top of page
חיפוש

האינפלציה בארה"ב הפתיעה לטובה - האם השווקים יפתיעו גם?

עודכן: 15 בדצמ׳ 2022


היום על:

1) מדד המחירים (האינפלציה) שהפתיע לטובה.

2) מה קורה בטסלה.


האינפלציה

האינפלציה בארה"ב האטה בחודש שעבר, והייתה נמוכה מציפיות האנליסטים. מדד המחירים לצרכן (CPI) של נובמבר טיפס ב-0.1% מחודש אוקטובר, והצביע על ירידת אינפלציה שנתית משמעותית ל- 7.1%, לעומת 7.7% באוקטובר.


העלייה החודשית והשנתית במדד המחירים לצרכן היו נמוכות מהצפוי: כלכלנים העריכו כי מדד נובמבר יטפס ב-0.3%, וב-7.3% ב-12 החודשים האחרונים.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלה ב-0.2% בנובמבר לעומת אוקטובר, והשלים עליה שנתית של 6%. זאת, לעומת צפי לעליה של 0.3%, לרמה של 6.1% בחישוב שנתי.


למרות ההתקררות, האינפלציה עדיין גבוהה פי שלושה מרמתה לפני תקופת הקורונה.

האינפלציה בארה"ב, באחוזיםמדובר בבשורות טובות עבור השווקים, שמקווים שהבנק הפדרלי יכריז על האטה בקצב העלאת הריבית בפגישתו היום. רוב הסיכויים (לפי משאל בתי השקעות - 79%) שהריבית של הפד תעלה היום ב- 0.5 אחוז, ל-4.25%–4.5%. הסיכויים להעלאה אגרסיבית יותר, של 0.75 אחוז, קטנו מאוד לאחר פירסום המדד.


לאחר העלאת הריבית האחרונה, הבנק הפדרלי העריך כי יאט את קצב העלאת הריבית, אך יעלה את הריבית לרמה גבוהה יותר משתכנן בעבר. לאור הנתונים אתמול, אינני בטוח כלל שיהיה צורך בכך. היום ניראה בכמה מעלה הפד את הריבית ונקשיב היטב להערותיו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, ולתוכניותיו לעתיד במסיבת העיתוניים שתערך לאחר פירסום הריבית.


לדעתי, היום תהיה העלאת הריבית האחרונה או לפני האחרונה, והריבית הכוללת לא תעבור את 5% בחודשים הקרובים.

גם אם מסתכלים על שוק איגרות החוב של ממשלת ארה"ב, ניראה שהריבית ל- 6 חודשים היא הגבוהה ביותר, 4.7%, ולתקופות ארוכות יותר הריבית יורדת. ז"א, המשקיעים מאמינים שהפד יאלץ להוריד את הריבית לאחר 6 חודשים בשל מיתון כלכלי וירידת האינפלציה. במילים אחרות, עקום התשואות הפוך (התשואות על אג"ח ל-10 שנים מינוס התשואות על אג"ח ל- 3 חודשים שלילי), אינדיקציה היסטורית של 100% למיתון כלכלי.טסלה

מה קורה במניית ובחברת טסלה?

מחזור המסחר במניית טסלה אתמול היה כמעט 176 מיליון מניות או יותר מכפול מהמחזור היומי הממוצע במנייה. ביומיים האחרונים המנייה ירדה ביותר מ- 10%, למרות שמצב החברה טוב יחסית למצב הכלכלי והחברה צומחת במהירות.


אז מה קורה? האם אילון מאסק מוכר מניות לתמוך בטוויטר הנמצאת בקשיים כלכליים? כנראה שלא, לפי רוב הגורמים הקרובים לחברה. רוב הסיכויים שהמחזורים הגבוהים והירידות החדות במנייה נובעים ממכירות של גופים מוסדיים שסולדים מצורת הניהול של מאסק ושקצו בהערותיו של מאסק בחשבון הטוויטר שלו. במיוחד משקיעים המזוהים עם הצד הדמוקרטי של המפה הפוליטית.


רבים כבר קוראים למאסק להתפטר מתפקיד המנכ"ל בטסלה בשל הנזק שהוא גורם לחברה, אם כי מעוניינים כמובן שיישאר בחברה כיו"ר ו/או כמוביל האסטרטגיה והחזון הטכנולוגי.


עדכון (15/12/2022) בנושא טסלה - אילון מאסק מכר מניות טסלה בשווי של כ- 3 מיליארד דולר שלשום (יום שלישי). זה מסביר את מחזור המסחר החריג במניות טסלה ביום שלישי: 172 מיליון מניות לעומת 82 מיליון מניות ביום מסחר ממוצע. זהו מחזור המסחר הגבוה ביותר במניות טסלה בשנה האחרונה.

בימים הקרובים נשלח מאמר מפורט על מצב החברה ומניית טסלה בטווח הקצר והארוך למנויי תיק הפרימיום ותיק הצמיחה.


דוחות רבעוניים השבוע

אלו החברות המדווחות השבוע. שמו לב שמעתה נפרסם באתר (כאן) כל תחילת שבוע את טבלת כל החברות המדווחות תוצאות רבעוניים באותו שבוע.
לסיכום

כל העיניים נשואות היום להחלטת הריבית של הפד ולטון הדברים של ג'רום פאוול במסיבת העיתוניים שלאחר החלטת הריבית. רוב המשקיעים פסימיים מאוד לגבי 2023 ומשוכנעים שניראה מיתון בשנה הבאה. עומק המיתון שנוי במחלוקת. כך לדעתי חושב גם הפד ויו"ר הפד עצמו שייתכן ומפנים, לאור הנתונים, את העובדה שפעל בצורה אגרסיבית מידיי.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

עקבו אחרינו בטוויטר כאן. בטוויטר אנחנו מפרסמים עידכונים קצרים על בסיס יומי.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

80 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page