top of page
חיפוש

איך להשקיע בזמן הבחירות

עודכן: 29 באוג׳ 2020

בנובמבר יערכו הבחירות בארה"ב וככל שנתקרב למועד זה, אי הוודאות והתנודתיות בשווקים תעלה. כמו שכתבנו במאמר קודם אנחנו מאמינים שהזרמות הכספים של הממשל לשוק יעלו ככל שנתקרב למועד הבחירות, דבר שידחוף את שוק המניות לעליות.


אז מה עושים עם התנודתיות בשוק המניות? כיצד אנו אמורים להתייחס להשקעות שלנו כאשר השווקים יכולים לעלות או לרדת ב 10 או 20 אחוזים? המניות שלנו למעשה יכולות לעלות או לרדת ב 20 אחוזים בחודש נתון. זו חוויה די מתסכלת להשקיע בשוק ושישה שבועות לאחר מכן לראות את ההשקעה יורדת ב 18 אחוזים. לכן חשוב כל כך לקחת צעד אחורה ולהביט על שוק המניות בפרספקטיבה היסטורית ולהבין באיזו תדירות השוק יורד או מתקן ומה עלינו לעשות בתקופות כאלו.

הדבר הראשון שצריכים לדעת הוא ששוק המניות בארה"ב הוא אוסף של למעלה מ 5,000 חברות שונות וכולן מתפקדות כעסקים. אין צורך להכיר את כולן או אפילו אחוז אחד מהן. מספיק 3-5 חברות שאתם מכירים היטב ומחליטים להתמקד בהן כדי לצבור עושר רב. יש לנו אפשרות לקנות מניות בחברות הנסחרות בשוקי המניות, ואנחנו מחפשים את העסקים שיש להם פוטנציאל לצמוח, לשגשג, להשקיע מחדש, לשרת ולשמח את לקוחותיהם, להפוך את העולם למקום טוב יותר ולהניב תשואות נהדרות עבורנו כבעלי המניות.

כשאנו קונים את מניות העסקים הללו (אנחנו מציינים בסביבות 10 מניות כאלו בתיק הפרימיום) אנחנו רואים שהן משנות מחיר מיום ליום. יום אחד תעשייה מסוימת אולי בכותרות ועולה חזק, יום אחר אולי יש שינוי מנהיגותי בחברה ומחיר המניה ישתנה, ויום אחר אולי העסק פשוט החמיץ את התחזיות שלו כיוון שההנהלה מנסה להתמקד בטווח הארוך ולא אכפת להם מהטווח הקצר וכו'. ישנה שורה שלמה של סיבות שונות לכך שמניות בודדות תנודתיות, ויש עוד יותר סיבות לכך שהשווקים בכללם עוברים תנודות. אלה סוגיות מקרו כלכליות.

לא אלאה אותכם בעשרות הגורמים השונים שיכולים להשפיע על הערכת השווי הכוללת של השוק. יש הרבה, אבל אנחנו צריכים להתעלם מהם ולהתמקד בתנאים ובמצב של ההשקעות שלנו וכיצד גורמים אלו משפיעים עליהן.

כדי לפעול בצורה שקולה ורגועה, חשוב לקבל כמה נתונים סטטיסטים שיכולים לעזור באמת. אז הנה הנתונים:

בממוצע, במאה השנים האחרונות, שוק המניות יורד 10 אחוז פעם בשנה, יורד 20 אחוז כל ארבע שנים, וירד 30 אחוז אחת לעשור.

אז בואו נחשוב על מגפת הקורונה ועל מה שקרה במרץ 2020. שוק המניות נפל ב 30 אחוז וזה היה קשה. השוק היה תנודתי ביותר. יותר מאי פעם. אבל למעשה, זו הייתה הירידה הראשונה של 30 אחוזים מזה 12 שנה. וזה באמת איך שהשווקים מתנהגים בצורה סטטיסטית נורמלית. השווקים הם הפכפכים. הם נתונים לשינוי ע"י רגש אנושי, ומידע חדש משפיע בצורה קיצונית לפעמים. מה שאנחנו צריכים לעשות זה להבין ולשנן ש"השוק יירד 10 אחוז פעם בשנה בממוצע והוא ייפול 20 אחוז פעם בחמש שנים ו 30 אחוז פעם בעשור. אוקיי, עכשיו אנחנו מוכנים לירידות שיגיעו."

