top of page
חיפוש

אנבידיה עברה את אפל בשווי השוק שלה

 

אנבידיה, יצרנית שבבי הבינה המלאכותית זינקה אתמול ב-5.2%, הגיע לשווי שוק של 3.007 טריליון דולר ועברה בשווי השוק שלה את זה של אפל שעומד היום על 3.005 טריליון דולר. מיקרוסופט נותרה הגדולה בעולם עם שווי שוק של 3.14 טריליון דולר.

 

העליה מגיעה כאשר אנבידיה מתכננת לפצל מניותיה, 1 ל- 10 ביום שישי זה. פיצול המניות אינו משנה את אחוז הבעלות שלכם כמשקיעים בחברה. בין אם אתם מחזיקים במניה אחת לפני הפיצול ולאחר הפיצול 10, או ב-10 מניות ולאחר הפיצול 100, לאחר הפיצול, הבעלות שלכם נותרת זהה.

 

מהן שתי הסיבות שחברות מבצעות פיצולי מניות. סיבה אחת היא פסיכולוגית. משקיעים נוטים להעדיף לרכוש מניות זולות יותר נומינלית (אופטית) ולהחזיק במניות רבות יותר, גם אם הערך הכולל נותר זהה. פיצול המניה גורם למחיר המניה להיות נמוך יותר, ומאפשר למשקיעים לרכוש יותר מניות.

 

הסיבה השנייה קשורה לנזילות. יוצרי שוק, המספקים נזילות על ידי קנייה ומכירה מתמדת של מניות, צריכים להשקיע פחות כסף במסחר במניה אם המחיר נמוך יותר. זאת משום שהם בדרך כלל סוחרים בחבילות של 100 מניות. עם מחיר מניה נמוך יותר, הם זקוקים לפחות הון כדי לספק נזילות.

 

פיצול המניות של אנבידיה ייכנס לתוקף ב-7 ביוני 2024, ביום שישי זה.

למי שרוצה לרכוש מניות אנבידיה לפני הפיצול, שימו לב: בעלי מניות המחזיקים במניות בתאריך ה- 6 ביוני (היום, יום חמישי), יקבלו תשע מניות נוספות לכל מניה שהם מחזיקים. מחיר המסחר של המניה יותאם גם הוא (לעשירית המחיר ביום שישי) כדי לשקף את הפיצול באותו יום.

 

אנבידיה למעשה מונופול

לאור החידושים וההתקדמות המהירה בשוק התשתיות לבינה מלאכותית, ניראה שאנבידיה קרובה למעמד של מונופול בתחום.


זאת לאור המצגות השונות של אנבידיה ובמיוחד זו של מנכ"ל אנבידיה בקומפיוטקס 2024 בטאיוון לפני שבוע, והרכישות ההולכות וגדלות של מוצריה ע"י כל החברות הטכנולוגיות המובילות כמו אמזון, גוגל, מיקרוסופט, מטא (פייסבוק), טסלה, אורקל ועוד. אין ספק היום שכוח המיחשוב, המסופק ע"י אנבידיה כמעט בצורה בלעדית, משפר מאוד את תוצאות מודלי הבינה המלאכותית וחברות אלו ממש מתחרות על רכיבי אנבידיה הנמצאים במחסור בטווח הניראה לעין.


כמה נקודות לציון:

 • שבבי אנבידיה הם שבבים חדשניים וחזקים המיועדים במיוחד ליישומי AI וכיום אין להם תחרות ממשית.

 • פלטפורמת התוכנה, Cuda, של אנבידיה מאפשרת למפתחים לרתום את עוצמת ה-GPU של אנבידיה לחישובים מורכבים ויישומי AI. התוכנה עובדת רק על רכיבי אנבידיה.

 • יש חשש שאנבידיה תהיה מונופול בשוק חומרת ה-AI.

 • ייתכן שחברות אחרות, כמו אינטל ו- AMD, יפתחו חלופות תחרותיות משלהן אך כרגע הן רחוקות מכך והפער בינן לאנבידיה רק גדל.

