top of page
חיפוש

דוחות טסלה לרבעון הראשון פורסמו


בקיצור

טסלה פירסמה דוחותיה לרבעון הראשון ביום רביעי בערב ואכזבה את המשקיעים בכל הקשור לשולי הרווח הגולמי שהיו 19.3% (פחות מהצפי למעל 20%) ושולי הרווח התפעולי שהיו 11.4%. נתונים נמוכים משמעותית מאותו רבעון בשנה הקודמת, בה שולי הרווח התיפעולי היו 19.2%. עיקר הירידה בשולי הרווח נבע מהורדת מחירי רכבי החברה בכל העולם.


טסלה דיווחה על רווח תפעולי (GAAP) של 2.7 מיליארד דולר, רווח נקי (NON-GAAP) ברבעון הראשון של 2.9 מיליארד דולר, רווח נקי (GAAP) של 2.5 מיליארד דולר, עם תזרים מזומנים חופשי של 0.4 מיליארד דולר. יתרת המזומנים של החברה עלתה ב- 0.2 מיליארד ל- 22.4 מיליארד דולר.


לאחר פרסום הדוחות מניית החברה ירדה בכ- 3.5% במסחר המאוחר, אך בתום שיחת המשקיעים עם הנהלת החברה שעה וחצי מאוחר יותר, מניית החברה כבר ירדה ב- 6%. זאת בעיקר בשל הצהרת החברה (של מאסק) שלאור המצב הכלכלי והריבית הגבוהה (שמעלה את עלויות הרכבים) היא תמשיך ותוריד מחירים, כשהמטרה היא צמיחה מהירה בכמות הרכבים הנמכרת ולא שולי הרווח. כמו שאמר בשיחת הוועידה: "החברה לא תפסיד, אך תמקסם את כמות הרכבים הנמכרת ותגדיל את נתח השוק שלה".

המשמעות היא, כנראה, המשך הירידה בשולי הרווח ברבעונים הבאים.

נתונים מייצגים מדוחות הרבעון הראשון:


טסלה סיכמה בדוחותיה

 • בסביבה המאקרו-כלכלית הנוכחית, אנו רואים בשנה זו הזדמנות ייחודית עבור טסלה. מכיוון שיצרניות רכב רבות חוות אתגרים כלכליים עם רכבי החשמל שלהם שאינם ריווחיים, אנו שואפים למנף את העמדה שלנו כמובילים כדי להגדיל את נתח השוק שלנו (או במילים אחרות לחסל את התחרות).

 • אנו מתמקדים בהגדלת הייצור, בהשקעות ברכב אוטונומי ובתוכנת הרכב, ונשארים במסלול של השקעות בצמיחה שלנו. אסטרטגיית התמחור לטווח הקרוב לוקחת בחשבון ראייה ארוכת טווח של רווחיות לכל רכב, בהינתן הערך הפוטנציאלי של רכב טסלה שיתבטא באמצעות נהיגה אוטונומית, רשת הטעינה (שכבר נפתחה לרכבים אחרים), קישוריות ושירות.

 • אנו מצפים שתמחור המוצרים שלנו ימשיך להשתנות, כלפי מעלה או מטה, בהתאם למספר גורמים. למרות שהורדנו מחירים בדגמי רכב רבים ברחבי העולם ברבעון הראשון, שולי הרווח התפעולי שלנו פחתו, אך בצורה הניתנת לניהול.

 • אנו מצפים להפחתת עלויות מתמשכת של כלי הרכב שלנו, לרבות שיפור יעילות הייצור במפעלים החדשים ועלויות לוגיסטיות נמוכות יותר.

 • נמשיך להתמקד ביתרונות של המינוף התפעולי הנובע מהתרחבותנו.

 • אנחנו מגדילים במהירות את כושר ייצור איחסון האנרגיה (סוללות) במפעל בקליפורניה, ולאחרונה הכרזנו על מגה-מפעל חדש לייצור סוללות בשנגחאי.

 • אנו ממשיכים במפת הדרכים של המוצרים שלנו, כולל הסייברטראק ( Cybertruck), פלטפורמת הרכב מהדור הבא (הזול), נהיגה אוטונומית ומוצרים אחרים הנתמכים ע"י בינה מלאכותית.

