top of page
חיפוש

דוחות טסלה והמשך עונת הדוחות


החקיקה המשפטית

היום עבר בכנסת בקריאה שניה ושלישית, החוק לצמצום עילת הסבירות וקשה שלא להתייחס כלל לנושא חשוב ומשמעותי זה. מכיוון שאנחנו עוסקים כאן בנושאים כלכליים וטכנולוגיים בלבד, לא נתייחס למשמעות המדינית והחברתית של העברת החוק בכנסת, אלא רק למשמעות הכלכלית שלו ברמה הכללית.


דבר ראשון, אין ספק שהיום ישראל היא מקום פחות טוב להשקעות ומסוכן הרבה יותר. החלשת מערכת המשפט וחיזוק השילטון המרכזי פחות טובה לעסקים. גם הסכסוך ההולך וגובר בין שני חלקי העם הוא תהליך מסוכן.


דבר שני, העברת החוק תגרום לרוב החברות החדשות שיוקמו ואולי אף לחברות ישראליות, להירשם מחוץ לישראל. במיוחד חברות טכנולוגיות שהשוק שלהן נמצא מחוץ לישראל.


דבר שלישי, משקיעים רבים וגם תושבי המדינה יוציאו נכסים מישראל והשקל ייחלש. יתכן ששער החליפין של הדולר יגיע לארבעה שקלים או יותר.


כל אלו הן הערכות ראשוניות בלבד ויתכן מאוד שהדברים לא יתפתחו כך.


טסלה דיווחה תוצאותיה לרבעון השני

טסלה (TSLA) , ענקית הרכבים החשמליים הנסחרת בשווי שוק של 815 מיליארד דולר, ירדה ב-9.3% בשבוע החולף לאחר שפירסמה דוח מעורב לרבעון השני ביום רביעי שעבר. ההכנסות עמדו על 24.93 מיליארד דולר, מעל הצפי ל- 24.29 מיליארד דולר, הרווח למניה היה 91 סנט, מעל הצפי של 79 סנט. עם זאת, שולי הרווח הגולמי היו 18.2%, מתחת לצפי של 18.8%. צריך לזכור שרווח גולמי זה הוא הגבוה ביותר בתעשיית הרכב.

הדוח עצמו לא הוריד את מניית החברה. מה שהורידה את מחיר המניה הייתה שיחת המשקיעים שנערכה כשעה לאחר פירסום הדוחות בה אילון מאסק המשיך להתמקד בתוכנת הנהיגה האוטונומית (FSD), לעומת רצון האנליסטים, להתמקדות ברווח הגולמי בעבר, שכאמור איכזב במעט, וזה העתידי.


זוהי מנטרה קבועה בשיחות הרבעון שגורמת לנפילה במחיר המניה. שאלה בנושא הרווח הגולמי הביאה את מאסק לומר שהרווח הגולמי אינו כה חשוב כרגע כי עם השלמת התוכנה לנהיגה אוטונומית, כל ריכבי טסלה יהפכו לאוטונומים בלחיצת כפתור והרווח הגולמי יזנק לרמות של חברת תוכנה.


העניין הוא שהאנליסטים בוולסטריט לא יודעים איך לתמחר את תוכנת ה- FSD ולא ברור מתי היא תהיה אופרטיבית. האמת היא שאף אחד אינו יודע מתי היא תושלם למרות שמאסק מעריך כבר כמה שנים שהיא תושלם "בסוף השנה הנוכחית " וגם בשיחת רבעון זו אמר זאת. מה שמעניין את חברות ההשקעה והאנליסטים הוא הרווח הגולמי כרגע ואי התחייבות למינימום מסויים ע"י טסלה הביאה לירידות ומכירת מניות מסיבית ביומיים שלאחר הדוחות.


טסלה גם אמרה שתפסיק את הייצור לכמה ימים בכמה ממפעליה לצורך שידרוג קווי הייצור (כנראה לשידרוג מודל 3) מה שעלול להוריד את רמת הייצור ברבעון זה. זה אולי עוד גורם שהביא לירידות בטווח הקצר.

לטווח הארוך הסיפור לא השתנה. טסלה מובילה עולמית כמעט בכל תחום בו היא עוסקת. מודל Y הפך רכב הנימכר ביותר בעולם, מערכת טעינת הרכבים שלה הפכה לסטנדרט בצפון אמריקה והיא ספקית הסוללות הגדולה בעולם לחברות חשמל ובתים פרטיים.

מה קורה השבוע?

  • ביום רביעי תתפרסם החלטת הריבית של הפד כאשר הצפי הינו להעלאת ריבית של 0.25% ל- 5.50%. להחלטת הריבית צפוי סיקור תקשורתי רב כאשר כמעט כל האנליסטים והכלכלנים הודיעו מראש שהם מצפים להעלאת ריבית בגובה של רבע אחוז, אז זה כנראה מה שיהיה. הפד לא יפעל נגד הציפיות שהוא יצר. זאת, למרות ששורה של דו"חות כלכליים שהתפרסמו לאחרונה מטילים ספק בצורך בהעלאת ריבית בשיעור זה עקב הירידה התלולה באינפלציה ובפעילות העסקית בכלל.

  • ביום חמישי יפורסם דו"ח התמ"ג לרבעון השני כאשר התחזית הינה גידול של 1.8% בכלכלת ארה"ב בשנה האחרונה על בסיס הרבעון השני. דו"ח התמ"ג הינו למעשה דו"ח הכלכלה אשר קובע את השווי הכולל של כל הסחורות, השירותים ויתרות המט"ח אשר מהווים את הפעילות הכלכלית במדינה.

חברות חשובות בכותרות

  • נטפליקס (NFLX) ענקית הסטרימינג הנסחרת בשווי שוק של 190 מיליארד דולר, ירדה ב-4% בשבוע החולף לאחר שפרסמה דו"ח מעורב לרבעון השני. כמות המנויים החדשים הייתה 5.89 מיליון ומעל צפי של 2.1 מיליון מנויים. הרווח היה 3.29 דולר למניה, מעל הצפי של 2.84 דולר למניה; ההכנסות היו 8.19 מיליארד דולר, נמוך מהצפי של 8.27 מיליארד דולר. כמו כן, התחזית לרבעון השלישי הייתה נמוכה מהצפוי.


מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה. שמו לב, מיקרוסופט, אלפביית, מטא ואחרות בין המפרסמות את דוחותיהן השבוע.
לסיכום

השבוע נראה עד כמה ריווחי חברות הטק הגדולות גבוהים, דבר שישפיע על כל השוק. בנוסף, נראה שהאינפלציה יורדת במהירות אך הפד כניראה ימשיך ויעלה את הריבית ב- 0.25% ביום רביעי, ה- 26 לחודש זה.

את תוצאות עליית הריבית המהירה, נראה כנראה בעוד כמה חודשים אך בינתיים יותר ויותר משקיעים יורדים מהגדר ונכנסים לשוק המניות. לכן נראה שבטווח הקצר והבינוני השוק הטכנולוגי ימשיך לעלות בהינתן שריווחי החברות לא יאכזבו.


אנחנו, שהשקנו כזכור את תיק ה- AI המורכב מחברות בינה מלאכותית שלדעתנו ירוויחו מאוד ממהפכת הבינה המלאכותית, נפרסם השבוע עוד שתי חברות לתיק ה- AI.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.


שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.


זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

74 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page