top of page
חיפוש

דוחות טסלה ונתוני מקרו חשובים


תוצאות טסלה לרבעון הרביעי של 2023 ולכל השנה

ביום רביעי שעבר פרסמה טסלה את תוצאותיה לרבעון הרביעי של 2023 ולשנה כולה. אנחנו מציגים כאן בקצרה סקירה של הדוח ושיחת המשקיעים שבאה לאחריו בה הציג אילון מאסק את החזון לעתיד החברה.

לרבעון הרביעי החברה דיווחה על הכנסות של 25.17 מיליארד דולר, עליה של 3.5% לעומת אותה תקופה בשנה קודמת, ובכך החמיצה את תחזיות האנליסטים שעמדו על כ-25.6 מיליארד דולר (עלייה של 6.4% לעומת שנה שעברה).

הכנסות ורווח תפעולי:

לשנה כולה, דיווחה טסלה הכנסה של 96.77 מיליארד דולר ועל רווח של 3.12 דולר למניה, 23% פחות משנה שעברה, בה הרוויחה 4.07 דולר למניה. הרווח המתואם עמד על 16.6 מליארד דולר לפני מיסים והפחתות וירד ב-13% לעומת השנה הקודמת (19.2 מיליארד דולר).

 

החברה דיווחה על רווח של 71 סנט למניה ברבעון הרביעי ובכך החמיצה את התחזיות המוקדמות שעמדו על 74 סנט למניה, כשהתחזיות צפו גם רווח נקי מתואם של 2.61 מיליארד דולר, שמהווה ירידה של 36.4% בהשוואה לשנה הקודמת.

 

עוד ברבעון האחרון דיווחה טסלה על שיעור רווח גולמי של 17.6% (לעומת צפי ל- 18.1%) עם ירידה ברווח התפעולי ל-7.6%. כמו כן, דיווחה החברה על 484,507 משלוחי רכבים ברבעון הרביעי, מה שעקף את תחזיות המומחים שעמדו על כ-483,173 משלוחים.

 

מה שעוד איכזב את המשקיעים היתה התחזית החלשה והלא ברורה שפרסמה טסלה. החברה צופה ש"קצב הגידול בייצור הרכבים עשוי להיות נמוך משמעותית מקצב הצמיחה שהושג בשנת 2023", כאשר לדברי החברה, הסיבה העיקרית היא שהחברה עובדת על השקת רכב הדור הבא שלה בטקסס. מנכ"ל טסלה אילון מאסק אמר בשיחת המשקיעים שהרכב החדש יושק במחצית השנייה של 2025.

 

לפי הפרסומים, הורדת מחירי טסלה בסין, הוספת זיכוי של 7500 דולר על רכבים חשמליים בארה"ב, ודגמים נוספים של החברה שזמינים כעת למכירה גלובלית עשויים להגביר את קצב וכמות המכירות של החברה.

 

מנגד, כמה אירועים השפיעו לרעה על החברה, ביניהם חברות להשכרת רכב שמוציאות את המכוניות החשמליות מצי הרכבים שלהן כנראה בגלל שהלקוחות חוששים מטווח הנסיעה שלהן, כמו גם עצירת הייצור למשך שבועיים במפעל בברלין לשידרוגים והדרישה של מאסק עצמו למניות בעלות 25% זכות הצבעה בחברה.

 

נקודות עיקריות משיחת המשקיעים:

 • טסלה השיגה שיא ייצור ומשלוחים בשנת 2023: החברה ייצרה וסיפקה למעלה מ-1.8 מיליון כלי רכב, קצת מעבר לציפיות הרשמיות שלהם. מפעל פרימונט בקליפורניה היה מפעל הרכב בעל התפוקה הגבוהה ביותר בצפון אמריקה.