 • המאזן והרווח הנקי שלנו מאפשרים לנו להמשיך לבצע את ההוצאות ההוניות הללו, בהתאם לצמיחה העתידית. בסביבה זו, הגיוני לדחוף קדימה כדי להבטיח שאנו מניחים בסיס טוב יותר לעתיד.

 • דגם Y היה הרכב הנמכר ביותר באירופה ברבעון הראשון (מכל הרכבים ולא רק חשמליים).

 • דגם Y היה הרכב הנמכר ביותר בארה"ב ברבעון הראשון (ללא טנדרים).

הנה סיכום הדברים הנ"ל בדוח של טסלה:כמה נקודות חשובות מדוחות הרבעון ושיחת המשקיעים

 • תחום האנרגיה בטסלה רווחי ועולה במהירות, עם גדילה של 360% לעומת אותו הרבעון ב- 2022 ועליה של 17% לעומת הרבעון הקודם. התחום כבר מתחיל להוות גורם משמעותי בהכנסות החברה.

ראו את העלייה בהתקנה של סוללות לחברות חשמל ולבתים. • למרות הירידה בצמיחת המכירות לכ- 40% ובשולי הרווח, מצבה של טסלה עדיין מצויין יחסית לשאר חברות ה- S&P500 ובמיוחד ביחס לתעשיית הרכב. • טסלה מכוונת להגדלת נתח השוק שלה בתחום הרכב החשמלי בתקופה זו של האטה כלכלית וקשיים לשאר תעשיית הרכב.

 • טסלה מניחה שכל הרכבים שנמכרים היום יוכלו להפוך לרכבים אוטונומים בלחיצת כפתור, עם השלמת התוכנה.

 • הסייברטראק יתחיל להימסר ללקוחות בסוף הרבעון השלישי.

 • טסלה פועלת בעיקר לטווח הארוך ופחות לרווחים בטווח הקצר. קתי ווד, מנהלת חברת ארק אינווסט, חושבת שאסטרטגיה זו היא הדבר הנכון ומעריכה שמניית טסלה תגיע לשווי של 2000 דולר עד 2027 בתרחיש הסביר.
לסיכום

טסלה פועלת לטווח הארוך וצופה שבסביבה המאקרו-כלכלית הנוכחית של האטה כלכלית או אף משבר, תהיה לה הזדמנות ייחודית. מכיוון שרוב יצרניות הרכב חוות אתגרים כלכליים קשים עם רכבי החשמל שלהם שאינם ריווחיים, טסלה שואפת למנף את הרווחיות והמובילות שלה בתחום כדי לטפוס נתח שוק מקסימלי.

הרווחים יגיעו מרשת הטעינה הבלעדית של טסלה, הפיכת כל הרכבים לאוטונומים, שירותים נלווים ועוד.


המשקיעים בוולסטריט מתמחרים חברות לפי מכפילי רווח לשנים עד שלושה רבעונים קדימה ואינם מתמחרים כרגע כלל את תחום הנהיגה האוטונומית, שבטסלה מאמינים שהוא יהיה מחולל הרווח הגדול בהיסטוריה עם השלמתו הקרובה. לכן התאכזבו מהירידה בשולי הרווח ומהכוונה להמשיך בהורדת המחיר והקטנת שולי הרווח.


בנוסף לכך, אילון מאסק היה קצת מפוזר ולא נתן תשובות ברורות לשאלות בנוגע לעתיד.

בהתחשב בכך שמאסק מקים כיום את חברת X הכוללת את טוויטר, חברת בינה מלאכותית לכל השירותים הפיננסים, ובכך שביום למחרת שיחת המשקיעים הייתה אמורה להתרחש המראת הניסוי הראשונה של מעבורת החלל (החללית הגדולה והעוצמתית בהיסטוריה שאמורה להביא אדם וציוד למאדים) של ספייסאקס, אפשר להבין ששיחת המשקיעים לא הייתה בדיוק בראש מעייניו.


לכן ראינו אכזבה מתוצאות הרבעון וירידה חדה במחיר המנייה. בסך הכל, תוצאות הרבעון היו קרובות מאוד לצפי של וולסטריט.

כמו שאמר המשקיע וורן באפט: "סבלנות היא התכונה החשובה ביותר של משקיע מצליח".


קבלו את המראת מעבורת החלל של ספייסאקס שהתרחשה אתמול ביום בחמישי, יום לאחר הדוחות, כבונוס:השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

69 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page