 • תעשיית הטכנולוגיה ידועה באבולוציה המהירה שלה ובפריצות דרך בלתי צפויות ואולי כך יקרה אך כרגע אנבידיה מובילה ללא תחרות.

 

מה קרה בשבוע שעבר בשווקים? 

 • ביום שישי פורסם בארה"ב מדד מנהלי הרכש של שיקאגו לחודש מאי, שהראה ירידה לרמה של 35.4 נקודות, נמוך מהציפיות שעמדו על 41.1 ומהנתון הקודם שעמד על 37.9 נקודות. מדד זה משקף את פעילות המנהלים בתעשייה באזור שיקאגו ומהווה אינדיקטור חשוב לבריאות הכלכלית של המגזר היצרני. הירידה החדה במדד מצביעה על התכווצות משמעותית בפעילות הייצור, דבר המעיד על חולשה מתמשכת בתעשייה ועל ירידה באופטימיות בקרב מנהלי הרכש. הנתון עשוי לגרום לבנק המרכזי של ארה"ב לשקול צעדים נוספים לתמיכה בכלכלה.

 

 • ביום חמישי פורסם בארה"ב נתון התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) לרבעון הראשון, שהראה עלייה של 1.3%, נמוך מהציפיות שעמדו על 1.6% ומהנתון הקודם שעמד על 3.4%. התמ"ג משקף את סך הערך הכספי של כל המוצרים והשירותים שיוצרו במשק ומספק תמונה רחבה על מצב הכלכלה. הירידה החדה בקצב הצמיחה הכלכלית מצביעה על האטה בפעילות הכלכלית. נתון זה חשוב במיוחד כי הוא עשוי להשפיע על החלטות הפד בנוגע למדיניות המוניטרית, כגון הורדת הריבית, ולגרום לתנודתיות בשווקים הפיננסיים בהתאם לציפיות המשקיעים.

 

 • ביום שישי פורסם בארה"ב מדד המחירים של ההוצאה לצריכה פרטית (שנתי) לחודש אפריל, שהראה על עלייה של 2.7%, בהתאם לציפיות ולנתון הקודם שעמד גם הוא על 2.7%. מדד זה משקף את השינויים במחירם של מוצרים ושירותים שנרכשו על ידי צרכנים ומהווה אינדיקטור מרכזי להערכת האינפלציה במשק האמריקאי. היציבות במדד מעידה על כך שלחצי המחירים נותרו ללא שינוי מהחודש הקודם, דבר שיכול להקל על הלחצים האינפלציוניים ולתמוך בהחלטות הפדרל ריזרב לשמור על מדיניות מוניטרית יציבה. 

 

אירועים חשובים השבוע 

 • ביום שישי צפוי להתפרסם בארה"ב נתון השינוי במספר המועסקים לחודש מאי, עם צפי לעלייה של 185 אלף מועסקים, גבוה מהנתון הקודם שעמד על 175 אלף מועסקים .מדד זה משקף את השינויים במספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי ומהווה אינדיקטור חשוב לבריאות שוק העבודה והכלכלה. נתון זה חשוב במיוחד כי הוא עשוי להשפיע על החלטות הפד בנוגע למדיניות המוניטרית, כגון הורדת הריבית, ויכול לגרום לאופטימיות בשווקים הפיננסיים בהתאם למצב הכלכלה ושוק העבודה בארה"ב.

 

חברות חשובות בכותרות  

 • מניית סיילספורס (CRM), ענקית התוכנה לעסקים הנסחרת לפי שווי של 227.1 מיליארד דולר, ירדה ב-13.5% בשבוע החולף לאחר שהחברה הודיעה כי הצמיחה במכירות ברבעון הנוכחי תהיה האיטית ביותר בהיסטוריה שלה. הרווח היה $2.44 למניה, מעל הצפי של $2.38 למניה, וההכנסות היו $9.13 מיליארד דולר, מתחת לצפי של $9.15 מיליארד דולר. התחזית לרבעון הבא היא הכנסות של עד $9.25 מיליארד דולר, מתחת לצפי של $9.35 מיליארד דולר. המשקיעים מודאגים מהאטה בצמיחת המכירות של סיילספורס, בזמן שהחברה מתמקדת בשיפור הרווחיות. המנכ"ל, מארק בניוף, ציין את הפוטנציאל של הבינה המלאכותית להגדלת ההכנסות.