 • דגם Y הפך לרכב הנמכר ביותר בעולם: הרכב נמכר יותר מכל כלי הרכב אחר, חשמלי או לא חשמלי, עם יותר מ-1.2 מיליון מסירות. הישג משמעותי ביותר אם לוקחים בחשבון את מחירו של מודל Y (כ- 50 אלף דולר בארה"ב) לעומת מחיר של טויוטה קורולה למשל, שהוא כמעט חצי.

 • עסקי אחסון האנרגיה של טסלה צמחו במהירות: היא שילשה את הצמיחה שלה משנה לשנה, וסיפקה כמעט 15 ג'יגה וואט/שעה של סוללות ב-2023.

 • טכנולוגיית הנהיגה העצמית המלאה (FSD) או הנהיגה האוטונומית של טסלה התקדמה משמעותית: הם הוציאו את גירסה 12, שהיא שיכתוב מלא של התוכנה תוך שימוש בבינה מלאכותית מקצה לקצה. גרסה זו תושק לכל הלקוחות שרכשו את תוכנת ה- FSD בצפון אמריקה בשבועות הקרובים.

 • טסלה עובדת על דור חדש של רכבים: כולל רכב בעלות נמוכה ודגם 3 חדש. הרכב הזול ייוצר במפעל חדש באוסטין, טקסס, וישתמש במערכת ייצור מהפכנית, מתקדמת בהרבה לעומת מה שקיים בעולם היום.

 • אילון מאסק מאמין שטסלה עשויה להפוך לחברה בעלת ערך השוק הגבוה ביותר בעולם: הוא רואה בהתמקדות החברה בייצור טכנולוגיה ובינה מלאכותית את המפתח להצלחתה העתידית.

 

סיבות לירידות במחיר המניה בעיקבות הדוח:

 • טסלה פרסמה תחזית מעורפלת לשנת 2024, עם צפי לקצב צמיחת הייצור נמוך בהשוואה ל-2023. הסיבה הרישמית שטסלה סיפקה: התמקדות בהשקת הדור הבא של הרכבים במפעל בטקסס וגובה הריבית.

 • טסלה החמיצה את ציפיות הרווח למניה של האנאליסטים בפעם השישית בשמונה רבעונים.

 • כתוצאה, מחיר המניה ירד ב-12% ביום שלמחרת דיווח התוצאות.

 • נראה כי הרווח התפעולי של החברה ירד כתוצאה מהורדות מחירי הרכבים אך כניראה הגיע לתחתית ולא אמור לרדת יותר.

 • טסלה עדיין סומכת במידה רבה על חומרה של אנבידיה ((Nvidia עבור אימון ותפעול ה-AI שלה ופחות על שרת הנתונים DOJO שהיא מפתחת. אילון מאסק המעיט בהתקדמות של פרוייקט ה- Dojo, פלטפורמת הבינה המלאכותית לאימון של טסלה.

 

לסיכום, טסלה נמצאת בין שני דורות של מוצרים ומתמודדת עם כמה אתגרים, אבל יש לה גם כמה נקודות אור. אני מאמין שטסלה היא השקעה טובה מאוד לטווח הארוך, אבל בטווח הקצר של שנה עד שנתיים, טסלה לא תציג ביצועים פיננסיים יוצאי דופן. מחיר המניה של טסלה עשוי לרדת או לעלות עוד בטווח המחירים בו היה בשנה האחרונה.

אני אופטימי לגבי הטווח הארוך אז יבשילו רוב המוצרים שבפיתוח היום, כמו ייצור ומסירות משמעותיות של הסייברטראק, הרכב הזול, הנהיגה האוטונומית והרובוט, שלהם שוק פוטנציאלי של טריליוני דולר. אם תשלים טסלה פיתוחם של מוצרים אלו, היא תהיה מועמדת משמעותית להיות החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם.

