top of page
חיפוש

אופטימיות הבינה המלאכותית ופתרון תקרת החוב של ארה"ב

עודכן: 1 ביוני 2023


מה קרה בשבוע שעבר?


כמה ימים לפני נפילת הממשל האמריקאי לחדלות פירעון בשל תקרת החוב וצורך הממשל בהחזר חובות בתחילת יוני ואחרי שבועות של משא ומתן ששיאו הגיע ביום חמישי עם הפחתת תחזית דירוג החוב של ארה"ב לשלילית ע"י חברת הדירוג פיץ', יצאה אתמול בבוקר (ערב ארה"ב) הודעה מהבית הלבן "ששני הצדדים (הרפובליקנים והדמוקרטים) הגיעו להסכמות". זוהי עדיין הסכמה טנטטיבית שתצטרך לעבור הצבעה בקונגרס. להסכמה להתפשר צפויות עדיין התנגדויות משתי המפלגות ולכן ההצבעה תצטרך שיתוף פעולה דמוקרטי-רפובליקני נדיר לאישורה.


שני הצדדים, הרפובליקנים והדמוקרטים, ויתרו על העקרונות בהם דבקו לאורך המשא ומתן. אומנם פרטי ההסכם עדיין לא פורסמו אך לפי חלק מהמעורבים ההסכם ישמור על ההוצאות הלא ביטחוניות ב-2024 באותה רמה של 2023 ויגדיל אותן בכ-1% בלבד ב-2025. לאחר 2025 המגבלות הללו יוסרו, מתוך מחשבה שבוחרים פוטנציאליים יתמכו ויצביע עבור הפתרון העדיף בבחירות 2024.


נזכיר שהרפובליקנים ניסו להשיג קיצוץ חד בהוצאות והפחתת מיסים והדמוקרטיים רצו להעלות מיסים כדי לממן את הרחבת תוכניותיהם. אך חוסר ההסכמה הקשה ביותר היה הנושא האידיאולוגי בנוגע ליעילות של תכניות הסיוע הסוציאליסטיות ובראשן חלוקת תלושי מזון. בעיני הדמוקרטיים הן חלק יסודי באחריות המדינה, ואילו בעיני הרפובליקנים מעמיסים מיסים על העובדים מצד אחד ומעודדים פרזיטיות מצד שני. לדברי יו"ר הקונגרס הרפובליקני, מקארתי, הצעת החוק כוללת "רפורמות תוצאתיות שיוציאו אנשים מהעוני אל עבודה".


מה השבוע?

  • ביום שישי יתפרסם בארה"ב שיעור האבטלה למאי המודד את אחוז כוח האדם הבלתי מועסק שחיפש תעסוקה באורח יזום במהלך החודש הקודם. הצפי הוא ל-3.5%.

  • ביום חמישי יתפרסם בארה"ב מדד התעסוקה למאי המציג את השינוי במספר המועסקים במהלך החודש האחרון, להוציא עובדי ממשלה וחקלאות. הצפי הוא לתוספת של 170 אלף מועסקים.

חברות חשובות בכותרות

  • מניית אנבידיה (NVDA) ענקית השבבים הנסחרת בשווי של 963 מיליארד דולר, עלתה בשבוע האחרון בכ-26% בעקבות פרסום תוצאותיה לרבעון הראשון של 2023. החברה דיווחה על רווח למניה של 1.09 דולר, מעל לצפי של 92 סנט למניה, והכנסות של 7.19 מיליארד דולר, מעל לצפי של 6.52 מיליארד דולר. החברה פרסמה תחזית הכנסות חריגה שהדהימה את וול-סטריט, לרבעון הבא של 11 מיליארד דולר, הרבה מעל לצפי של 7.2 מיליארד דולר, מה שגרם לראלי בשווקים סביב הפוטנציאל של רוב מניות השבבים עם הכניסה לעידן הבינה המלאכותית. הדבר גם הביא להמשך ההתלהבות מהשקעות בטכנולוגיית ה- AI, שהובילה להמשך הזינוק החד בכל מה שקשור לתחום ולהמשך פתיחת הפער החיובי לטובת מניות הטכנולוגיה (בעיקר מדד הנאסד"ק) לעומת מדד התעשייה - הדאו-ג'ונס. בעניין זה, רבים טוענים שכל תחום ה- AI הוא בועה שתתפוצץ כמו שאר הבועות ומשווים זאת אף לשנות ה- 2000 ובועת הדוט קום. אנחנו ממש לא חושבים כך. בקרוב נפרסם את תיק ה- AI בו נדון בטענות אלו. כזכור, אנו מאמינים שזו מהפכה טכנולוגית שטרם חווינו כמותה.


