר.


  • רקורסיון (RXRX) חברת ביוטכנולוגיה הנסחרת בשווי של 2.3 מיליארד דולר, זינקה ב-73.7% בשבוע החולף לאחר שדווח על שיתוף פעולה עם אנבידיה והשקעה של 50 מיליון דולר בשיתוף הפעולה שמטרתו להאיץ פיתוח מודלים על בסיס AI לגילוי תרופות.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. כאמור, שטסלה ו- ASML מפרסמות את דוחותיהן ביום רביעי השבוע ו- TSMC (יצרנית הצ'יפים הגדולה בעולם) ביום חמישי.לסיכום

לפי הנתונים הכלכליים כרגע, ניראה שהאינפלציה יורדת במהירות אך הפד כניראה ימשיך בשלו ויעלה את הריבית ב- 0.25% ב- 26 לחודש זה. את תוצאות עליית הריבית המהירה והמוגזמת לדעתי, ניראה בעוד כמה חודשים. עד כמה הריבית הגבוהה תפגע בצרכנים, בעסקים ובכלל בכלכלה, קשה לדעת אך הפד שוב מאחר בתגובתו לירידה המהירה באינפלציה בדיוק כמו שאיחר להגיב לעליה באינפלציה בסוף 2021 כשהמשיך בהזרמת הכסף ואיחר בהעלאות הריבית כשהיה כבר ברור שהאינפלציה עולה במהירות.


הפד מייצר את המשבר הכלכלי הבא במו ידיו. יכול מאוד להיות שהמשבר יכה בחלקים החלשים יותר של הכלכלה שכבר היום קשה להם עם הריבית הגבוהה ויפסח על חברות הטכנולוגיה המובילות, אך החלקים הנפגעים באוכלוסיה יגיבו לחוסר השיוויון באי שקט חברתי הולך וגובר. נקווה שאני טועה.


לאור ההתפתחויות המואצות של טכנולוגיות הבינה המלאכותית, השקנו כזכור בשבוע שעבר את תיק ה- AI המורכב מחברות בינה מלאכותית, שלדעתנו, יצמחו וירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית בשנתיים עד חמש השנים הקרובות.

מאז השקת תיק ה- AI לפני שבוע עלה התיק ב- 10.63%.


שימו לב שמחודש זה נתחיל לדווח כאן על תוצאות השקעותינו בתיק ה-AI, הצמיחה והפרימיום.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

57 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page