 

בשנתיים הקרובות, בזמן שאנו ממתינים שטסלה תסיים פיתוחם של מוצריה החדשים, חברות הבינה המלאכותית שגם מרוויחות מאוד מהתחום, יככבו. טסלה למרות שהיא משקיעה מיליארדים בתחום הבינה המלאכותית, עדיין לא ממש מרוויחה מהתחום. ראו את ריווחי תיק ה- AI מאז השקתו ביולי 2023 ועד היום, בסוף מאמר זה.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

 • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון מדד התמ"ג הרבעוני לרבעון הרביעי לשנת 2023, המודד את השווי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו והיוו את הפעילות הכלכלית בארה"ב. הנתון שפורסם הראה גידול של 3.3% והיה גבוה משמעותית מהצפי שעמד על 2% וזה אחד הגורמים לעליות בשווקים בשבוע שעבר. 

 • ביום שישי התפרסם בארה"ב נתון השנתי למדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית לחודש דצמבר שנחשב למדד המועדף על הפד. המדד מודד את השינוי במחירי הסחורות והשירותים שנרכשו בפועל ע"י הצרכנים (ללא מזון ואנרגיה) במהלך החודש החולף. הנתון שפורסם הראה עליה של 2.9% בשנה והיה נמוך מהצפי לעליה של 3%. מדובר בנתון חשוב ומשמש כאיתות ראשוני למצב האינפלציה במדינה. המשמעות של הנתון שפורסם היא שיש ירידה במחירי הסחורות והשירותים שנרכשו בפועל ע"י צרכנים מעבר לצפיות כאשר ניתן לראות המשך מגמה מול החודש הקודם, אז עמד הנתון על 3.2%.

 

מה קורה השבוע? 

 • ביום רביעי תתפרסם בארה"ב החלטת הריבית של הפד. ההחלטה מתבססת בעיקר על רמת האינפלציה,  שכן היעד הראשי של הבנק המרכזי הינו להשיג יציבות מחירים. הצפי הוא שהבנק המרכזי של ארה"ב יותיר את הריבית על 5.5% מאחר והאינפלציה בארה"ב בירידה. 

 • ביום שישי יתפרסם בארה"ב נתון שיעור האבטלה לינואר המודד את אחוז כוח האדם הבלתי מועסק המחפש תעסוקה במהלך החודש הקודם. הצפי הוא ל-3.7%.

 

חברות חשובות בכותרות  

 • מניית נטפליקס (NFLX) ענקית הסטרימינג הנסחרת בשווי של 249.6 מיליארד, עלתה בשבוע החולף ב-17%  לאחר שהחברה הכתה את התחזיות והציגה עלייה חדה במספר המנויים. ברבעון הרביעי של 2023, החברה חוותה עלייה ניכרת במספר המנויים, עם הוספה של 13.12 מיליון מנויים, מספר העולה על התחזיות שלה לכ-9 מיליון מנויים. הכנסות החברה הגיעו ל-8.83 מיליארד דולר ברבעון, עלייה של 12.5% בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה, ומעל הצפי ל-8.72 מיליארד דולר. הרווח למניה היה מעט נמוך מהציפיות, עם דיווח על 2.11 דולר למניה, לעומת הציפיות של 2.20 דולר. החברה העלתה את תחזית הרווח למניה של 4.49 דולר ברבעון הראשון של 2024 מעבר לצפי שעמד על 4.09 דולר. תזרים המזומנים החופשי של נטפליקס עמד על 1.58 מיליארד דולר ברבעון, מעל הצפי של 1.26 מיליארד. התוצאות החזקות והגידול החד בכמות המשתמשים מיוחסות ליוזמות חדשות של החברה כגון פיקוח על שיתוף סיסמאות והוספת מנויי מסלול עם פרסומות, יחד עם העלאות מחירים שנעשו לאחרונה בתוכניות מנויים מסוימות.