  • חברת פאלו אלטו (PANW) חברת הסייבר ואבטחת המידע הנסחרת בשווי של 64 מיליארד דולר, עלתה ב-11.7% בשבוע החולף בעקבות פרסום תוצאותיה לרבעון הראשון של 2023. החברה הכתה את תחזיות האנליסטים בפעם ה-13 ברציפות. החברה פרסמה רווח של 1.1 דולר למניה, מעל הצפי ל-93 סנט למניה, והכנסות של 1.72 מיליארד דולר ובהתאם לצפי. בנוסף, החברה גם מסרה תחזית טובה מהצפוי לרבעונים הבאים ולכל השנה.


מניות מדווחות השבוע


ראו בטבלה למטה את החברות המדווחות השבוע.
לסיכום


ניראה שיש שינוי כיוון בהערכות השוק לגבי העלאות ריבית נוספות. השינוי לא התרחש בגלל עליה בציפיות האינפלציה, אלא בעיקר בשל גל אופטימיות כלכלי. המשבר הכלכלי שכולם דיברו עליו פתאום לא ניראה קרוב. השוק החל ביום שישי לתמחר חברות בהנחה שהעלאות הריבית בארה"ב ימשכו ושב-14 ביוני קיים סיכוי גבוה מ-64% להעלאה נוספת בריבית.

יחד עם זאת, העלאת תקרת החוב של ארה"ב ע"י הקונגרס כדי להימנע מחדלות פירעון של ארה"ב כנראה עומדת בפני פתרון מה שמוסיף אופטימיות לשווקים. אם יגיעו בקונגרס לסיכומים בנוגע להעלאת תקרת החוב השבוע, אני לא רואה הפתעות שליליות בטווח הקרוב וכניראה שניראה עליות בשוקיי המניות.

גורם נוסף שדוחף את מניות הטכנולוגיה למעלה הוא תחום הבינה המלאכותית שפשוט מתפוצץ בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות בתחום, בעקבות הדוחות המצויינים של אנבידיה ובמיוחד בעקבות תחזית המכירות החריגה שלה להמשך השנה.


השקעות מוצלחות לכולן/ם!


תוכלו להירשם לבלוג זה חינם כאן ולהתחיל לקבל במייל מאמרים הדנים בתחום ההשקעות. תוכלו גם לעקוב אחרינו בטוויטר כאן, שם אנחנו מפרסמים עדכונים קצרים יותר. שימו לב שבמאמר זה אנחנו משתפים אתכם בתחזיותינו, דעותינו ושיקולינו לצורכי מידע, אך אין זה יעוץ או הכוונה כיצד לפעול ו/או לנהל את השקעותיכם ויתכן ואנו משקיעים בחלק או בכל החברות המוזכרות במאמר. על כל אחד ואחת לבצע את בדיקותיו/ה ולהסיק מסקנות בהתאם להעדפותיו/ה. זכרו, המנוי לתיק הפרמיום ותיק הצמיחה הוא מנוי לשנה. כברירת מחדל המנוי מתחדש אוטומטית כל שנה. תוכלו לסיים את המנוי שלכם בכל עת דרך הפרופיל שלכם/ן (בחרו מהתפריט "המנוי שלי", בחרו בסוג המינוי ו"ביטול מנוי") באתר זה. אם אתם מקבלים את המאמרים גם בהודעות ווטסאפ, תוכלו גם לשלוח הודעת "בקשה להפסקת מנוי פרמיום או צמיחה" או להפסקת השליחה בווטסאפ בלבד.


63 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page