על פי ניסיון העבר, ההשקעה במניות היא המשתלמת ביותר בטווח הארוך ולדעתי, במניות הטכנולוגיה אמירה זו אף נכונה יותר, אך הניסיון לנחש מתי יגיעו הירידות ולתזמן את השקעתכם בהתאם הוא חסר סיכוי ונועד לכישלון. אפילו משקיע מנוסה כמו וורן באפט שאגר כ 120 מיליארד דולר בקופתו לפני המשבר (חברת ההשקעות ברקשייר האטוויי), לא זיהה את עוצמת המשבר הנוכחי ואת עומקו, מכר את כל מניות חברות התעופה שהיו ברשותו (ונקנו בחלקן הגדול במחירים גבוהים בשנתיים שלפני המשבר) בשיא הירידות, כולל מניות כמו אמזון ומניות בנקים, וכלל לא צפה את הזינוק במדדים שהגיעו לאחר הירידות והביאו את השווקים לשיאים חדשים.

ז"א, ניסיון לתזמן את השוק ולזהות מתי תהיה הנפילה הבאה הוא חסר סיכוי סטטיסטית. לכן, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא להשקיע בחברות מעולות, אותן אתם מכירים ואתן אתם מרגישים נוח, לאורך זמן (5, 10 ו 20 שנה).

הדבר השני שכדאי לעשות הוא לא למכור במהלך תקופות של ירידות. זה לא הזמן למכור. כדאי לעשות זאת רק אם אתם מסוגלים לקנות חזרה כשהירידות יעמיקו או בשיא המשבר, אך הבעיה היא שרוב האנשים לא מסוגלים מסיבות שונות לעשות זאת.

שלישית, אם שמרתם ברשותכם יתרה של מזומנים, תקופת ירידות היא בדרך כלל זמן נפלא לקנות. פעם בשנה בממוצע מקבלים הנחה של 10 אחוזים. כך תקבלו מחירים מוזלים על עסקים שאתם מאמינים בהם.

אנחנו מאמינים באלו הנמצאים בתיק הפרימיום שלנו. אנחנו משקיעים בחברות טכנולוגיות מעולות, כך שאני מאמין שבשנים הבאות העליות אף יאיצו, כפי שכתבנו כבר כמה פעמים במאמרים קודמים.

ראו את גרף מדד הנאסד"ק, בו נסחרות רוב מניות הטכנולוגיה ב 25 השנים האחרונות ותבינו מה המגמה. עליה אקספוננציאלית שהולכת ומתחזקת עם השנים.לסיכום

בתקופה הקרובה, קרוב לבחירות ולאחריהן, שוק המניות עלול להיות תנודתי. למרות ששנת 2020 היא שנה משברית בה חווינו את מגפת הקורונה וירידות של 35% במדד הנאסדק, הביצועים במניות תיק הפרימיום קרובים למושלמים. אינני אומר שכל המניות בתיק שלנו יעלו כל הזמן. כרגע אמנם זה כך 😊 אך לאורך זמן לא נוכל לשמור על ביצועים מושלמים.

עם זאת צריך לזכור, מספיק ששתים או שלוש מניות בתיקנו יעלו כמו אמזון, אפל, נטפליקס או טסלה לאחרונה, כדי שנצבור עושר רב גם אם שאר המניות ירדו בערכן לאפס (דבר לא סביר). מניות אלו עלו באלפי אחוזים ואילו להפסיד תוכלו רק את מה שהשקעתם, 100%.

השוק לעתים נותן לנו הזדמנויות לקנות במחירים מוזלים וזו הסיבה שאני מעודד אתכם להשתמש בירידות השוק כהזדמנות לעשות אחד משני דברים: (1) כלל לא להסתכל על תיק המניות שלכם או להתרגש מהירידות! (2) למצוא את הסכומים ששמרתם לעת כזו ולקנות את המניות המועדפות עליכם בהנחה בזמן שאנשים אחרים פוחדים ובורחים. זה קשה, אין ספק. כשהכל יורד והכותרות בכלי התקשורת זועקות ש"סוף העולם קרב", קשה ללכת בניגוד למגמה. ואמנם, 90% מהמשקיעים לא יעשו זאת, אך סטטיסטית - זה הזמן הנכון להשקיע.

השקעות מוצלחות לכולם!

119 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page