 

 • מניית טסלה (TSLA) ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת לפי שווי של 582.5 מיליארד דולר, ירדה ב-13.7%  בשבוע החולף לאחר שהחברה החמיצה את צפי ההערכות בדו"ח של הרבעון הרביעי של 2023. ההכנסות היו 25.17 מיליארד דולר, פחות מההערכות של 25.61 מיליארד. הרווח הנקי המתואם עמד על 2.486 מיליארד דולר (ללא הכנסות חד פעמיות), נמוך מהצפי של 2.61 מיליארד. כמו כן, טסלה פרסמה תחזית מעורפלת לשנת 2024, עם צפי לקצב צמיחת ייצור נמוך בהשוואה ל-2023, עקב התמקדות בהשקת הדור הבא של הרכבים במפעל בטקסס. מאסק, מנכ"ל החברה, הכריז על השקת רכב חדש, שצפוי לשנות את פני עולם הרכב ויצא לשוק במחצית השנייה של 2025. הוא הדגיש שמדובר ב"מערכת ייצור מהפכנית", שתהפוך את טסלה למובילה אף יותר בתחום החדשנות בעולם הרכב. במהלך 2023, החברה דיווחה על צמיחה של 38% במספר הרכבים שנמסרו ו-35% בייצור, עם כ-1.81 מיליון רכבים שנמסרו ו-1.85 מיליון רכבים שיוצרו. יעד הצמיחה השנתית של 50% לא הושג, בין היתר בשל סגירות מפעלים לשיפורים ברבעון השלישי וריבית גבוהה שמקשה על רכישת רכבים.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. שבוע חשוב ביותר לחברות הטכנולוגיה בכלל והגדולות בפרט.

 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 28/1/2024)


ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 2,707,040 $

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 2.05%

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $140,580.

העליה מהשקת התיק ביולי 2023: $39,864 או 40.06%.

העלייה בשווי התיק בשנת 2024: 17.43%

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מיהן החברות המרכיבות את התיק זה כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

לסיכום

טסלה דיווחה את תוצאותיה לרבעון הרביעי ולכל 2023 שהיו קצת נמוכות מצפי האנליסטים, דבר שהביא לירידה חדה במניות החברה. אנחנו צופים שבשנה הקרובה, כשהחברה מפתחת את גל המוצרים הבא שלה והריבית גבוהה, טסלה תמשיך ותציג תוצאות כספיות דומות. המשמעות, צמיחה איטית יותר.


שלושה גורמים יכולים לגרום לחברה להציג תוצאות טובות יותר בשנה הקרובה:

1)     עליה משמעותית בקצב ייצור הסייברטראק (הטנדר של טסלה) לו ביקוש עצום אך רק החלו בייצורו ההמוני וכרגע הייצור מוגבל;

2)     הורדת הריבית ע"י הפד שתעודד רכישת רכבים; ו -  

3)     השלמה מוקדמת של הנהיגה האוטונומית שתביא לטסלה הכנסות עצומות אם וכאשר תהיה אופרטיבית.


צריך גם לזכור שלטסלה מנכ"ל בעל דימיון, חזון וכושר ביצוע יוצאי דופן, אך גם בלתי צפוי שכרגע מעוניין אישית בירידת ערך המנייה, לדעתי, כי הוא דן מול מועצת המנהלים בתוכנית אופציות חדשה עבורו לקבלת 25% זכויות הצבעה בחברה. משקיעים רבים (ואנחנו ביניהם) לא ישכחו לו את מכירת המניות המסיבית שלו ב- 2022, לצורך רכישת טוויטר, שהביאה לירידה של 70% במניות החברה.

 

ברמת המקרו, האינפלציה במגמת ירידה והפד לא יעלה את הריבית בפגישתו הקרובה השבוע. האם ניראה המשך עליות בשוקי המניות? תלוי מאוד בדוחות הכספיים שתפרסמנה החברות המובילות השבוע ובתחזיותיהן לרבעונים הבאים.


יחד עם זאת, אנו משוכנעים ששוק הטכנולוגיה ימשיך להאיץ התפתחותו ובעיקר חברות הבינה המלאכותית שימשיכו להוביל את המדדים לעליות.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

92 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page