top of page
חיפוש

האינפלציה יורדת והפד עצר את העלאות הריבית

עודכן: 28 בנוב׳ 2023


כיוון השוק

שוק ההון בארה"ב חתם שבוע חיובי נוסף על רקע עצירת העלאות הריבית של הפד לראשונה מאז תחילת העלאות הריבית במרץ 2022. מדד ה- S&P 500 עלה ב 2.58% נאסד"ק טיפס ב 3.25% והדאו ג'ונס 30 עלה ב- .1.25%.

סקטור הטכנולוגיה זינק ב-3.61% בשבוע החולף. מנגד, סקטור האנרגיה רשם שבוע חלש יחסית כאשר עלה רק ב- 0.81%.

כחלק מתהליך ההשקעה עלינו לנסות ולחזות את העתיד, ולפחות בטווח הקרוב ניראה שהשוק יהיה במגמה חיובית.


מה קרה בשבוע שעבר?

  • בהתאם לצפי, הפד' עצר את העלאות הריבית כשהריבית הפדרלית נישארת על 5.25%, כאשר מדובר בעצירה ראשונה מאז תחילת העלאות הריבית במרץ 2022. ממרץ 2022 , הריבית עלתה 10 פעמים ברציפות, מרמה של 0.25% לרמה של 5.25%. הפד החליט להשאיר את הריבית על כנה אחרי שהאינפלציה (CPI) ירדה ל- 4% ואינפלציית היצרנים (PPI) נפלה ל-1.1%, אך לא פסל אפשרות לעוד 2 העלאות ריבית עד סוף השנה במידה והאינפלציה תרים ראש. חשוב להדגיש שאם הפד ימשיך בהעלאות הריבית לאחר שכבר עצר את העלאות, זה יהיה תקדים היסטורי.

ראו את דברי ג'רום פאוול, יו"ר הפד, במלואם כאן:


  • האינפלציה בארה"ב, כאמור, ירדה ל-4%, מתחת לצפי של 4.1%, ירידה מהותית מדיווח חודש קודם שעמד על 4.9%.

  • אינפלציית היצרנים (PPI) נפלה ל-1.1%, מתחת לצפי של 1.5%, וירידה מהותית מהדיווח בחודש הקודם שעמד על 2.3%. מדד המחירים ליצרן נחשב איתות מקדים לגבי מדד המחירים לצרכן (האינפלציה העתידית) עקב גלגול העלויות מהיצרנים לצרכנים. בהתאם, מסתמן שהאינפלציה ליצרן צפויה להפעיל לחצים דיפלציוניים על מדד המחירים לצרכן, אשר עלול בעתיד הקרוב לרדת מתחת ליעד 2%, האינפלציה השנתית שקבע הפד.


מה קורה השבוע?

  • ביום שני לא יתקיים מסחר בבורסות ארה"ב לרגל יום השיחרור מעבדות שהתרחש בתאריך ה- 19 ביוני 1865 ובו העבדים האפרו-אמריקאיים בטקסס שוחררו מעבדות והפכו לאנשים חופשיים.


חברות חשובות בכותרות

  • אדווואנסד מיקרו דווייסז (AMD) - ענקית שבבים הנסחרת בשווי של 199 מיליארד דולר, ירדה ב-6.6% בשבוע החולף על אף שהשיקה שבב AI חדש בשם MI300X כמענה לשבב ה- AI של אנבידיה בשם H100. השבב החדש יגיע עם 192GB זיכרון ראם מסוג HBM3 וצפוי להתחיל להימכר בסוף השנה.


מניות מדווחות השבוע

ראו בטבלה למטה את החברות המדווחות השבוע.
לסיכום

הפד פרסם את החלטת הריבית ביום רביעי שעבר וכצפוי השאיר את הריבית על כנה בגובה 5.25%.

יחד עם זאת צריך לזכור שהריבית עלתה בשנה האחרונה ב- 5% ממצב של ריבית אפסית. חברות רבות עם חוב גבוה יכנסו לקשיים ורבים מהכלכלנים הבכירים מאמינים שנראה מיתון בסוף השנה או בתחילת שנה הבאה. צריך לזכור רק, שחברות טובות עם ביצועים טובים יכולות לעלות גם בזמן מיתון.


בשלב זה הבורסות ממשיכות לטפס ורבים מהמשקיעים הדוביים בשוק (המשקיעים הפסימיים), שהיו בעמדות שורט על השוק, מחסלים את פוזיציות השורט שלהם לאחר הפסדים כבדים.


מדד המחירים לצרכן (CPI) היה נמוך מהצפי ומדד הייצרנים (PPI), המשמש כאות מקדים למדד המחירים לצרכן, היה נמוך משמעותית מהצפי. אלה מבשרים על דיס-אינפלציה ואולי אף דיפלציה (ירידת מחירים).


שימו לב שמתחילת השנה תיק הפרימיום עלה כבר ב- 79.33% ותיק הצמיחה עלה ב- 54.16%. תוכלו לקרוא עוד על תיק הפרימיום ותיק הצמיחה ולהרשם לתוכניות אלו ע"י לחיצה על הקישורים כאן.


תחום הבינה המלאכותית המשיך לטפס בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות. לאור העליה חסרת התקדים שאנו צופים לחברות העוסקות בתחום הבינה המלאכותית, נשיק בקרוב את תיק ה- AI המורכב מחברות מוכרות וכאלו שהן פחות מוכרות שיובילו, לדעתנו, את מהפכת ה- AI, .


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

51 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page