 

 • מניית דל (DELL), יצרנית המחשבים והשרתים לענן הנסחרת לפי שווי של 99.1 מיליארד דולר, ירדה ב-10.5% בשבוע החולף לאחר שהחברה פרסמה תחזית רבעון שני שהייתה נמוכה מהציפיות, למרות תוצאות רבעון ראשון חזקות. הרווח היה $1.27 למניה, מעל הצפי של $1.15 למניה, וההכנסות היו $22.2 מיליארד דולר, מעל הצפי של $21.7 מיליארד דולר. מכירות קבוצת פתרונות התשתית, כולל שרתים ואחסון, היו $9.2 מיליארד דולר, מעל הצפי של $9 מיליארד דולר. מכירות שרתים מותאמי AI עלו ביותר מ-100% לרמה של $1.7 מיליארד דולר, וההזמנות לשרתי AI גדלו ב-30% ל-$3.8 מיליארד דולר. מכירות קבוצת פתרונות הלקוחות, בעיקר מחשבים אישיים, היו $12 מיליארד דולר, מעל הצפי של $11.7 מיליארד דולר. המנכ"ל, ג'ף קלארק, ציין כי "אין חברה שממוקמת טוב יותר מדל להביא את ה-AI לתחום העסקי". דל חוזה צמיחה של כ-10% בקבוצת פתרונות התשתית וצמיחה חד-ספרתית נמוכה בקבוצת פתרונות הלקוחות לשנה הפיסקלית 2025.

 

 

ביצועי התיקים שלנו

(נכון ל- 5/6/2024)

 

ביצועי תיק הפרמיום

ההשקעה הראשונית בתיק:  100,000 $ (תחילת 2017).

שווי התיק הנוכחי: 3,906,449 $ (עליה מ- 3,422,770  $ לפני שבוע).

העלייה בשווי התיק בשנת 2023: 94.77%.

העלייה בשווי התיק מתחילת השנה (בשנת 2024): 41.65%.

 

תוכלו להצטרף לתיק הפרמיום ולראות מי הן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הפרמיום הוא 80 ש"ח לחודש או 960 ש"ח לשנה.

 

ביצועי תיק הבינה המלאכותית

ההשקעה הראשונית בתיק: כ- 100,000 $ (תחילת יולי 2023).

שווי התיק הנוכחי: $203,861 (מ- $194,208  לפני שבוע).

הרווח מיולי ועד סוף 2023: $19,273 או 19.27%.

העלייה בשווי התיק מתחילת השנה (בשנת 2024): 70.71%

ס"ה עלה תיק ה AI ב- 103.91% תוך 11 חודשים מהשקתו.

 

תוכלו להצטרף לתיק הבינה המלאכותית ולראות מי הן החברות המרכיבות את התיק כאן. מחיר תיק הבינה המלאכותית הוא 60 ש"ח לחודש או 720 ש"ח לשנה.

 

מניות מדווחות השבוע

ראו את החברות המדווחות השבוע בטבלה למטה.

 

 

לסיכום

מגזר הטכנולוגיה חווה האצה מדהימה עם חידושים ופיתוחים חדשים שמושקים בקצב חסר תקדים בחודשים האחרונים. האצה זו מונעת על ידי מספר טכנולוגיות אך בראשן הבינה המלאכותית והביקוש הגובר לטכנולוגיה כזו בעסקים וע"י צרכנים פרטיים. פריצות הדרך שנעשו בתחום הבינה המלאכותית בחודשים האחרונים, עצומות והן אלו שגורמות ויגרמו לשינויים מהותיים במפה העיסקית בחודשים ובשנים הבאות.

 

השקעות מוצלחות לכולן/ם!

 

תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות.

תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר.

 

שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה.

 

זכרו, המנוי לתיק הפרמיום, תיק הצמיחה ותיק ה- AI הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page